لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۵

روزنامه‌های کابل در مورد سفر اشرف غنی به قطر تبصره کرده‌اند


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های امروز کابل بیشتر سرمقاله‌های خود را به بررسی سفر محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به کویت و قطر و گفت‌وگوهای روان صلح اختصاص داده‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود در باره سفر هیئتی به سرپرستی رئیس جمهور غنی پرداخته و نوشته که آقای غنی در زمان حساس به دوحه رفته است. به نوشته روزنامه، از یک‌سو گفت‌وگوهای صلح به تأخیر افتاده و از سوی دیگر امریکا در تلاش است تا موانع تأخیر گفت‌وگوها را از میان بردارد.

به باور مسیر، این دیدار به این دلیل اهمیت دارد که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و سکات میلر فرمانده کل نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان هم به دوحه رفته‌اند. به باور نویسنده، در این دیدارها به نظر می‌رسد که پیام روشنی برای رئیس جمهور غنی در دوحه داده شود.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقالۀ خود با اشاره به سفر آقای غنی به قطر و دیدار او با هیئت مذاکره‌کننده دولت در قطر نوشته که او برای آن به کویت یا دوحه سفر نکرده که در مذاکرات صلح میانجی‌گری کند، بلکه برای دانستن جزئیات کامل گفت‌وگوهای دو تیم مذاکره‌کننده و آینده افغانستان به آنجا رفته است.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود از حکومت انتقاد کرده که تمام تمرکز حکومت بر صلح است، در حالی‌که دیگر مسئولیت‌های خود را کنار گذاشته است. به نوشته روزنامه، واضح است که گفت‌وگوهای صلح مهم است، اما حکومت نباید دیگر کارهای ضروری خود را کنار بگذارد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح با لحن تندی انتقاد کرده که هفت ماه از مراسم سوگند آقای غنی گذشته، اما او تا اکنون کابینه جدیدش را تشکیل نداده است و وزارت‌خانه‌ها هنوز زیر نظر سرپرست‌ها اداره می‌شوند.

هشت صبح همچنین با اشاره به افزایش ناامنی در افغانستان نوشته که ناامنی در افغانستان به اوج خود رسیده، طالبان نیز فعالیت‌های خود را افزایش داده‌اند و جرم‌های جنایی معضل دیگری است که روز تا روز گسترش یافته است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد سفر اخیر رئیس جمهور غنی را مهم ارزیابی کرده و نوشته که آقای غنی در این دیدار روند مذاکرات را از نزدیک نظارت می‌کند و با پا درمیانی کشور میزبان و دیگر کشورها به زودی به نتیجه مثبت که آتش‌بس است، خواهد رسید.

به نوشته هیواد، آقای غنی به گونه جدی کار خواهد کرد تا با کمک کشورهای سوم مذاکرات صلح آغاز شود و در مسیر مثبت حرکت کند.

XS
SM
MD
LG