لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۱

گسترش ناامنی‌ها و افزایش روزافزون بیجاشده‌گان داخلی در افغانستان


آواره‌های جنگ در افغانستان

شمار بیجاشده‌گان داخلی در افغانستان به سبب ناامنی‌ها هرروز افزایش میابد. در حالیکه گفتگوها به هدف ختم جنگ میان هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در قطر به کندی به پیش می‌رود.

جنگ در داخل افغانستان به شدت ادامه دارد و قربانی می‌گیرد. در ادامه مشکلات مردم عام، بیجا شده‌گان داخلی از اثر جنگ‌های اخیر در ولایت ارزگان با مشکلات زیاد مواجه اند.

حبیب‌الرحمن ۵۹ ساله از جمله صدها بیجا شده ای است که تازه از اثر ناامنی‌های ولسوالی گیزاب خانه‌هایشان را ترک کرده اند. او که پدر شش فرزند و بزرگ یک خانواده ۲۰ نفری است حدود دو هفته می‌شود که از اثر درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان قریه اصلی‌اش نیک آباد را ترک کرده است.

او می‌گوید: "در منطقه پوسته‌ها جابجا بودند، طالبان آمدند، کسانی‌که زیر گلوله باریها قرار داشتند هجرت کردند، زنان و کودکان در حالت جنگی قرار داشتند، مواشی مردم باقی ماند، ما به سوی صحرا و بیابان برآمدیم."

این مرد افزود، چند عضو خانواده‌اش در جنگ کشته و زخمی شدند.

آقای حبیب‌الرحمن افزود: "من یک ریش سفید قومی هستم دو شهید، داریم یکی برادرم است یکی برادرزاده ام، پای پسرم شکست، برادزاده‌ام نیز زخمی شد."

او می‌گوید کلینیک صحی محل در منطقه تحت کنترول دولت نیست و رفتن به آنجا کار مشکل است.

تنها گیزاب نیست که جنگ‌هایش مشکلات زیاد را برای مردم قبل از رسیدن فصل سرد زمستان ایجاد کرده، از ولسوالی دهراوود نیز صدها خانواده بیجا شده اند.

آواره‌های جنگ در افغانستان
آواره‌های جنگ در افغانستان

طالب جان یک دهقان قریه لندیانی ولسوالی دهراوود که بزرگ یک خانواده ۱۵ نفری است، از شبی قصه می‌کند که وادار به ترک خانه‌اش شد: "تمام شب به دروازه می‌زدند، صبح دروازه را شکستاندند، داخل حویلی شدند، مارا با یک یک جوره لباس کشیدند، همه لب و دهن خشک برآمدیم."

شماری از این بیجا شده‌گان به منازل دوستان و اقارب‌شان پناه برده اند و می‌گویند در مناطق جنگ زده زمین‌های‌شان خشکیده و نفقه ای برای فرزندان ندارند.

یک دهقان قریه لندیانی که نخواسته نامش افشا شود می‌گوید: "زمین‌های ما خشک شده، در گذشته هم نفقه فامیل را برابر کرده نمی‌توانستیم و حال در فقر به سر می‌بریم. به نانوایی‌ها می‌رویم کسی نان نمی‌دهد."

احمد شاه ساحل سخنگوی والی ارزگان در مورد شمار دقیق و محل این بیجا شده‌گان می‌گوید: "حدود هزار خانواده د در گیزاب بیجا شده اند. آنها به مناطق چنار، شیران و میانه دشت کوچ کرده اند. در دهراوود حدود پنجصد خانواده بیجا شده اند که به منطقه به نام دشت لبلان پناه آورده اند."

ساحل از ایجاد یک کمیته خاص برای بررسی نیازمندی‌های این بیجا شده‌گان نیز خبر داد.

طالبان حملات وسیع را به تاریخ ۲۴م سپتمبر بر پوسته‌های امنیتی ولسوالی گیزاب و دهراوود آغاز کردند و به گفته مقام‌های امنیتی شماری از مناطق را گرفتند.

مقام‌های امنیتی ارزگان از بازپس‌گیری بعضی مناطق دهراوود و گیزاب از چنگ طالبان خبر داده اند.

شفیق‌الله سهار قوماندان امنیه ارزگان به رادیو آزادی گفت: "عملیات جریان دارد، حمایت نیروهای خاص را هم داریم ولی در ساحاتی که خانه‌های مردم است، عملیات شدید انجام داده نمی‌توانیم تا به غیرنظامیان تلفات وارد نشود. همیشه می‌گوییم از خانه‌های مردم سنگر نسازید، اگر جنگ می‌خواهید به میدان جنگ بیایید. یگانه نقطه ضعف ما این است که بالای خانه‌های مردم انداخت کرده نمی‌توانیم."

نیروهای امنیتی افغان
نیروهای امنیتی افغان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان این ادعای مقام‌های امنیتی که گویا طالبان در خانه‌های مردم پنهان اند و از مردم عام به حیث سپر استفاده می‌کنند را رد نموده و نیروهای افغان را متهم به حملات راکتی برخانه‌های مردم کرد. در کل ناامنی‌ها، فقر و حوادث طبیعی از عوامل عمده افزایش بیجا شده‌گان داخلی خوانده می‌شود.

براساس ارقام اخیراً ارائه شده کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجرین، شمار بیجا شده‌گان داخلی در افغانستان در حال حاضر به چهار میلیون و یک صد هزار تن می‌رسد.

XS
SM
MD
LG