لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۰

مسیر: امریکا باید دو طرف مذاکره کننده را تحت فشار قرار دهد


شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل

روزنامه‌های چاپ امروز چهارشنبه کابل بیشتر مطالب خبری و تحلیلی خود را در مورد طولانی شدن گفت‌وگوهای گروه تماس در دوحه و سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه به اسلام‌آباد نوشته‌اند.

  • مسیر

مسیر نوشته که گروه تماس هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در ۲۰ روز گذشته هشت بار با هم دیدار کرده اما هنوز به نتیجه‌ای دست نیافته است. روزنامه افزوده که اگر فشار بر دو طرف وارد نشود و میانجیگری نشود، گفت‌وگوها در باره اصول کاری چندین ماه طول خواهد کشید.

سرمقاله‌نویس معتقد است که امریکا روند صلح افغانستان را رهبری می‌کند و باید دو طرف را تحت فشار قرار دهد که مذاکرات صلح بدون ضیاع وقت به نتیجه برسد.

  • هشت صبح

هشت صبح نوشته با آن‌که بر سر ۹۵ درصد طرزالعمل کاری گفت‌وگوها در قطر توافق شده، اما دو طرف مذاکرات در مورد دو موضوع اختلافی به توافق نرسیده‌اند. به نوشته روزنامه، مذاکره‌کنندگان طالبان لحن خشن دارند و خود را "فاتح" می‌دانند. به نظر روزنامه، چنین لحنی به مذاکرات جاری آسیب می‌رساند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح تأکید کرده حالا که فرصت مناسبی برای صلح به دست آمده، دو طرف باید برای موفقیت روند صلح با شکیبایی گفت‌وگو کنند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد با اشاره به این که هنوز در باره صلح افغانستان در منطقه اجماع وجود ندارد، نوشته که پاکستان، ایران و روسیه برای دست یافتن به منافع خود، نمی‌خواهند که صلح در افغانستان تأمین شود.

سرمقاله‌نویس هیواد افزوده که پاکستان نمی‌گذارد که طالبان در گفت‌وگوهای جاری در قطر مستقلانه عمل کنند. به باور روزنامه، یکی از دلایل طولانی شدن گفت‌وگوهای گروه تماس دو طرف همین موضوع است.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته که مقام‌های پاکستانی در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با طرح تعهدات تازه، از روند صلح به مالکیت افغان‌ها پشتیبانی کرده‌اند. دنیا افزوده که اسلام‌آباد همواره در وضعیت حساس سیاست نرم و سخنان دوستانه داشته اما هرگز به آن عمل نکرده است.

نویسنده دنیا اظهار امیدواری کرده که پاکستان این بار به تعهداتش عمل و با روند صلح افغانستان همکاری "صادقانه" کند. روزنامه اما افزوده که اگر اسلام‌آباد مانند گذشته در برابر کابل سیاست دوگانه پیش‌گیرد، حکومت افغانستان باید بر روابط دیپلوماتیکش با این کشور تجدید نظر کند.

XS
SM
MD
LG