لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۲

افغانستان

خط آهن هرات-خاواف تا روزهای آینده به بهره‌برداری سپرده می‌شود

خط آهن هرات-خاواف به هزینه ۵۸،۵ میلیون دالر از سوی حکومت افغانستان تمویل می‌شود. 

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید خط آهن هرات-خاواف تا روزهای آینده به بهره‌برداری سپرده می‌شود.

این خط آهن به هزینه ۵۸،۵ میلیون دالر از سوی حکومت افغانستان تمویل می‌شود.

امین بابک رئیس روابط عامه این اتاق به رادیو آزادی می‌گوید آغاز داد و ستد بازرگانی از این راه میان افغانستان و ایران، تاثیر بسیار مثبت روی تجارت افغانستان خواهد داشت و کالاهای تجارتی افغانستان از این راه به کشورهای دیگر نیز انتقال خواهد یافت.

او افزود: "با افتتاح این خط آهن سهولت‌های زیادی در داد و ستد مجموع کالاهای تجاراتی پدید خواهد آمد، البته کالاهای تجارتی از این راه هم صادر و هم وارد خواهد داشت، بهره برداری این خط آهن میزان تجارت با ایران را افزایش خواهد داد، امیدوار هستیم که داد و ستد از راه این خط آهن نقش موثر را در گسترش روابط تجارتی مان با ایران داشته باشد."

از سوی دیگر، وزارت تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید که سرمایه‌گذاران ایرانی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های گونه‌گون به‌ویژه استخراج معاون در افغانستان علاقمندی نشان داده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

برگزاری دو نشست برای بهبود روابط تجاری میان افغانستان و پاکستان

بندر تورخم

اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان می‌گوید که دو نشست همه‌جانبه به منظور بهبود روابط تجاری میان افغانستان و پاکستان به روز چهارشنبه در بندر تورخم برگزار شد.

نقیب‌الله صافی، رییس اجرایی این اتاق به رادیوی آزادی گفت که هر دو طرف توافق کردند که به منظور جلوگیری از بیروبار در مسیر راه تورخم، به ۱۵۰۰ لاری که کالاهای تجاری را از پاکستان به افغانستان انتقال داده اند، بدون وضع جریمه اجازۀ بازگشت داده شود.

به گفتۀ آقای صافی، در این نشست همچنین مشکلات مربوط به ترانزیت افغانستان از طریق پاکستان یاد شد و مقام‌های پاکستان وعده دادند که پس از این باید ترانزیت افغانستان از طریق سیستم آنلاین گمرک پاکستان ثبت شود تا بدون هیچ گونه مشکلی به دیگر کشورها انتقال یابد.

بر اساس معلومات اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان، در حال حاضر موضوع برخورد دوگانه با تجارات افغانستان در بندرهای پاکستان، توقف کالاهای تجاری، جریمه‌های بی‌جا از مشکلاتی اند که بازرگانان افغانستان با آن مواجه هستند.

۱۲ کودک در یک حمله هوایی بالای مسجدی در تخار کشته شدند

موقعیت تخار در نقشه افغانستان

براساس گزارش‌ها ۱۲ فرد ملکی در یک حمله‌ی هوایی در مسجدی در نزدیکی شهر تالقان مرکز ولایت تخار کشته شده‌اند.

محمد جواد هجری سخنگوی والی تخار این حادثه را تایید کرده، می‌گوید که رویداد حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر دیروز (چهارشنبه،۳۰ میزان) در منطقه هزار قرلق رخ داد.

وی گفت: "متاسفانه در این حمله هوایی ۱۲ کودک کشته شده و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند."

هجری این را هم گفت که این بمب در صحن مسجد اصابت کرده است.

محمد اعظم افضلی رئیس شورای ولایتی تخار شمار زخمی‌هارا ۱۸ تن خوانده است.

به گفته وی ملا امام مسجد نیز شامل کشته شدگان است.

واکنش وزارت خارجه افغانستان در پیوند به صدرو ویزه پاکستان

تجمع مردم در جلال‌آباد برای اخذ نوبت ویزه پاکستان

وزارت خارجه افغانستان در پیوند به حادثه دیروز چهارشنبه (۳۰ میزان) شهر جلال آباد ابراز تاسف عمیق کرده و گفته که با همکاری و هماهنگی سفارت پاکستان تلاش خواهد کرد تا با استفاده از روش‌های سالم مدیتریتی، تدابیر لازم را برای مراجعان اخذ ویزه اتخاذ کند.

این اعلامیه امروز اول عقرب پس از آن نشر شد که روز گذشته ۱۲ زن در ازدحام که به خاطر تلاش برای گرفتن ویزه پاکستان در وزرشگاه شهر جلال‌آباد ایجاد شده بود، جان‌های‌شان را از دست دادند.

از سوی دیگر سفارت پاکستان در کابل با نشر اعلامیه گفته که سفارت و قونسلگری‌های این کشور در شهرهای جلال آباد، کندهار، هرات و مزار شریف برای اعطای ویزه این کشور باز خواهند بود.

این سفارت هم با خانواده‌های قربانیان حادثه دیروز شهر جلال آباد ابراز همدردی کرده است.

وزارت دفاع: ۱۲ طالب در ولسوالی موسهی کابل کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ولسوالی موسهی کابل ۱۲ جنگجوی طالبان را کشتند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت، این شورشیان در عملیات دیروز چهارشنبه (۳۰ میزان) نیروهای امنیتی کشته شدند.

وی می‌گوید: "گروهی از طالبان در آن‌جا تجمع کرده بودند و پلان داشتن که حملاتی تروریستی را راه اندازی کنند. در نتیجه عملیات پیشگیرانهٔ نیروهای اردوی ملی ۱۲ شورشی طالب کشته شدند. همچنان مقدار زیادی از سلاح و مهمات‌شان به دست نیروهای امنیتی افتاد."

طالبان تا کنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

آمادگی برای صدور ویزه در سفارت و قونسلگری‌های پاکستان در افغانستان

آرشیف، سفارت پاکستان در کابل

سفارت پاکستان در کابل می‌گوید، سفارت و قونسلگری‌های پاکستان در شهر های جلال‌آباد، کندهار، هرات و مزار شریف برای اعطای ویزه این کشور باز خواهند بود.

سفارت پاکستان، پس از حادثهٔ مرگ‌بار دیروز (چهارشنبه، ۳۰ میزان) در ورزشگاه شهر جلال‌آباد، دست به این اقدام زده است.

سفارت پاکستان در اعلامیهٔ با قربانیان حادثه جلال‌آباد هم ابراز همدردی کرده‌است.

دیروز هزاران نفر برای نام‌نویسی گرفتن ویزه در ورزشگاه شهر جلال‌آباد جمع شده بودند که در نتیجهٔ ازدحام مردم ۱۲ زن کشته و ۸ زن و ۲ مرد دیگر زخمی شدند.

در سال جاری انفجار ماین جان ۷۶ غیرنظامی را در پکتیا گرفته است

موقعیت پکتیا در نقشه افغانستان

پولیس پکتیا می‌گوید، در جریان امسال ۷۶ غیرنظامی در نتیجه انفجار ماین کشته شده اند.

لطف‌الله کامران سرپرست قوماندانی امنیه پکتیا در یک نشست امنیتی امروز (۳۰ میزان) گفت که این ماین‌ها از سوی طالبان جاسازی شده بود.

به گفتۀ او از اول سال تا اکنون ۵۴۳ ماین در مناطق مختلف پکتیا جا گذاری شده که علاوه بر قربانیان بیش از ۱۸۰ زخمی هم بر جای گذاشته.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

منشی عمومی ناتو: طالبان خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند 

ینس ستولتنبرگ ​​​​​​​منشی عمومی ناتو

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو از طالبان خواسته تا خشونت‌ها را به صورت قابل توجه در افغانستان کاهش دهند.

ینس ستولتنبرگ امروز (۳۰ میزان) در آستانه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل همچنان گفت که طالبان باید به دستاورد‌های دو دهه گذشته در افغانستان احترام بگذارند.

او افزود: "طالبان باید به تعهدات‌شان عمل کنند. میزان خشونت‌ها را به صورت گسترده کاهش دهند و راه‌ها برای آتش‌بس را هموار سازند. باید روابط شانرا با شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی قطع کنند و با روحیۀ خوب باید وارد مذاکره شوند."

سرمنشی ناتو همچنان گفت که این پیمان به امنیت دراز مدت افغانستان متعهد است و به همین خاطر کمک‌های مالی با نیرو‌های افغان را تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داد.

در خواست منشی عمومی ناتو از طالبان در حالی مطرح می‌شود که با وجود تلاش‌ها برای رسیدن به توافق در گفتگو‌های دوحه، تا هنوز از میزان خشونت کاسته نشده است.

پیش از این زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته بود، این باور که برای امتیاز گیری در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، خیلی خطرناک است.

افغانستان ۶۶ درصد نیازمندی لبنی خود را مرفوع کرده است

لبنیات تولید افغانستان

در حال حاضر افغانستان تا ۶۶ درصد نیازمندی لبنی مردم را مرفوع کرده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت اکنون در افغانستان ۱.۹ میلیون لیتر شیر و مواد لبنی سالانه تولید می‌شود.

افغانستان سالانه به ۲.۹ میلیون لیتر شیر نیازد دارد.

به‌گفته آقای رستمی این وزارت به همکاری سکتور خصوصی تلاش می‌کند تا در قسمت زمینه‌سازی برای تولید و افزایش شیر و لبینات کارهایی را انجام دهد.

آقای رستمی می‌گوید به تازه‌گی ۸۵ در صدد کار ساخت یکی از بزرگ‌ترین فابریکه تولید لبنیات در کابل تکمیل شده و در آینده نزدیک به بهره برداری سپرده می‌شود.

به اساس معلومات وزارت زراعت و مالداری این فابریکه ظرفیت تولید ۴۰ هزار لیتر شیر را در روز دارد و همچنین توانایی تولید همزمان هفت نوع محصول لبنی را نیز دارد.

آغاز کار این فابریکه می‌تواند تا حدود زیادی زمینه فروش شیر مالداران روستاها و ولسوالی‌های ولایات مختلف را فراهم سازد.

تاثیر ناامنی‌ها بر رانندگان موترهای مسافربری در شمال افغانستان

آرشیف

ناامنی در شاهراه‌های شمال افغانستان پیامدهای اقتصادی بسیاری داشته و برکسب و کار رانندگان موترهای مسافربری تاثیرعمیق گذاشته است.

شماری از مسافران راه شبرغان- مزارشریف خواهان توجه دولت برای تامین امنیت این شاهراه شده‌اند.

خلیفه شریف که از ۱۵ سال به این‌سو در مسیر شبرغان-مزارر فت‌و‌آمد می‌کند در جریان سفر به جنگ و ناامنی‌ها اشاره می‌کند.

او می‌گوید، رانندگان این مسیر هر روز در جنگ گیر می‌مانند و از این وضعیت دلگیرشده‌اند.

محمدحنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین ناامنی شاهراه شبرغان-‌مزارشریف را می‌پذیرد، اما می‌گوید: "در قسمت شاهراه جوزجان-بلخ توجه قوماندانی قول اردوی ۲۰۹ شاهین این است که یک میکانیزم را این قول اردو روی دست دارد که مابتوانیم باتوان قدرت در شاهراه‌ها حاکمیت داشته باشیم و مسیر شاهراه‌ها را تامین امنیت بکنیم."

و در نهایت در سفربه این شاهراه اکثراّ نمی‌دانی کی پولیس است،کی طالب،کی دزد وکی خیزش مردمی وچه کسی برای تامین امنیت توسر سرک برآمده.

مسیری که مسافرین ولایات سرپل، فاریاب وجوزجان با حرکت موتر تا مزار و یاهم کابل دعامی‌کنند و خود را به خدای پاک می‌سپارند.

قربانیان رویداد ننگرهار به ۱۲ تن رسید

خانمی که امروز در ورزشگاه فوتبال جلال‌آباد جان باخته است

شمار قربانیان رویداد امروز (چهارشنبه، ۳۰ میزان) در ورزشگاه فوتبال جلال‌آباد به ۱۲ تن رسیده است.

شمار قربانیان رویداد امروز (۳۰ میزان) در ورزشگاۀ فوتبال جلال‌آباد به ۱۲ تن رسیده.

عطا‌الله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار امروز به رادیو آزادی گفت که تمامی جان باخته‌گان، زنانی بودند که در جریان گرفتن فورمه‌های ویزه پاکستان زیر پا شدند.

او افزود: "ده‌ها هزار تن تلاش کردند وارد ورزشگاه شوند. در این جریان متاسفانه ۱۲ زن جان باختند و ۱۰ زن و ۳ مرد هم زخم برداشتند."

سفارت پاکستان در کابل از این رویداد شدیداً ابراز تاثر کرده است.

پاکستان حدود ۱۰ روز پیش، از سرگیری اجرای ویزه برای شهروندان افغانستان را در کابل و قونسلگری‌هایش در جلال آباد، هرات، کندهار و مزارشریف اعلام کرد.

مقام‌ها: ۳۵ طالب در دو عملیات جداگانه در هلمند کشته شدند

عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در هلمند

مقام‌های افغان از کشتن حد اقل ۳۵ طالب مسلح در دو عملیات جداگانه در هلمند در حالی خبر داده‌اند که طالبان تاهنوز آن را تایید یا رد نکرده‌اند.

از وقوع دو عملیات در ولسوالی ناوه ولایت هلمند گزارش داده شده- جائی که اخیراً مورد حمله طالبان قرار گرفته بود.

