لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۴

دنیا: آیا در کشور صلح مهم است یا جنگ؟


آرشیف، روزنامه های کابل

افزایش ناامنی در پایتخت افغانستان از موضوع‌های اصلی مورد بحث سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • مسیر

روزنامه مسیر در مورد افزایش جرایم جنایی و سرقت‌های مسلحانه در کابل و ولایات نوشته دلیل افزایش جرایم جنایی در کابل و ولایات بیانگر "ناکامی ادارات امنیتی" و برنامه‌های حکومت است.

به نوشته روزنامه، اگر ادارات دولتی واقعاً به کارهای خود متعهد باشند، امکان جلوگیری از هر نوع جنایات است. روزنامه با اشاره به آنچه که ملیشه‌سازی در چهارچوب میثاق امنیتی خوانده، نوشته این یک تجربه در سطح جهانی ناکام شده است و در افغانستان نیز سبب خودسری‌ها می‌شود.

نویسنده مسیر افزوده که مداخلات در ادارات دولتی ادامه دارد به باور سرمقاله‌نویس، مقامات بر عملی کردن برنامه‌های شان ناکام است و اقدام جدی علیه مجرمان نمی‌کنند. به نظر مسیر، این مسئله سبب افزایش ناامنی‌ها در کشور شده است.

  • دنیا

روزنامه دنیا با اشاره به مذاکرات صلح با طالبان در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که "آیا در کشور صلح مهم است یا جنگ؟" روزنامه باور دارد که اگر هر دو طرف درک کنند که جنگ سبب دربه‌دری و بی‌روزگاری می‌شود، باید صلح کنند.

به باور نویسنده، در حال حاضر هزاران خانواده به دلیل جنگ به گلیم غم نشسته‌اند. نویسنده دنیا تاکید کرده که نیاز است هر دو طرف متعهد به تامین صلح در کشور باشند.

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به حمله اخیر هلمند در سرمقاله خود مدعی شده است که جنگ جاری در افغانستان را پاکستان رهبری می‌کند.

به باور سرمقاله‌نویس، در حالی که طالبان نمی‌گویند که در صفوف‌شان نیروهای خارجی حضور دارند، اما "تهاجم نظامیان پاکستانی در هلمند" موضوعی جدید نیست، بلکه در ولایات شمال به خصوص کندز هم شبه ‌نظامیان پاکستانی حملات خود را شدت بخشیده‌اند.

این روزنامه دولتی همچنین ادعا کرده که هیئت مذاکره‌کننده گروه طالبان در قطر هم بدون مشوره پاکستان تصمیم گرفته نمی‌تواند.

روزنامه با اشاره به مذاکرات قطر نوشته حالا که طالبان برای مذاکره صلح در قطر حاضر شده‌اند، هیچ صلاحیتی ندارند و خلاف انتظار، "جنگ بیگانه" و تجاوز پاکستان به افغانستان بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG