لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۴ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۷

قربانیان جرایم جنایی: کابل به'بستر امنی' برای مجرمین تبدیل شده است


شماری از متهمین بازداشت‌شده توسط پولیس

قربانیان جرایم جنایی در کابل می‌گویند که این شهر به "بستر امنی" برای مجرمین تبدیل شده است.

محمد اکبر یکی از قربانیان جرایم جنایی در پایتخت افغانستان است. او به همین تازگی‌ها در مربوطات حوزه ششم پولیس در کابل شکار دزدان تفنگدار شده بود.

هنگام برگشت از پوهنتون دزدان مبایل و پول‌اش را با خود بردند و خود او را لت‌وکوب کردند.

می‌گوید، اگر مقاومت می‌کرد ممکن دیگر زنده نمی‌بود.

اکبر کابل را "بستر امن" برای دزدان و مجرمین جرایم جنایی می‌داند.

او می‌گوید: "کابل یک بستر امن برای دزدان شده است فعلاً، پس از شش شام بیرون از خانه رفته نمی‌شود، ما چندین بار شاهد بوده‌ایم که حتا خانم‌ها شکار دزدان شده اند، وضعیت غیرقابل تحمل است و باید توجه جدی شود."

آرشیف
آرشیف

یکی دیگر از کسانی که شش روز پیش شکار دزدان شده نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود.

می‌گوید که دزدان پس از لت‌وکوب، مبایل و کمپیوتراش را با خود برده اند. هرچند که به گفته او، پولیس را در جریان قرار داده، اما کمکی برایش نشده است.

شاید این دو رویداد پیش پا افتاده برای پولیس کابل باشد، اما جرایم کلانتری در پایتخت افغانستان در هفته‌های گذشته اتفاق افتاده است.

هفته پیش محب‌الله از داکتران شفاخانه جمهوریت توسط آدم ربایان ربوده شده و به گفته ی مسوولان این شفاخانه، تا هنوز از سرنوشت او خبری نیست.

آمار دقیقی از میزان جرایم جنایی در دست نیست، پولیس می گوید که در سه روز اخیر، حدود ۳۰ تن به اتهام دست داشتن در جرایم، بازداشت شده اند.

میپذیرد که اخیراً میزان جرایم در پایتخت افغانستان افزایش یافته است.

فردوس فرامرز به رادیو آزادی گفت که، پولیس سعی می‌کند تا وضعیت را در کنترول بگیرد.

فردوس فرامرز سخنگوی پولیس
فردوس فرامرز سخنگوی پولیس

او افزود: "متاسفانه سطح جرایم محیطی بیشتر شده و متاسفانه افراد دخیل در این جرایم زیر سن هجده سال اند، تلاش داریم در همکاری با بخش معارف، وزارت حج و نهادهای اجتماعی وضعیت را کنترول کنیم."

این در حالی است که سال گذشته و به دنبال افزایش جرایم جنایی، سرپرست وزارت داخله نیرو های اضافی را برای کنترول وضعیت، به گشت‌های شبانه موظف کرد. اما با آن هم تا هنوز وضعیت دگرگون نشده است.

هفته گذشته گزارش شد که محصلان زن در یکی از دانشگاه های خصوصی هنگام رفتن به خانه، با دزدان برخوردند و دزدان مبایل و پول بیشتر شان را با خود برده بودند.

XS
SM
MD
LG