لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۹

'مخالفان مسلح در شرق افغانستان با پول مواد مخدر ماین خریداری می‌کنند'


مزرعه مواد کوکنار در ولایت ننگرهار

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند مخالفان مسلح دولت با پول بدست آمده از مواد مخدر در شرق افغانستان ماین و مواد انفجاری خریداری می‌کنند.

بررسی دوسیه‌های قاچاقبران توسط مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد که سطح قاچاق مواد مخدر در ولایت ننگرهار همچنان بلند است.

بر اساس این بررسی‌ها، ولایت ننگرهار در سه ماه نخست سال ۱۳۹۹ با داشتن ۴۰ قضیه قاچاق در جایگاه نخست و در ربع دوم این سال نیز با داشتن ۵۶ قضیه قاچاق مواد مخدر، در صدر فهرست ولایات دارای قضایای جرمی مواد مخدر قرار گرفته است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به رادیو آزادی گفت، مخالفان مسلح دولت از شبکه‌های قاچاق مواد مخدر حمایت می‌کنند و با پول بدست آمده از مواد مخدر ماین و مواد انفجاری خریداری می‌کنند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار

وی می‌گوید: "بطور عموم مخالفان مسلح دولت مواد مخدر را قاچاق می‌کنند و از عواید آن در فعالیت‌های تخریبی و تروریستی استفاده می‌کنند و با پول بدست آمده از آن ماین و مواد انفجاری خریداری می‌کنند. عموماً فعالیت‌های تخریبی آنان از عواید مواد مخدر تمویل می‌شود."

یک گزارش سازمان ملل متحد که در اوایل سال روان میلادی نشر شد، از تشکیل یک گروه بنام "تنظیم" توسط طالبان در شرق افغانستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، این گروه مسئولیت دارد تا امنیت کاروان‌های قاچاق مواد مخدر را تامین کند.

مناطق مشخص در نزدیک خط دیورند در شرق کشور به ذخیره گاه‌های مواد مخدر مبدل شده و وزارت داخله افغانستان می‌گوید، ۴۱ فیصد همین مواد از طریق پاکستان به کشورهای جنوب آسیا و اروپا قاچاق می‌شود.

عبیدالله شینواری عضو شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید، ولسوالی‌های شیرزاد، حصارک و بخش‌های ولسوالی خوگیانی به مسیر قاچاق مواد مخدر مبدل شده و این مناطق در کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

آقای شینواری گفت: "در گذشته اکثریت مناطقی که تحت کنترل مخالفان مسلح دولت قرار داشت، روزانه با قاچاق از آن مسیرها لک‌ها افغانی عواید داشتند، اما حال تنها در دو – سه نقطه ننگرهار مخالفان حضور دارند و بس. حال اکثریت ولسوالی‌ها تحت حاکمیت دولت قرار دارد، اما با وجود آن هم از ولایات دیگر به ننگرهار چرس و تریاک قاچاق می‌شود. همین دیروز یک قوماندان خیزش مردمی در قاچاق مواد مخدر دستگیر شد. برخی حلقات در صفوف پولیس هم در این مسئله دست دارند و در دو – سه ماه اخیر تعدادی از آنان گرفتار شده‌اند."

این در حالی‌ست که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان پیش از این طی پیام کتبی به رادیو آزادی، دست داشتن این گروه در کاروبار مواد مخدر را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG