لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۰۶

هشت صبح: حمایت افغانستان از آذربایجان، چه پایه‌ای می‌تواند داشته باشد؟


شماری از روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل حمایت از آذربایجان در جنگ قره‌باغ بین این کشور و ارمنستان و همچنین مذاکرات صلح افغانستان در قطر را بررسی کرده‌اند.

  • هشت صبح

در سرمقاله خود با انتقاد از حمایت افغانستان از جمهوری آذربایجان در جنگ قره‌باغ، نوشته که پیشینه حمایت افغانستان از این کشور به دهه هفتاد برمی‌گردد. روزنامه پرسیده که حمایت جدی افغانستان از آذربایجان در اوضاعی که خود به حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد، چه پایه‌ای می‌تواند داشته باشد؟

نویسنده هشت صبح اعلام حمایت افغانستان از آذربایجان را "خنده‌آور" و ناشی از روابط شخصی محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان را دلیل اصلی این حمایت دانسته است.

روزنامه همچنین دلیل دیگر این حمایت را دلگرمی افغانستان به راه لاجورد دانسته که بخشی از آن از خاک آذربایجان می‌گذرد، اما افزوده که تا اکنون از این راه یک محموله باری افغانستان گذشته و این راه هیچ تاثیر اقتصادی بزرگ بر اقتصاد افغانستان نگذاشته است.

  • هیواد

مذاکرات صلح افغانستان در قطر را "پیچیده" دانسته و از شماری از کشورهای منطقه از جمله چین به عنوان "میانجی" یادآوری کرده است. روزنامه تاکید کرده اجماع منطقه‌ای برای صلح بسیار مهم است که برای گردآوری این اجماع باید کار صورت گیرد.

این روزنامه دولتی همچنین بر اهمیت موضوع برقراری آتش‌بس در گفتگوهای صلح دوحه تأکید کرده و افزوده که حکومت بارها این موضوع را مطرح کرده است.

  • دنیا

در سرمقاله خود بر تکمیل هرچه زودتر روند صلح تاکید کرده و با اشاره به میزان بالای بیکاری به دلیل ناامنی، از طرف‌های درگیر جنگ خواسته که از وضعیت بد اقتصادی مردم با خبر باشند.

روزنامه افزوده است که با ختم جنگ و امنیت در کشور روند مهاجرت جوانان از افغانستان ختم می‌شود و این انرژی جوانان برای آبادی افغانستان مصرف می‌شود.

XS
SM
MD
LG