لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۵

کار و بار زنان تجارت پیشه فراه با رکود مواجه شده است


آرشیف، زنان تجارت پیشه

مسولان اداره امور زنان فراه می‌گویند شیوع ویروس کرونا کار و بار زنان تجارت پیشه این ولایت را با رکود مواجه کرده است.

مریم یکی از بانوان تجارت پیشه فراه است. این بانوی ۲۲ ساله به رادیو آزادی می‌گوید که در زمان شیوع ویروس کرونا کار تجارتش به رکود مواجه شده است.

به گفته مریم، پیش از شیوع ویروس کرونا مخارج خانواده ۱۲ نفری‌اش را از طریق تولیدات دستی و کشاورزی تامین می‌کرد، اما حالا خود‌ش بار دوش خانواده‌اش شده است و محصولاتش بازار فروش ندارد.

اوخوهان حمایت حکومت شد: "من محصول سال گذشته‌ام را نتوانستم به دلیل شیوع ویروس کرونا بفروشم – سال‌های قبل محصول من فروخته می‌شد اما امسال بخاطر ویروس کرونا شهر قرنطین شد بازار بسته شد محصول من به خانه ماند تقریباً ده تن عناب در خانه ذخیره دارم مشکلات در جریان ویروس کرونا پیش شد و دولت هم ما را حمایت نکرد."

میترا یک بانو دیگر تجارت پیشه می‌گوید شیوع ویروس کرونا به اقتصادی او آسیب شدید رسانده و از سوی حکومت هم با آنها کدام همکاری صورت نگرفته است.

میترا در صحبت با رادیو آزادی گفت: "شیوع ویروس کرونا بر تمام اقشار جامعه تاثیرات بسیار منفی را گذاشته است بخصوص خانم‌های تجارت پیشه. ما از حکومت می‌خواهیم تا در این عرصه با خانم‌ها کمک بکند تا فعالیت‌های‌شان را دوباره از سر گیرند."

فعالان جامعه مدنی نیز خواستار حمایت حکومت از زنان تجارت پیشه شدند.

جاوید یک فعال مدنی به رادیو آزادی گفت: "آنها با مشکلات مختلف رو به رو شدند ابتدا کار آنها متوقف شد و برای کار آنها بازاریابی نمی‌شود و همه آن چیزی‌های را که تولید کرده بودند یا به فروش نرفته و یا هم خراب شده است خواست ما از حکومت اینست که با اینها کمک کنند تا آنها دوباره کار ‌شان را ادامه دهند."

آرشیف، یک خانم تجارت پیشه در ولایت فراه
آرشیف، یک خانم تجارت پیشه در ولایت فراه

مسئولان اداره امور زنان فراه هم می‌گویند که در زمان شیوع ویروس کرونا بیشتر زنان تجارت پیشه کار و بار‌شان را از دست دادند. اما می افزایند با جلب کمک‌های مؤسسات به مشکلات این زنان رسیدگی نیز شده است.

کبرا عظمیی رئیس امور زنان فراه به رادیو آزادی گفت: "اول اینکه مشکل شیوع ویروس کرونا بود که مردم ما زیاد متضرر شد و خساره دید و حتی یک تعداد زیاد جان‌های‌شان را از دست دادند، و موضوع بعدی حالت قرنطین بود تمامی مردم‌ نتنها خانم‌ها بلکه مرد‌ها هم در حالت قرنطین بود تجارت می‌کرد یا هم محصولات را تولید می‌کرد و به بازار عرضه می‌کردند این آنها را نهایت متضرر ساخت."

به اساس گفته‌های مسئولان اداره امور زنان فراه در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ زن مصروف فعالیت‌های تجاری اند که با شیوع ویروس کرونا تقریباً نیمی از این زنان فعالیت‌های‌شان را در این ولایت از دست داده است.

گزارش: حفیظ‌الله نورزاد

XS
SM
MD
LG