لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۲

ده‌ها مقام پولیس هرات از سمت‌های شان برکنار شدند


موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

به دنبال افزایش ناامنی در هرات، بیش از ۴۰ مقام پولیس از وظایف شان برکنار شده اند.

عبدالصبور قانع معین ارشد وزارت داخله افغانستان در سفر اخیرش به هرات امروز بیشتر گفت: "در پولیس مرحلۀ اول ارزیابی تکمیل شد و ما تصامیم خود را گرفتیم. ۴۶ نفر از قوماندانی امنیه در رده‌های رهبری تا سطح برخی از آمرین حوزه‌ها، مدیران و مسئولین کشفی از وظایف‌شان برکنار شدند."

آقای قانع افزود: "یک تعداد‌شان مظنونیت به فساد داشتند. آنان به پاسخ گویی به ادارۀ امنیت داخلی پولیس و یک تعداد دیگر‌ شان به ضعف کاری و ناتوانی در کار و یا میعاد بیشتر در خدمت‌شان از وظایف‌شان برکنار شدند."

آقای قانع، هیئت حکومتی را رهبری می‌کند که از سوی شورای امینت ملی، وزارت‌های داخله، دفاع و ریاست امنیت ملی هرات روز پنج‌شنبه به ولایت هرات سفر کرده‌.

این هیئت به اساس هدایت محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به افزایش ناامنی‌ها در شهر و ولسوالی‌ها به هرات اعزام شده.

قانع گفت، گشت و گذار نیروهای امنیتی در هرات افزایش یافته و با تطبیق میثاق امنیتی وضعیت امنیتی بهبود خواهد یافت.

سید وحید قتالی والی هرات
سید وحید قتالی والی هرات

وحید قتالی والی هرات به مقام‌های امنیتی و دفاعی هرات هشدار می‌دهد که روند آوردن اصلاحات ادامه دارد:‌ "به هیچ وجه اصلاحات در سکتورهای امنیتی و ملکی متوقف نمی‌شود و زیر بار واسطه، وسیله قرار نمی‌گیرد و کسانی که احساس می‌کنند که از این سفر معین صاحب و هیئت‌شان جان سالم به در بردند و اگر در ارزیابی‌های بعدی بی‌کفایتی‌شان ثابت شود از کار دور می‌شوند."

به تازگی، باشندگان هرات از افزایش آمار سرقت‌های مسلحانه و آدم‌ربایی انتقاد کرده اند.

رفیع محصل در پوهنتون یکی از آنان است: "در هرات متأسفانه در این اواخر قتل، ترور و سرقت‌های مسلحانه به گونه‌ای سرسام‌آوری افزایش یافته و ما از حکومت و نهادهای امنیتی در مرکز و هرات خواستار توجه بیشتر‌شان هستیم."

عالم بیست وپنج ساله یکی دیگر از باشندگان هراتی هم درخواست مشابهی دارد: "متأسفانه وضعیت بدی در هرات وجود دارد از لحاظ امنیتی. دزدی‌های مسلحانه وجود دارد. من نمی‌دانم که مسئولین دولتی و مسئولین امنیتی چه کار می‌‌کنند."

مقام‌ها در وزارت داخله افغانستان گفته‌اند که کمیتۀ مشترک ارگان‌های امنیتی برای مبارزه با آدم ربایی توظیف شده و قرار است که عاملان آدم ربایی در هرات شناسایی و بازداشت شوند.

XS
SM
MD
LG