لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۰۰

باشنده‌های سرای شمالی: مواد مخدر  در این‌جا آزاد به فروش می‌رسد


شماری از معتادان مواد مخدر در شهر کابل

تپه سرای شمالی به محل تجمع معتادان در شهر کابل مبدل شده و حالا ده‌ها معتاد مواد مخدر در اینجا سرگرم استفاده از مواد مخدر اند.

در میان بيروبار معتادان، سید محمد حاضر به گفتگو با رادیو آزادی شد. او از ولایت ارزگان است و از زمانی که از ایران به افغانستان برگشته، به خانه نرفته و اینجا به دامنه تپه سرای شمالی پناه آورده است.

سید محمد می‌گوید، در اینجا مواد مخدر ارزان و بگونه آزاد بفروش می‌رسد، از همین رو به اینجا آمده است: "در اینجا مواد مخدر بسیار است، فراوان و آزاد به فروش می‌رسد و به گونه آزاد دست بدست می‌شود. یک ساعت هم پرچوی ندارد، پول بدست ما میاید به پل سوخته و جا های دیگر نمی‌رویم، در اینجا آزاد است و آزاد استفاده می‌توانیم و کسی برای ما نمی‌گوید که کجا می‌روی و چی می‌کنی."

همانند سید محمد، ده‌ها معتاد دیگر در دامنه تپۀ سرای شمالی گرد هم آمده اند و شماری از آنها حتی در قبرستان این تپه برای خود سرپناه ساخته اند.

جاوید یک تن از این معتادان دلیل پیوستن به این تجمع معتادان را این گونه بیان می‌کند: "کسانی که مسافر هستند در اینجا پایین می‌شوند، وقتی معتاد دیگری را دید، برایش آدرس و محل فروش مواد مخدر را نشان می‌دهد. شخص مسافر جای دیگر را بلد نیست که برود، از اینجا که مواد خرید در همین جا مصرف می‌کند."

آرشیف، یک معتاد مواد مخدر در شهر کابل
آرشیف، یک معتاد مواد مخدر در شهر کابل

حضور گسترده معتادان در دامنه تپه سرای شمالی مشکلات زیادی را برای باشندگان این محل به بار آورده و به گفته آنها، شماری از خانواده‌ها حتی مجبور به ترک اینجا شده‌اند.

میا محمد و خداداد باشندگان دامنه تپۀ سرای شمالی می‌گویند، معتادان وسایل منزل آن‌ها را به سرقت می‌برند و سبب اذیت آنان شده اند: ​"در خانه همسایه ما یک معتاد پایین شده بود، یک بایسکل را گرفته بود تا ببرد، همسایه ما گیرش کرد و بعداً فرار کرد و موفق به بردن بایسکیل نشد."

" پنجره های قبرستان را می‌برند و سیخ هایش را به فروش می‌رسانند. حتی بوت، روغن، از همین دکانداران که در نظر شان بخورد، او را گرفته و بفروش می‌رسانند و با پول آن مواد مخدر می‌خرند."

باشندگان سرای شمالی پولیس را به همکاری با خورده فروشان مواد مخدر متهم می‌سازند و می‌گویند، پولیس به دستگیری فروشندگان مواد مخدر اقدام نمی‌کند و به همین خاطر تجمع معتادان در اینجا بیشتر شده است.

اما، وزارت امور داخله می‌گوید، روزانه چندین فروشنده مواد مخدر از سطح شهر دستگیر می‌شوند.

محمد هاشم اورتاق معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله می‌گوید، سطح تقاضا به مواد مخدر بلند است، از همین رو جلوگیری از تجمع معتادان دشوار است: "اگر کاهش تقاضا به مواد مخدر صورت بگیرد، تداوی دقیق و این محلات پر تجمع معتادان کم شود، فروشنده نمی‌تواند، مواد مخدر را تکثیر کند، اما این محلات تحت تمرکز پولیس قرار دارد و ما مطابق به قانون به دستگیری آنها اقدام کردیم و به نهادهای عدلی و قضایی آنها را معرفی کردیم و این پروسه ادامه دارد."

آرشیف، شماری از معتادان مواد مخدر در ولایت کابل
آرشیف، شماری از معتادان مواد مخدر در ولایت کابل

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، حدود هشت الی دوازده هزار معتاد بی سرپناه در کابل وجود دارند.

محمد جاوید بدخش رئیس کاهش تقاضا به مواد مخدر وزارت صحت عامه می‌گوید، معتادان مواد مخدر هنگام جمع آوری محل تجمع شان را تغییر می‌دهند: "معتادان وقتی می‌بینند که در یک بخش جمع آوری بیشتر است، محل خود را تغییر می‌دهند و در جای دیگر تجمع می‌کنند. تا اکنون در حدود (۲۵۰) معتاد را از تپۀ سرای شمالی جمع آوری کردیم و به مراکز صحی جهت تداوی انتقال داده شده اند."

برخی معتادان می‌گویند، با سرد شدن هوا ناگزیرند دامنه تپۀ سرای شمالی را ترک کنند و به زیرپل ها و مکان‌های سر بسته پناه ببرند، اما شماری دیگر آنان می‌گویند، جای برای رفتن ندارند و در هر حال اینجا می‌مانند.

گزارش: فرید حلیمی

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG