لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۵

دکان‌های صرافی هرات در اعتراض به افزایش آدم‌ربایی و ناامنی‌ها مسدود شدند


مارکیت صرافی هرات

تمام دکان‌های مارکیت صرافی‌های هرات در اعتراض به آنچه که افزایش آدم‌ربایی خوانده می‌شود، مسدود است.

بهاءالدین رحیمی، رئیس اتحادیۀ صرافان هرات می‌گوید که شب گذشته، گروهی از آدم‌ربایان مسلح اسماعیل محمدی یکی از صرافان را از داخل خانه‌‌اش در مرکز شهر هرات ربودند.

رحیمی هشدار می‌دهد که اگر ناامنی‌ها مهار نشود، اعتصاب کاری صرافان گسترش خواهد یافت: "نه تنها اختطاف‌ها، سرقت‌های مسلحانه، ترورها و تهدیدهای تلفونی، ناامنی‌ها به اوج خود رسیده و مردم به ستوه‌ آمده‌اند و فکر می‌کنم که اگر دولت به این کار خاتمه ندهد و امنیت مردم را برقرار نکند، اعتصاب مردم وسیع‌تر خواهد شد."

رحیمی گفت که طی سال جاری هشت مورد آدم ربایی رخ داده.

در چندین مورد دیگر هم آدم‌ربایان داکتران و تاجران را ربوده اند و با گرفتن پول‌های هنگفت، آنها را رها کرده‌اند.

صرافان هرات برخی از نیروهای دولتی را متهم می‌کنند که به گفتۀ ‌آنها در آدم‌ربایی‌ها دست دارند.

بهبود قلعه نوی یکی از آنان است: "چهار نفر مسلح سر هر چهار راه ایستاد می‌شوند و این‌ها [آدم‌ربایان] عملیات خود را موفقانه می‌کنند و نفر را بر می‌دارند و می‌برند. و خود آنها [نیروهای دولتی] در جریان هستند."

غلام محمد صراف دیگر نیز نگران این وضعیت است: "اختطاف و بی‌امنیتی به اوج خود رسیده. و امروز یک نفر از خانۀ خود بیرون شده نمی‌تواند و واقعاً زندگی سخت شده. بچۀ ما از خانه بیرون شده نمی‌تواند و اصلاً هیچ جا امنیت وجود ندارد."

پولیس هرات ضمن رد اتهام‌های برخی از صرافان می‌گوید که تحقیقات در بارۀ اختطاف یک صراف آغاز شده.

سلطان داود قوماندان امنیۀ هرات می‌گوید که صراف ربوده شده در مورد تهدیدها به پولیس اطلاع نداده بود: "باید ما را خبر می‌کرد. اقلاً از تهدیداتی که ما پیش‌رو شان را می‌گرفتیم و اقدامات می‌کردیم و پرسونل اضافی را توظیف می‌کردیم تا امنیت شان بهتر تأمین می‌شد. باز هم گپ روز اول من است که اختطافچی و سارق کل شان را به تیر می‌بندم."

به تازگی، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان به پولیس دستور داد که بر مجرمان شلیک کند.

مقام‌های محلی هرات بارها از مهار ناامنی‌ها و آدم‌ربایی‌ها اطمینان داده‌اند، اما برخی از مردم می‌گویند که این وعده‌ها به واقعیت مبدل نشده.

XS
SM
MD
LG