مقام‌ها در این عملیات که شامل حمله‌های هوایی نیز بود، از زخمی شدن ۱۸ تن از جنگجویان طالبان نیز خبر داده‌اند.

دوتن از قوماندانان قطعه سرخ طالبان که گروه ممتاز آن‌هاست، شامل کشته شده‌ها دانسته شده‌اند.

طالبان گفته اند که حمله‌ها در نقاط مختلف هلمند را برای باز پس گیری مناطقی براه انداخته اند که اخیراً بدست نیروهای حکومتی افتاده بود.

آمر امنیت تخار در نتیجه درگیری با طالبان کشته شد

راز محمد دور اندیش، آمر امنیت قوماندانی امنیه تخار

مقام‌های ولایت تخار از کشته شدن آمر امنیت این ولایت در نتیجه درگیری با طالبان خبر می‌دهند.

محمد جواد هجری سخنگوی والی تخار در پیامی به رسانه‌ها گفت که راز محمد دور اندیش با چند تن از همراهانش در حملۀ دیشب (۲۹ میزان) طالبان کشته شد.

وی می‌گوید: "مخالفین مسلح شب گذشته یک سلسله تحرکات را در مربوطات ولسوالی بهارک داشتند. متاسفانه در نتیجۀ درگیری که دیشب در آنجا رخ داد، آمر امنیت قوماندانی امنیه با تعدادی از محافظینش جان دادند."

هجری افزود که در جریان درگیری به جنگجویان طالبان هم تلفات وارد شده. اما او جزئیات از شمار تلفات نداد.

گروۀ طالبان تا هنوز در مورد این درگیری چیزی نگفته است.

والی زابل مشکلات زنان در این ولایت را به بحث گرفت

موقعیت خوست در نقشه افغانستان

در نشستی در ولایت زابل روی جلوگیری از ادامۀ خشونت علیه زنان و رسیدگی به دیگر مشکلات آن‌ها بحث شد.

بر اساس خبرنامۀ دفتر مطبوعاتی ولایت زابل، این نشست به رهبری محمد نبی احمدزی، والی زابل و اعضای کمیسیون رسیدگی به خشونت علیه زنان دیروز (۲۹ میزان) برگزار شد.

گفته شده‌است، آقای احمدزی به اداره‌های مسئول دستور داد تا فرصت‌های کاری را برای زنان فراهم کنند و هنگام استخدام به زنان تحصیل کرده و آگاه اولویت دهند.

زنان در دیگر بخش‌های افغانستان نیز از خشونت در برابر‌شان و پایین بودن میزان حضور آن‌ها در اداره‌های دولتی شکایت دارند.

راه اندازی کمپاین آگاهی عامه برای جلوگیری از شیوع کرونا در خوست

آرشیف


کارکنان صحی ولایت خوست برای جلوگیری از شیوع موج تازۀ ویروس کرونا کمپاین آگاهی عامه را آغاز کرده‌اند.

داکتر عبدالواحد نیازی، مسئول این کارزار به رادیو آزادی گفت، مردم باید فاصلۀ جسمی را رعایت کنند، دستان خود را با صابون بشویند و ماسک بپوشند.

وی می‌گوید: "اگر تدابیر به گونۀ درست عملی نشود، امکان دارد که موج تازه شدید باشد و قربانی زیاد بگیرد."

به‌گفتۀ مقام‌های صحی خوست، تا کنون بیش از ۴۳۰ مورد ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده‌است.

طبق آمار رسمی، اضافه از ۴۰ هزار تن در سرتاسر افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این میان حدود ۱،۵۰۰ تن جان باخته اند.

نامزد وزیران و دو رئیس امروز به ولسی جرگه معرفی می‌شوند

ولسی جرگه افغانستان


انتظار می‌رود رئیس جمهور اشرف غنی نامزد وزیران را امروز چهارشنبه (۳۰ میزان) برای گرفتن رأی اعتماد به ولسی جرگۀ افغانستان معرفی کند.

دوا خان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت: "اعضای کابینه که تعداد آن‌ها به ۲۶ تن می‌رسد با دو رئیس اداره‌های مستقل که نیازمند گرفتن رأی هستند به ولسی جرگه معرفی می‌شوند."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مراسم تحلیف خود در نهم ماه مارچ تعهد کرده بود که ظرف دو هفته وزیران جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی کند.

اسدالله شهباز منشی ولسی جرگه به رادیو آزادی گفت، پنج کمیسیون اسناد نامزدان را بررسی می‌کند و به هیئت اداری می‌فرستد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG