لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۱۵

ترمپ و بایدن در نخستین مناظره بر یکدیگر انتقاد کردند


دونالد ترمپ و جو بایدن در جریان نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امریکا

در نخستین مناظره تلویزیونی، دونالد ترمپ و جوبایدن دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا به مسایل داخلی این کشور مانند مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا، معرفی قاضی محکمۀ عالی، خشونت‌های ناشی از تبعیض نژادی، اقتصاد، سوابق شخصی و نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده قرار است در سوم نومبر امسال برگزار شود.

این مناظرۀ تلویزیونی شاهد درگیری‌های شدید لفظی شد که در آن دو نامزد برهم تاختند و یکدیگر را شدیداً مورد انتقاد قرار دادند.

جوبایدن نامزد حزب دموکرات، رقیب انتخاباتی خود ترمپ از حزب جمهوریخواه را دروغگو و دلقک خطاب کرد و چندین بار از او خواست که در جریان صحبت‌هایش ساکت شود.

ترمپ هم در اشاره به تجارت هانتر بایدن پسر جوبایدن در اوکراین گفت که هانتر با استفاده از نام پدرش بهره برداری زیاد کرده.

اتهامات دونامزد انتخاباتی بالای همدیگر آنقدر مکرراً انجام شد که کریس والس خبرنگار فاکس نیوز که گرداننده این مناظره بود چندین بار از نامزدان خواست تا همدیگر را اجازه صحبت دهند و درگیری لفظی شانرا متوقف کنند.

این مناظره بدون دست دادن از سوی دو نامزد بخاطر جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا در شهر کلیفلند ایالت اوهایو در حضور جمعیت کمتر از صد نفر برگزار شد.

جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حزب دموکرات
جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حزب دموکرات

جوبایدن به نحوه برخورد دونالد ترمپ به همه‌گیری ویروس کرونا در امریکا انتقاد کرد و گفت، رئیس جمهور ترمپ منتظر ماند تا همه‌گیری کرونا به سواحل امریکا برسد و به گفتۀ او اداره ترمپ هنوز هم برنامۀ برای مهار این ویروس ندارد.

اما ترمپ در پاسخ اقدامات اداره‌اش را برای جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا مؤثر خواند و گفت اگر بایدن رئیس جمهور می‌بود هرگز چنین اقدامات را انجام داده نمی‌توانست.

در بحث پذیرش نتایج انتخابات ریاست جمهوری، جوبایدن نامزد حزب دموکرات از مردم امریکا خواست که رای بدهند اما گفت اگر برنده اعلام شود یا نه نتایج را خواهد پذیرفت اما دونالد ترمپ از حزب جمهوریخواه یکبار دیگر تاکید کرد رأی‌دهی از طریق پُست مملو از تقلب خواهد بود او در مورد این‌که نتایج انتخابات را خواهد پذیرفت یا خیر پاسخ مشخص ارائه نکرد.

به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در امریکا، رای دهندگان امریکایی در انتخابات ریاست جمهوری امسال می‌توانند از طریق پُست هم رأی بدهند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حزب جمهوریخواه
دونالد ترمپ رئیس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حزب جمهوریخواه

این مناظره تلویزیونی میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا در حالی برگزار شد که درگذشت روث بادرگینسبرگ قاضی محکمۀ عالی امریکا و تعیین جانشین او به یک بحث داغ در این کشور مبدل شده.

خانم گینسبرگ در ۱۸ سپتمبر به عمر ۸۷ سالگی درگذشت و به تازگی اداره ترمپ قاضی ایمی کانی برت را به حیث نامزد در کرسی او معرفی کرد. در مناظره دیشب جوبایدن معرفی قاضی ایمی کانی برت از سوی ترمپ را مورد انتقاد قرار داد و گفت که برنده انتخابات سوم نومبر باید نامزد تعیین کند اما ترمپ گفت به صفت رئیس جمهور منتخب حق معرفی به این کرسی را دارد.

سابقهپرداخت مالیه از سوی آقای ترمپ یکی از پرسش‌های دیگر این بحث بود، ترمپ گفت که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلیون‌ها دالر مالیه پرداخته است اما جو بایدن گفت که رئیس جمهور ترمپ که یک میلیاردر است کمتر از یک معلم مکتب مالیه پرداخت کرده.

قرار است مناظره بعدی میان کامیلا هریس معاون تکت انتخاباتی جوبایدن و مایک پنس معاون دونالد ترمپ در هفتم اکتوبر برگزار شود.

دو مناظره بعدی میان دونالد ترمپ و جوبایدن به تاریخ ۱۵ و ۲۲ اکتوبر برگزار خواهد شد که انتظار می‌رود در آن دو نامزد روی سیاست خارجی کشور‌شان بپردازند.

XS
SM
MD
LG