لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۴

امریکا خواستار کاهش خشونت از گروه طالبان شد


راس ویلسون شارژ دافیر سفارت امریکا در کابل

راس ویلسون شارژ دافیر سفارت آمریکا در افغانستان از خواست جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان مبنی بر کاهش خشونت از سوی طالبان حمایت کرده است.

آقای میلر در صفحه توییترش نوشته که برای رسیدن به صلح دایمی باید طرف‌های درگیر در جنگ، خشونت‌ها را کاهش دهند.

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان از طالبان خواسته تا هر چه زودتر بر حملات تعرضی خود در ولایت هلمند پایان دهند.

این در حالی است که نیروهای آمریکایی در افغانستان روز دوشنبه تأیید کردند که آنان در دو روز گذشته بر پایگاه‌های طالبان حملات هوایی کرده‌اند.

از سوی دیگر، وون برندت سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان خواستار پایان جنگ در هلمند شده است.

آقای برندت تازه در صفحه توییترش نوشته که در ۴۸ ساعت گذشته بخش کمک‌رسانی بشری اتحادیه اروپا به ۷۵ زخمی و ۴ هزار خانواده بیجا شده در این نبردها کمک کرده است.

دو روز پیش طالبان به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، حمله کردند. در نتیجه این حمله‌ها، منطقه باباجی به دست طالبان افتاد و در شماری از منطقه‌های دیگر نیز جنگ آغاز شد. به گفته مسئولان محلی، بیش از پنج هزار خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

فرار غیر نظامیان از جنگ میان نیروهای حکومت افغانستان و گروه طالبان در ولایت هلمند. October 12, 2020
فرار غیر نظامیان از جنگ میان نیروهای حکومت افغانستان و گروه طالبان در ولایت هلمند. October 12, 2020

هرچند فرماندهی امنیه ولایت هلمند از تلفات غیرنظامیان و نظامیان در این نبردها چیزی نمی‌گوید، اما می‌افزاید که در نبردهای لشکرگاه حدود ۱۷۰ جنگجوی گروه طالبان کشته شده‌اند.

با این همه طالبان تا کنون معلومات دقیقی از تلفات جنگجویان‌شان به دست نداده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از این گفته بود که بربنیاد توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان که در دوحه امضا شد، طالبان بر شهرهای بزرگ حمله نمی‌کنند.

زلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد

با این همه ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته است که آنان تنها بر آن بخش هلمند حمله کرده‌اند که پیش از این در دست این گروه بود و آنرا نیروهای افغان تصرف کرده بودند، ادعایی که حکومت افغانستان آنرا رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG