لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۸

ربانی: سیاست‌های قومگرایانه حکومت کشور را دچار بحران کرده است


صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان

گردهمایی هوادران جمعیت اسلامی در فیض آباد ظاهراً برای یادبود از بنیانگذار این تنظیم – برهان الدین ربانی که نُه سال قبل در یک حمله انتحاری کشته شد، برگزار شده بود.

صلاح الدین ربانی فرزند و جانشین او، در این گردهمایی حکومت را متهم کرد که به گفته او، با سیاست‌های قومگرایانه، کشور را دچار بحران کرده است.

گردهمایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در ولایت بدخشان
گردهمایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در ولایت بدخشان

او همچنان از روند آغاز شده صلح شدیداً انتقاد کرد و ادعا نمود که نمایندگی لازم ملت در آن وجود نه دارد: "ازدیدما این گروپ از همه احزاب سیاسی و مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کند، تجربه بی‌نتیجه یک ماه گفت‌وگوهای دوحه حقانیت دیدگاه ما را ثابت می‌کند. نبود اراده صادقانه برای صلح، برخورد پروژه‌ای با این پروسه سرنوشت ساز، نبود یک چارچوب کلان و همه شمول ملی ثمره اش رسیدن به بن‌بست، ضیاع وقت و خلق بی اعتمادی ملی نسبت به آینده صلح آمیز کشور است."

حکومت افغانستان هیئت فرستاده شده به دوحه را نماینده تمام گروه‌های قومی، مذهبی و سیاسی کشور دانسته و گفته است که در شکل‌دهی آن با تمام اقشار جامعه مشورت صورت گرفته است.

مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر
مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر

آقای ربانی و معاون وی احمد ضیا مسعود پس از آن به صفوف منتقدین دولت پیوستند، که در اعتراض به پیوستن متحد سابق شان عبدالله عبدالله به ساختار جدید دولتی، از او جدا شدند.

آقای عبدالله اکنون مسئول سیاست‌های دولت در زمینه صلح و آشتی در کشور است.

XS
SM
MD
LG