لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۱

عرب نیوز: حمله‌های طالبان در هلمند ضربۀ به روند صلح افغانستان به حساب می‌آید


روزنامه‌های جهان
  • شورای روابط خارجی

شورای روابط خارجی در مطلبی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور دونالد ترمپ در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سخنان متفاوت دو مقام دیگر امریکایی در این باره، تبصره کرده‌است.

در مطلب به دیدگاه‌های دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا در زمینۀ خروج نیروها از افغانستان نیز اشاره شده‌است.

آقای ترمپ حدود دو هفته پیش در تویتی گفت که می‌خواهد تمام سربازان امریکایی مستقر در افغانستان تا جشن کرسمس به امریکا باز گردند.

رابرت اوبراین مشاور قصر سفید به روز جمعه این حرف‌هایش را تکرار کرد که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان در اوائل سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲،۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

پیش از این جنرال مارک میلی، لوی درستیز ایالات متحده گفته بود که خروج سربازان امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط است.

میلی در گفت‌وگو با «CBS» نیوز گفته که تلاش می‌کنند تا جنگ را مسؤلانه به پایان برسانند.

در مطلب شورای روابط خارجی گفته شده‌است که دیدگاه‌های دونالد ترمپ جمهوری‌خواه و جوبایدن دموکرات دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا در مورد افغانستان بسیار با هم نزدیک است.

بر اساس این مطلب، استراتژی که رئیس جمهور ترمپ در سال ۲۰۱۷ ترتیب کرد، پلانِ است که بایدن به بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۰۹ تهیه کرده بود.

زمانی‌که ماه گذشته از بایدن سؤال شد که آیا از طرح ترمپ در مورد خروج نیروها از افغانستان و عراق حمایت می‌کند گفت که از این طرح به شرطی پشتیبانی می‌کند که پلان در زمینۀ مبارزه با گروه دولت اسلامی معروف به داعش وجود داشته باشد.

شورای روابط خارجی می‌گوید که جوبایدن برای مبارزه با تهدیدات تروریستی، طرفدار باقی ماندن یک و نیم هزار تا دو هزار سرباز امریکایی در افغانستان است.

  • عرب نیوز

روزنامه عرب نیوز مطلبی را در مورد تأثیرات منفی جنگ هلمند بر گفت‌وگوهای صلح افغانستان نشر کرده‌است.

به باور نویسنده، حمله‌های اخیر طالبان در ولایت هلمند که در نتیجۀ آن ده‌ها هزار تن آواره شده‌اند، ضربۀ به روند صلح افغانستان به حساب می‌آید و پرسشی را در مورد پیشرفت گفت‌وگوها به بار آورده است.

روزنامه به زیان‌های نیز اشاره کره که در جریان جنگ به تأسیساتِ افغانستان فقیر وارد شده‌است.

XS
SM
MD
LG