لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۳

تاکید ترمپ بر خروج تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان تا شروع سال ۲۰۲۱


آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید، باید عساکر امریکایی باقی‌مانده در افغانستان تا ختم سال جاری میلادی به کشورشان برگردند.

این اقدام سریع‌تر از موعدی است که قبلاً برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تعیین شده بود.

دونالد ترمپ شام دیروز (چهارشنبه ۷ اکتوبر) از طریق تویتر نوشت که تعداد اندک زنان و مردان شجاع امریکایی که در افغانستان باقی‌مانده و مصروف خدمت اند، باید تا جشن کرسمس"عید میلاد مسیح" به خانه برگردند.

از کرسمس یا عید میلاد مسیح همه ساله به تاریخ ۲۵ دسمبر تجلیل می‌شود.

شورای امنیت ملی افغانستان در عکس‌العمل به این اظهارات دونالد ترمپ گفته است که خروج همه نیروهای امریکایی تا جشن کرسمس قابل نگرانی نیست.

رحمت‌الله اندر سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید: "البته این اقدام روی وضعیت تأثیر دارد، اما نه آنطور که مردم فکر می‌کنند، زیرا در حال حاضر جنگ، امنیت مردم و کشور بدست نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است."

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت افغانستان
رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت افغانستان

طالبان در یک اعلامیه، اعلام اخیر دونالد ترمپ در مورد خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان را تا پایان سال‌جاری در عملی کردن توافقنامۀ ۲۹ فبروری این گروه با امریکا یک گام مثبت خوانده‌اند.

درست چند ساعت قبل از اظهارات اخیر دونالد ترمپ، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی قصر سفید گفته بود که تعداد عساکر امریکایی باقی‌مانده در افغانستان تا اوایل سال آیندۀ میلادی به ۲،۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

آقای اوبراین دیروز در جریان سخنرانی در پوهنتون نوادا در لاس ویگاس همچنان گفت، زمانی که آقای ترمپ به قدرت رسید تعداد عساکر امریکایی در افغانستان بیش از ده هزار تن بود که امروز شمار آن‌ها به ۵،۰۰۰ تن کاهش یافته، وی افزود که تعداد عساکر امریکایی در افغانستان تا اوایل سال آیندۀ میلادی به ۲،۵۰۰ تن کاهش می‌یابد.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا

اعلام خروج همۀ عساکر امریکایی توسط دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ تا کرسمس سال‌جاری، درست چهار هفته قبل از تدویر انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور صورت گرفته.

یکی از وعده‌های آقای ترمپ در جریان مبارزات انتخاباتی، ختم جنگ‌های طولانی امریکا و بازگشت نیروهای این کشور به خانه‌های‌شان بوده.

اما شماری از کارشناسان اعلام اخیر رئیس جمهور امریکا در مورد خروج عساکر از افغانستان با سفر اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به قطر و گفتگوهای وی با مقام‌های امریکایی بی ارتباط ندانسته می‌گویند، موعد تعیین شده الی کرسمس برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان چندان عملی به نظر نمی‌رسد.

نصرالله استانکزی، استاد پوهنتون کابل و کارشناس مسایل بین‌المللی می‌گوید: "باور من اینست که اظهارات آقای ترمپ معمولاً ثابت نبوده، اما این صلاحیت را دارد، ترمپ با میکانیزم‌های که قوانین امریکا پیش‌بینی می‌کند می‌تواند در هر مدتی که خواسته باشد قوایش را از افغانستان خارج کند، متاسفانه قرارهای که امریکا با سایر دول می‌کند، به عنوان یک ابر قدرت، معمولاً قلدری کرده، زیاد آن‌ها را رعایت نمی‌کند. دیده می‌شود که اظهارات ترمپ، علیۀ توافقی است که با طالبان دارد، اما به هر صورت تا کرسمس از نظر عملی زمان بسیار کم است و ممکن نیست این پروسه عملی شود".

به اساس توافقنامۀ که ۲۹ فبروری بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد، واشنگتن خروج کامل نیروهایی امریکایی را تا نیمۀ سال ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان تعهد کرده، مشروط بر آن که طالبان نیز به تعهدات‌شان در این توافقنامه پایبند بمانند.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

کاهش خشونت‌ها در افغانستان و آغاز گفتگوهای بین افغان‌ها بخش‌های اساسی این توافقنامه است.

با آنکه از مدت حدود یک ماه به این‌سو گفتگوهای بین افغان‌ها در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شده، اما تا هنوز هم هیئت حکومت افغانستان و نمایندگان سیاسی طالبان روی دستورالعمل کاری این گفتگوها به توافق نرسیده‌اند و طوری که به نظر می‌رسد خشونت‌ها نیز در افغانستان کاهش نیافته است.

رئیس جمهور ایالات متحده می گوید باید عساکر امریکایی باقیمانده در افغانستان تا ختم سال جاری میلادی به کشورشان برگردند.

XS
SM
MD
LG