لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۱

یلدوز مسرور: آموزش رانندگی دستاورد بزرگ برای زنان فاریاب است


یلدوز مسرور حین رانندگی در ولایت فاریاب

برای اولین بار شماری از دختران در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب بعد از آموزش، جواز رانندگی گرفتند.

یکی از ٱنان یلدوز مسرور است. خانم مسرور در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب زندگی می‌کند. او می‌گوید نسبت به علاقه‌ای که داشت شامل کورس رانندگی شد و حالا می‌تواند در شهر و بازار خودش موتر براند: "خانم‌ها بسیار زیاد زحمت کشیدند فعالیت کردند و تمرین کردیم و چیزهایی را آموختیم که راننده شویم، می‌خواهیم قانونی رانندگی کنیم و به شهر بیرون شویم."

یلدوز مسرور همچنان می‌گوید،کار کردن زنان در بیرون از خانه برای برخی مردان ننگ است اما آن‌ها با آموزش رانندگی و دست یافتن به سایر حقوق ‌شان دیگر این رسم و رواج را شکستانده اند.

وی آموزش رانندگی را یک دست آورد بزرگ برای بانوان فاریاب می‌دانند: "افغانستان یک کشور مرد سالار و یک کشور سنتی است فعالیت خانم‌ها در هر بخش بسیار سخت است کار کردن زنان در بیرون از خانه برای یک تعداد مردها بسیار ننگ است این‌که امروز یک تعداد خانم‌ها از کورس دریوری فارغ می‌شوند و رانندگی می‌کنند و می‌خواهند از این حق‌شان استفاده کنند، این یک دستآورد بزرگ برای خانم‌های فاریاب است."

یک خانم در فاریاب بخش های ماشین موتر را برای شماری از خانم های که در کورس آموزش رانندگی اشتراک کرده اند تشریح می کند
یک خانم در فاریاب بخش های ماشین موتر را برای شماری از خانم های که در کورس آموزش رانندگی اشتراک کرده اند تشریح می کند

ریاست امور زنان فاریاب که یکی از برگزار کنندگان کورس آموزش رانندگی برای بانوان می‌باشد می‌گوید رانندگی حق مبرم زنان است آنان باید از این حق‌شان استفاد کنند.

ماریا نوری رئیس امور زنان فاریاب که خودش یکی از فارغان همین کورس آموزشی بوده می‌گوید حالا می‌تواند رانندگی کند. وی همچنان می‌گوید علاقه زنان برای رانندگی نهایت بیشتر است و روی این علت برای‌شان زمینه کورس‌های آموزشی بار دیگر نیز مهیا می‌گردد: "آرزوی چندین ساله من این است که در کنار اینکه یک خانم هستم خودم رانندگی را هم یاد داشته باشم بخاطر اینکه خانم‌ها هم می‌توانند همه کارها را مانند طبقه ذکور پیش ببرند، بناءً نهایت ضرورت مبرم یا نیاز است که خانم‌ها هم باید رانندگی را یاد داشته باشند."

فاریاب یکی از ولایت‌های نسبتاً ناامن در شمال افغانستان است که حضور خانم‌ها در بخش‌های مختلف کم رنگ احساس می‌شد، و حالا در شهر میمنه مرکز این ولایت خانم‌ها در عرصه‌های مختلف از رانندگی تا ایجاد رستوران و حتی به دکانداری دسترسی پیدا کرده اند اما این وضعیت در ولسوالی‌های این ولایت وجود ندارد. خانم‌ها در ساحات زیر کنترل گروه طالبان هنوز بدون محرم شرعی نمی‌توانند حتی به شهر بروند.

در همین حال آمریت ترافیک فاریاب می‌گوید اولین بار است که خانم‌ها جواز رانندگی گرفتند، به گفته این آمریت در دو دوره کورس آموزشی نزدیک به ۶۰ تن از خانم‌ها جواز رانندگی دریافت کرده اند.

XS
SM
MD
LG