لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۹

ویزای لاتری امریکا؛ شماری افغان‌ها می‌خواهند شانس شانرا بیازمایند


آرشیف

با آغاز ثبت نام ویزای لاتری ۲۰۲۲ امریکا، شماری از شهرندان افغانستان به آرزوی رفتن به امریکا، آماده شده‌اند تا شانس خود را بیازمایند.

امریکا پس از سه سال تأخیر، روند صدور ویزای لاتری را برای شهروندان خارجی آغاز کرده است.

این روند سه روز پیش آغاز شده و قرار است تا دهم ماه آینده میلادی ادامه یابد.

نصرت پارسا خبرنگار رادیو آزادی در این باره گزارش می‌دهد.

روند ثبت نام برای ویزای لاتری امریکا آغاز شده است.

صدها کابلی به آرزوی رفتن به امریکا در عقب دکان‌های خانه‌پری فورم این لاتری، صف کشیده‌اند.

شهروندان بیشتر کشورها می‌توانند در این بخت‌آزمایی بخت خود را بیازمایند - به جز شهروندان پاکستان، هند، چین، بنگلادیش، نیپال.

ممکن است میلیون‌ها تن ثبت‌نام کنند، اما براساس اعلام وزارت خارجه امریکا، ۵۵ هزار تن از این میان موفق خواهند شد تا ویزای امریکا را به دست بیاورند.

بیشتر افغان‌هایی که می‌خواهند در این بخت‌آزمایی شرکت کنند، از وضعیت امنیتی افغانستان شکایت دارند.

محمد جواد باشنده کابل: "به خاطری در این پروسه ثبت نام می‌کنم که در اینجا وضعیت خوب نیست، ورزشکار، عالم دین، معلم و تمام مردم عام احساس امنیت نمی‌کنند، مردم در اینجا کشته می‌شوند، خدا بخواهد که شانس یاری کند از طریق ویزای لاتری امریکا بروم و زندگی آرام داشته باشم."

محمد آصف یکی دیگر از باشندگان پایتخت افغانستان است که به یکی از محلات ثبت نام ویزای لاتری امریکا آمده و آرزو دارد، به امریکا برود.

او نیز به مانند جواد از وضعیت امنیتی کابل، به "ستوه" آمده است.

بر اساس قوانین امریکا، در این پروسه شانس بیشتر به اتباع کشورهای داده می‌شود که در پنج سال اخیر کمتر از پنجاه هزار تن از آن کشورها به امریکا، سفر کرده باشند.

روند ثبت نام ویزای لاتری امریکا سه روز پیش آغاز شده و قرار است تا دهم نومبر ادامه یابد.

داشتن پاسپورت، فراغت از صنف دوازدهم و داشتن دو سال تجربه کاری، از شرایط ثبت نام در این پروسه است.

ثبت نام در این لاتری به گونه "آنلاین" و رایگان است اما برخی شرکت‌های سیاحتی در افغانستان، در بدل پول این خدمات را برای مردم ارائه می‌کنند.

هرچند ثبت نام از طریق شرکت‌های سیاحتی از فردا (یکشنبه) آغاز می‌شود، اما شماری زیادی مردم با تکمیل کردن شرایط، آماده ثبت نام کرده‌اند.

تمیم مسئول یکی از شرکت‌های سیاحتی در کابل می‌گوید: ​"این پروسه سه روز پیش آغاز شده و مردم اسناد خود را برای ما فرستاده‌اند، سر از فردا ما روند ثبت نام را آغاز می‌کنیم."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سال ۲۰۱۷ این پروسه را زمانی توقف داد که یک شهروند ازبیکستان در نیویارک هفت تن را در یک حمله، به قتل رساند، فرد مقتول کسی بود که از طریق ویزای لاتری به امریکا رفته بود.

کسانی که از طریق ویزای لاتری ۲۰۲۲ شانس به دست آوردن ویزا را پیدا می‌کنند، در ۳۰ سپتامبر همین سال (۲۰۲۲) برای‌شان ویزا داده خواهد شد.

شهروندان کشورهای اروپایی، افریقایی و برخی کشورهای دیگر از این طریق می‌توانند اقامت کشور امریکا را به دست بیاورند.

صدور ویزای امریکا از طریق بخت‌آزمایی از حدود سی سال پیش آغاز شد و همه ساله، صدها هزار تن ثبت نام می‌کنند.

XS
SM
MD
LG