لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۴

واکنش ایران به وضع تحریم‌ها؛ روحانی امریکا را به 'وحشی‌گری' متهم کرد


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیروز (شنبه ۲۶ سپتمبر) در یک سخنرانی تلویزیونی به ایرانی‌ها گفت که خشم‌شان را از تأثیر تحریم‌های وضع شده بر آن کشور به سوی واشنگتن، معطوف کنند.

آقای روحانی ایالات متحدۀ امریکا را به دلیل وضع تحریم‌ها از جمله اعلام تحریم‌های جدید در این هفته، به "وحشی‌گری" متهم کرد.

رئیس جمهور ایران گفت، امریکا با مجازات غیر قانونی و اقدامات به‌گفتۀ وی تروریستی، ۱۵۰ میلیارد دلار به مردم ایران خسارت وارد كرده‌اند.

آقای روحانی می‌گوید: "امریکایی‌ها اخیراً هم اعلام کردند که ده‌ها میلیارد دالر به ایران لطمه زدیم، خوب در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ در این سه سال، حداقل ۱۵۰ میلیارد دالر به کشور لطمه زدند، با تحریم غلط، غیر انسانی و بی‌جای شان."

کنفرانس وضع تحریم‌های تازه واشنگتن بر تهران
کنفرانس وضع تحریم‌های تازه واشنگتن بر تهران

حسن روحانی گفت، این تحریم‌ها مانع خریداری دوا و غذا شده که به‌گفتۀ وی این‌گونه تجهیزات بشردوستانه از "لحاظ نظری" از تحریم‌های ایالات متحدۀ امریکا مستثنی است.

به‌گفتۀ رئیس جمهور ایران، اما بسیاری شرکت‌ها با هراس تخطی از قوانین، از معاملات با تهران، اجتناب می‌کنند.

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، آقای روحانی گفته که آدرس درست همۀ فشارها علیه مردم ایران، قصر سفید است.

دور جدید تحریم‌های واشنگتن بر افراد و نهادهای درگیر در فعالیت‌های اتمی یا برنامه‌های راکتی و تسلیحاتی متعارف ایران، به تاریخ ۲۱ سپتمبر اعلام شد.

این تحریم‌های تازه بخشی از اقدامات ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکاست که دو سال قبل از توافق‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی بین تهران و قدرت‌های بزرگ جهان بیرون شد و تحریم‌ها را بر ایران اعلام کرد، سپس تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافت.

ایالات متحدۀ امریکا همچنان به تاریخ ۲۴ سپتمبر تحریم‌های جدید را بر شماری از نهادها و مقام‌های ایران به شمول قاضی محکمۀ که نوید افکاری پهلوان ایرانی (کشتی‌گیر) را به اعدام محکوم کرده بود و شماری از زندان‌های ایران، اعلام کرد.

مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا
مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، مایک پومپیو وزیر امور خارجۀ امریکا ۲۱ سپتمبر گفت، واشنگتن مصمم است که "حداکثر فشار" را ادامه دهد "تا زمانی‌که ایران به انجام مذاکرات همه‌جانبه مایل شود و از عملکرد بدخواهانه، دست بردارد.

آقای پومپیو افزود که ایالات متحده همیشه در دیپلوماسی با ایران را باز نگهداشته، اما ایران نه با خشونت، خونریزی بیشتر و اخاذی هسته‌ای، بلکه باید با دیپلوماسی به آن پاسخ دهد. به‌گفتۀ وی، تا آن زمان، حداکثر فشار بر تهران ادامه خواهد یافت.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی تلویزیونی دیروزش، سخت‌ترین انتقادات را به مایک پومپیو وزیر امور خارجۀ امریکا متوجه کرد و او را "وزیر جنایات" خواند.

XS
SM
MD
LG