لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۲۰

وزیر خارجه هند: صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اس جی شنکر وزیر خارجه هند در دهلی جدید.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی بعد از ظهر امروز (پنجشنبه ۱۸ میزان) در جریان سفر رسمی خود به دهلی‌نو با اس. جی شنکر وزیر امور خارجه‌ هند دیدار کرد.

مجیب رحیمی مشاور ارشد شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پیامی که به رادیو آزادی فرستاده نوشته است که در این ملاقات وزیر خارجه‌ هند حمایت کشورش را از تلاش‌های صلح در افغانستان اعلان کرد.

آقای رحیمی به نقل از وزیر خارجه هند نوشته که گفته صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و هند با حمایت از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها همچنان به کمک‌های خود برای افغانستان ادامه می‌دهد.

به گفته منبع پس از آن عبدالله عبدالله در باره‌ تلاش‌های صلح و مذاکرات دوحه صحبت کرده و گفته است که یک فرصت استثنایی برای صلح در افغانستان مساعد گردیده و باید از این فرصت استفاده گردد.

آقای عبدالله صلح در افغانستان را به نفع کشورهای منطقه خوانده و از موضع‌گیری اصولی هند در قبال تلاش‌های صلح در افغانستان قدردانی کرده.

آقای عبدالله که برای انجام سفر چهار روزه به دهلی نو رفته، پیش از این با نریندر مودی صدراعظم و اجیت دوال مشاور امنیت ملی هند دیدار کرده بود.

مودی در این دیدار گفت، صلحی که از سوی افغان‌ها پذیرفتنی باشد، برای هند هم قابل پذیرش است.

او تعهد دوباره‌اش به خاطر حمایت کشورش از صلح و ثبات دایمی در افغانستان را به آقای عبدالله تکرار کرد.

عبدالله پنج‌شنبه (۱۷ میزان) در سخنرانی‌اش در انستیتوت دفاعی و پژوهشی هند، از تمام کشورها خواست، تا با درک شرایط افغانستان، این کشور را در رسیدن به صلح و ثبات همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG