لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۴

سرمایه گذاران: راه‌های ترانزیتی افغانستان قابل استفاده نیستند


آرشیف، موتر باربری که از طریق راه لاجورد وارد ولایت هرات شده است.

از ۲۶ میزان روز ملی ترانزیت و ترانسپورت امروز شنبه در کابل بزرگداشت شد.

در مراسم بزرگداشت از این روز شماری از سرمایه‌گذاران افغانستان خواستار حل مشکل‌شان در بخش ترانزیت و ترانسپورت شدند.

عباس آئین، یکی از این سرمایه‌گذاران و عضو اتحادیه‌ی ترانسپورت خصوصی می‌گوید با آن که حکومت افغانستان برای سرمایه‌گذاران راه‌های ترانزیتی باز کرده، اما این راه‌ها قابل استفاده نیستند: "این آرمان رئیس جمهور بود که راه لاجورد و بندر چابهار و برخی راه‌های دیگر را باز کرد، اما تمام این‌ها کار سمبولیک بود و در حال حاضر کار عملی ما در گمرک کاملاً متوقف است."

او می‌گوید اگر مشکلات موجود در راه‌های ترانزیتی حل نشود، سرمایه‌گذاران افغانستان سرمایه‌های شان را به بیرون از کشور انتقال خواهند داد.

این سرمایه‌گذاران تأیید می‌کنند که در صادرات تولیدات افغانستان به دیگر کشورها مشکلاتی موجود است، اما تأکید می‌کنند که اگر حکومت در راستای حل این مشکلات اقدام کند، آنان آماده هستند که تولیدات افغانستان را مطابق به معیارهای بازارهای جهانی تهیه و صادر کنند.

آرشیف، موترهای بابری در تورخم
آرشیف، موترهای بابری در تورخم

آنان از اخذ غیرقانونی پول در مسیر بزرگ‌راه‌های افغانستان به عنوان یکی از این مشکلات یاد می‌کنند که به گفتۀ آنان برای حل آن به تلاش‌های گسترده‌یی نیاز است.

در همین حال قدرت‌الله ذکی، سرپرست وزارت ترانسپورت که در این مراسم حضور داشت، گفت که مشکلات سرمایه‌گذاران به زودی حل خواهد شد: "من از رئیس جمهور فرصت ملاقات خواسته‌ام که یکبار بنشینیم و صحبت کنیم، کدام مشکلاتی را که شما به آن اشاره کردید، من تمام‌شان را یادداشت کرده ام، برای حل آن باز هم می‌نشینیم و حالا شما بی‌غم باشید."

آقای ذکی با آن که در بارۀ وضعیت کنونی ترانسپورت و ترانزیت افغانستان معلومات کافی ارائه نکرد، اما گفت که علی رغم این مشکلات، افغانستان اخیراً ارتباطات گسترده ترانزیتی با سایر کشورها برقرار کرده است.

اما پرسش اینجاست که چرا بندر چابهار و راه لاجورد برای داد و ستد بازرگانان افغانستان آماده نشده اند؟

آرشیف، بندر چابهار ایران
آرشیف، بندر چابهار ایران

قیاس سعدی، آگاه امور اقتصادی به رادیو آزادی گفت که در کنار بندر چابهار و راه لاجورد، دیگر راه‌های ترانزیتی هم به دلیل مداخلۀ برخی کشورها آمادۀ انتقال کالاهای بازرگانان افغانستان نشده اند.

به گفتۀ او، برای حل این مشکل باید میان کشورها بحث صورت گیرد تا راه حل مناسب دریافت شود.

همه ساله از روز ملی ترانزیت به هدف بررسی مشکلات این بخش از سوی شرکت‌های خصوصی ترانسپورت زمینی و هوایی و مسئولان دولتی بزرگداشت می‌شود.

XS
SM
MD
LG