لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۱

ملاله یوسفزی: والدین باید شرایط آموزش و پیشرفت را برای دختران شان فراهم کنند


دختران دانش آموز در یکی از مکاتب پیشاور پاکستان

امروز (یکشنبه) یازدهم ماه اکتوبر مصادف است با روز جهانی دختران خردسال.

ملاله یوسف زی می‌گوید، روز جهانی دختران خردسال را باید گرامی‌داشت. او گفت، در این روز به حقوق آموزش و تساوی آنها تاکید می‌شود.

ملاله دیروز شنبه در مصاحبهٔ با ملالی بشیر خبرنگار رادیو آزادی از والدین خواست که بخصوص به دختران خردسال شان حق حرف زدن، اجازه رفتن به مکتب و امکانات پیشرفت را فراهم کنند:‌ "من می‌خواهم که هرکس مسئولیت خود را درک کند، آنها اگر پدر و مادر اند، خواهر و برادر اند ، رهبران، استادان و سیاستمداران اند، تلاش ایشان لازم است. این تنها کار امروز نبوده، ضروریست که ما این تلاش ها را ادامه دهیم."

ملاله یوسفزی برای حق آموزش دختران در سوات پاکستان تلاش می‌کرد.

او به خاطر مبارزه برای آموزش دختران جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۱۴ از آن خود ساخت.

ملاله یوسفزی
ملاله یوسفزی

او در جریان مبارزه‌اش هدف حمله جنگجویان طالبان قرار گرفت و شدیداً زخمی شد.

همزمان با این راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در تویت خود به مناسبت روزجهانی دختران خردسال بر تعهد ایالات متحده در حفظ و پیشرفت مشارکت دختران و همچنان شمولیت آنها در جامعه افغانی تاکید کرده.

او از پیشرفت چشمگیر زنان در دو دهه گذشته در افغانستان در عرصه، اداره، آموزش و فرهنگ ستایش کرده و گفته که با توانمند سازی دختران خردسال، می‌توان برای یک ملت آیندهٔ خوبتر و روشن‌تر ایجاد کرد.

ملاله یوسفزی در ادامهٔ مصاحبه خود خطاب به دختران گفت: "صدای تان را بلند کنید، از حق تان دفاع کنید و تحقیق نماید که در اسلام در بارهٔ حقوق دختران گفته شده، در آئین از حقوق شما گفته شده و در حقوق انسانی از حق شما گفته شده است."

او همچنان افزود که در حال حاضر ۱۳۰میلیون دختر جوان از حق آموزش محروم اند و همه‌گیری ویروس کرونا ۲۰ میلیون دیگر را به آنها می‌افزاید.

نامگذاری روزی بین‌‌المللی به اسم دختران خردسال در جهت حمایت از آنان و تلاش برای دسترسی بهتر و بیشتر دختران به آموزش، تغذیه، حقوق قانونی و مراقبت ‌های صحی، و همچنان ممانعت از خشونت، تبعیض و ازدواج اجباری، صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG