لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۷

محب: نیروهای امنیتی و دفاعی مسئولیت ۹۶ درصد عملیات نظامی را بر عهده دارند


آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور مسئولیت ۹۶ درصد عملیات نظامی را بر عهده دارند.

با آن که در حملۀ طالبان در هلمند، حکومت افغانستان خواستار کمک نیروهای هوایی امریکا شد، اما به تازگی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور غنی از گرفتن تمام مسئولیت‌ها در بخش عملیات نظامی خبر می‌دهد.

آقای محب در کنفرانسی درباره اصلاحات و تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی گفت که در حال حاضر مسئولیت ۹۶ درصد عملیات نظامی بر عهده نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است و این آمار در سال آینده به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

حمدالله محب
حمدالله محب

مشاور امنیت ملی آقای غنی می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان در هر نقطه‌ای از کشور از مردم و خاک خود حفاظت می‌کنند.

رحمت‌الله اندر، سخگوی این شورا گفت: "نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حال حاضر بیشتر حملات، یعنی در ۹۶ درصد فعالیت‌های نظامی خود مستقل هستند و به هیچ کسی متکی نیستند."

بر گفته منابع وزارت دفاع، در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی در ۱۶ ولایت درگیر جنگ هستند که در موارد اندکی مانند جنگ جاری هلمند خواستار کمک نیروهای هوایی خارجی هستند.

بحث استقلال عملکرد نیروهای امنیتی و دفاعی و پذیرفتن مسئولیت‌ها در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا در هفتۀ جاری از خروج همه نیروهای کشورش از افغانستان تا آخر سال جاری میلادی خبر داد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی هم گفته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر وضعیت تاثیر خواهد گذاشت، اما تأکید کرده که نیروهای افغانستان می‌توانند که از خاک و مردم خود حفاظت کنند.

آگاهان نظامی می‌گویند که گرفتن تمام مسئولیت‌ها در بخش نظامی و عملیات‌ها به تقویت و تجهیز نهادها و نیروهای امنیتی و دفاعی بستگی دارد.

عتیق‌الله امرخیل، جنرال بازنشسته رهبری تمام عملیات‌ها را یک موفقیت می‌داند، اما می‌گوید که نتایج عملیات‌ها هم مهم هستند.

آقای امرخیل افزود: "زمانی که ما صد در صد عملیات می‌کنیم، ما باید یک ارتش مدرن داشته باشیم. به این معنی که تمام نیروهای زمینی و هوایی از لحاظ تکنیکی مجهز باشند تا در مقابل دشمن دست بالا داشته باشند، همین طور ابتکار به دست ما باشد."

عتیق‌الله امرخیل
عتیق‌الله امرخیل

آقای امرخیل گفت: "مشاور امنیت ملی رئیس جمهور در حالی از استقال ۹۶ درصدی نیروهای امنیتی افغانستان در بخش فعالیت‌های نظامی خبر می‌دهد که امریکا و نیروهای حمایت قاطع در افغانستان به تکرار از تمویل، تجهیز و در برخی موارد حمایت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خبر داده‌اند.

به تازگی سفارت امریکا در کابل هم در برگۀ تویترش نوشته که در سال گذشته به گونۀ مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان ۴۲۰۷۰۸ کیلوگرام مواد مخدر را از بین بردند و در سال جاری هم به ارزش ۶.۵ میلیارد افغانی مواد مخدر و کارخانه‌های تولید مواد مخدر را از بین برده‌اند یا جلو قاچاق آن را گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG