لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۲۱

دنیا: سفر عبدالله به پاکستان پرسش‌ها و نگرانی‌هایی را در پی داشته است


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتر مطالب خبری و تحلیلی خود به بررسی سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به پاکستان و دلایل تاخیر در آغاز گفتگوهای صلح در قطر پرداخته‌اند.

  • دنیا

دنیا نوشته که سفر آقای عبدالله به پاکستان و دعوت از عمران خان صدراعظم آن کشور به افغانستان پرسش‌ها و نگرانی‌هایی را در پی داشته است. به نوشته روزنامه، آقای عبدالله با سفر به اسلام‌آباد تلاش می‌کند که حمایت منطقه‌ای از روند صلح افغانستان تقویت شود و مسایل وابسته به صلح را نیز در اختیار خود داشته باشد.

سرمقاله‌نویس دنیا افزوده که محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جستجوی منافع خود است و می‌خواهد که روند صلح را خودش رهبری کند. روزنامه نوشته که آقای غنی صدراعظم پاکستان را به افغانستان دعوت کرده و تلاش می‌کند که "توافق پنهانی میان دو طرف" آشکار نشود.

  • مسیر

روزنامه مسیر به بررسی اختلاف‌نظر در مذاکرات صلح و راه‌های حل آن و همچنین اظهارات شماری از اعضای هیئت گفتگوکننده گروه طالبان در این مورد را بررسی کرده است. به نوشته روزنامه این نمایندگان طالبان دو موضوع اختلافی را توضیح داده‌اند.

روزنامه مسیر می‌نویسد که موضوع اول این است که طالبان می‌خواهند اساس مذاکرات توافقنامه این گروه با امریکا باشد، اما دولت افغانستان آن را نمی‌پذیرد و تاکید می‌کند که حکومت و امریکا نیز در این مورد اعلامیه مشترک صادر کرده‌اند.

این روزنامه نوشته که در موضوع دوم اختلافی طالبان تاکید دارند که برای حل اختلاف‌ها معیار فقه حنفی باشد، اما هیئت مذاکره‌کننده حکومت به ماده دوم قانون اساسی اشاره می‌کند که در آن فقه جعفری و مسایل حقوق بشری نیز گنجانده شده است.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد نوشته است که در مذاکرات صلح منافع ملی و مشروع باید اساس باشد. روزنامه نوشته است که به نظر می‌رسد گفتگوها میان هیئت‌های دو طرف با بن‌بست رو‌به‌رو شده و اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، ممکن مذاکرات به ناکامی بیانجامد.

روزنامه هیواد می‌نویسد که برای حل این اختلاف‌ها در بیش از دو هفته چند نشست بی‌نتیجه گروه تماس دو طرف برگزار شده، اما هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان با هم نشست برگزار نکرده‌اند.

روزنامه نوشته است که رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز در جریان سفرش به پاکستان، از مقام‌های این کشور خواهد خواست که برای موفقیت روند جالی صلح، بر طالبان فشار وارد کنند.

XS
SM
MD
LG