لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۱

قوماندان کفتر به طالبان پیوست


قوماندان کفتر

قوماندان کفتر زنی که سال‌ها در ولایت بغلان در برابر طالبان جنگیده بود سرانجام به طالبان پیوست.

تلاش‌های مکرر ما برای برقرای تماس تلیفونی با او ناموفق بود، اما فضل الدین مرادی ولسوالی نهرین در گفت‌وگو با رادیو آزادی تأیید کرد که قوماندان کفتر به طالبان پیوسته است: "طالبان چند روزی هست که بالای حوزه سجان نهرین (زادگاه وزیستگاه قوماندان کفتر) حملات شانرا آغاز کرده اند و چندین قریه را هم گرفته اند. قوماندان کفتر هم همراه با تعداد از تفنگدارانش به طالبان پیوسته است."

پیوستن قوماندان کفتر به گروه طالبان را دیروز (پنج‌شنبه) ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در یک پیامی روی صفحۀ توییتر اعلان کرد.

خانم کفتر که از ولسوالی نهرین بغلان است حدوداً هفتاد سال عمر دارد و در آوان جوانی و در زمان تهاجم شوروی وقت بر افغانستان سلاح برداشت و در صف مجاهدین قرار گرفت.

اوبعدها با داشتن بیش از دو صد جنگجو و تجهیزات نظامی از فرماندهان مشهور جهادی در بغلان شد.

اما حالا فضل الدین مرادی ولسوال نهرین می‌گوید قوماندان کفتر هنگام پیوستن به طالبان تجهیزات زیاد نظامی در اختیار نداشت: "قوماندان کفتر را مخالفت‌های ذات البینی‌اش زهیر و خسته ساخته بود و پیر و ناتوان شده بود. او پنج ده نفری همراهش بود و به طالبان پیوست و تسلیم شدنش شاید عدۀ را به تشویش بسازد اما امنیت نهرین را به مخاطره انداخته نمی‌تواند."

قوماندان کفتر به عنوان یک فرمانده مسلح غیر مسئول همکار دولت در خیزش‌های مردمی بود.

اینکه او زیر فشار طالبان مجبور به پیوستن با طالبان شده یا به رضای خودش هنوز چیزی معلوم نیست.

اما او در گذشته حمایت دولت از خود را ناکافی دانسته و از مقام‌های محلی ابراز نارضایتی کرده بود.

قوماندان کفتر در آخرین مصحابه‌اش با رادیو آزادی گفته بود اگر زمینه زندگی در کابل یا شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان به او فراهم شود، از جنگ دست کشیده و به دور از خصومت‌های شخصی و حملات طالبان زندگی تازۀ را آغاز خواهد کرد.

قوماندان کفتر در گذشته حدود سی عضو خانواده‌اش به شمول فرزندان و نواسه هایش را در برخوردهای مسلحانه از دست داده است.

XS
SM
MD
LG