لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۲

درگیری آذربایجان و ارمنستان در منطقه‌ 'مورد نزاع نگورنو قره‌باغ'


آرشیف، منطقه مورد نزاع میان ارمنستان و آذربایجان

آذربایجان و ارمنستان درگیر یک جنگ شدید روی منطقه‌ مورد نزاع نگورنو قره‌باغ شده‌اند.

هر دو کشور حالت اضطرار نظامی را اعلام کرده و نیروهای دو کشور در حال آماده باش قرار دارند.

نگورنو قره‌باغ شامل قلمرو آذربایجان است ولی اکثریت باشنده‌های آن ارمنی اند و ارمن‌ها کنترول منطقه را در دست دارند.

بعد از آن که آذربایجان و ارمنستان از ویرانی‌ها و تلفات سنگین در منطقه‌ تحت نزاع ناگورنو قره‌باغ گزارش دادند، هردو کشور حالت اضطرار نظامی را اعلام کرده‌اند.

نیکول پشینیان صدراعظم ارمنستان دیروز (یک‌شنبه، ۲۷ سپتمبر) گفت: "حکومت این کشور بعد از آن تصمیم اعلام حالت نظامی را گرفت که آذربایجان حمله‌های هوایی و توپخانه‌ای را بر مناطق ملکی نشین در ناگورنو قره‌باغ به شمول ستیپاناکرت پایتخت این منطقه آغاز کرد."

نیکول پاشینیان، صدراعظم ارمنستان
نیکول پاشینیان، صدراعظم ارمنستان

پارلمان آذربایجان نیز تصمیم گرفت حالت نظامی و قیود گشت‌و‌گذار در سراسر کشور وضع شود. این اقدام دو کشور بعد از آن صورت می‌گیرد که صبح دیروز درگیری‌های شدید بین نیروهای آذری و ارمنی بالای ناگورنو قره‌باغ رخ داد، منطقه‌ای که شامل قلمرو آذربایجان است ولی اکثریت باشنده‌های آن ارمنی اند و کنترول آن را ارمن‌ها در دست دارند.

الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان دیروز در رابطه با این درگیری‌ها در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: "۲۷۱۰ نیروی مسلح ارمنستان از سلاح مختلف به شمول توپخانه‌ سنگین برای هدف قرار دادن شهرک‌ها و مواضع نظامی ما از چندین جهت استفاده کرده‌اند که در اثر این اقدام دشمن به غیرنظامیان و نظامیان ما تلفات وارد شده است. خداوند شهدای ما را ببخشد، خون آن‌ها بیهوده نخواهد ریخت. آذربایجان در حال حاضر مواضع نظامی دشمن را هدف قرار می‌دهد و تاحال بخش‌های زیادی از تجهیزات نظامی دشمن از بین رفته است."

آذربایجان می‌گوید، عملیات نظامی را در پاسخ به حمله‌های هاوان در امتداد خط مسمی به تماس یا نقطه صفری میان قوای دو کشور آغاز کردند.

الهام علییف، رئیس جمهور آذربایجان
الهام علییف، رئیس جمهور آذربایجان

وزارت دفاع ارمنستان دیروز گفت، نیروهایش دو هلیکوپتر آذربایجانی و سه طیاره بی پیلوت آن کشور را سقوط داده‌اند، ادعایی که باکو آنرا رد کرد.

انا ناغدالیان سخنگوی وزرات خارجه ارمنستان گفت، نیروهای آذری حوالی ساعت هفت صبح یک‌شنبه حمله‌های راکتی را در امتداد خط تماس آغاز کردند و غیرنظامیان و زیربنای ملکی در ستیپاناکرت مرکز منطقه ناگورنو قره باغ هدف قرار گرفتند.

هردو کشور از تلفات خبر داده‌اند، این موضوع باعث عکس‌العمل‌های بین‌المللی شده و از هردو جانب خواسته شده است خشونت‌ها را متوقف و مذاکره کنند.

نیکول پاشینیان صدراعظم ارمنستان ناوقت دیروز در صفحه تویترش از جامعه جهانی خواست، یقینی سازند که ترکیه در این معضله مداخله نکند.

ترکیه متحد نزدیک آذربایجان گفته است، ارمنستان باید به طور فوری خصومت‌ها را در برابر آذربایجان متوقف کند که می‌تواند عامل آتش افروزی در منطقه شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در صفحه تویتر خود نوشته که انقره با آذربایجان اعلام همبستگی می‌کند و به حمایت خود از این کشور ادامه می‌دهد.

ایران که همسایه‌ای هر دو کشور است نیز نگرانی‌اش را در مورد این تحول ابراز داشته است.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز در صفحه تویترش نوشت: "ایران خشونت‌های نگران کننده در نگورنو قره باغ را از نزدیک تحت نظارت دارد. ما خواهان ختم فوری خشونت‌ها و آغاز دیالوگ جهت حل تضادها هستیم. همسایه‌های ما اولویت ما اند و ما آماده‌ی همکاری در سهل‌سازی مذاکرات میان دو جانب هستیم، منطقه ما نیاز به صلح دارد."

XS
SM
MD
LG