لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۹ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۱

افغانستان

ویلسن ادعای طالبان در مورد حمله‌های امریکا در هلمند و فراه را رد کرد

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل

راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل، ادعای طالبان در مورد چگونگی حمله‌های هوایی قوای امریکایی در هلمند و فراه را رد کرده‌است.

ویلسن در یک پیام تویتر در همین رابطه از اظهارات دگروال سانی لگیت سخنگوی قوای امریکایی حمایت کرده و افزوده که طالبان در حمله‌های‌شان شماری زیاد را کشته و هزاران تن را بی‌جا کردند.

او همچنان نوشته، زمانی‌که خشونت‌ها کاهش یابند، پروسه صلح که مردم سخت انتظار آن اند به پیش رفته می‌تواند.

سانی لگیت سخنگوی قوای امریکایی در افغانستان به روز یک‌شنبه (۱۸ اکتوبر) قبل از تویت راس ویلسن گفته بود، حمله‌های هوایی قوای امریکایی در فراه و هلمند در حمایت از قوای افغان صورت گرفته و تخطی از توافق دوحه نبوده است.

او در تویترش نوشته: "ادعای طالبان مبنی بر این‌که گویا این حمله‌ها مخالف توافق دوحه بوده را رد می‌کنیم، ما در هلمند و فراه در حمایت از قوای افغان حمله‌های هوایی کردیم و خواهیم کرد، زیرا آن‌ها با حمله‌های طالبان مواجه شده بودند."

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان در اعلامیۀ گفته که بمبارد هوایی امریکا در فراه و هلمند تخطی از توافق دوحه بود. احمدی هشدار داده که عواقب این بمباردها به امریکا راجع خواهد شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وزیر دولت در امور صلح: حمله غزنی به ضرورت آتش‌بس تاکید می‌کند

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح می‌گوید، حمله امروز در غزنی به ضرورت برقراری آتش‌بس جامع و فوری تاکید می‌کند.

نادری این سخنان را در تیویتی امروز(یکشنبه) منتشر کرده است.

آقای نادری حمله امروز بر پایگاه اردوی ملی در ولسوالی ده یک غزنی را تکان دهنده و ضد بشری خوانده است.

مقام‌های غزنی گفتند که در حمله انتحاری بر قرارگاه اردوی ملی ۳۱ نفر کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شدند.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در این حمله ۱۰ سرباز افغان کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند.

حمله موتربمب بر یک مرکز نظامی در غزنی، ۳۱ کشته و ۲۴ زخمی برجا گذاشت

آرشیف، نیروهای امنیتی در ولایت غزنی

در حمله موتربمب بر یک کندک کوماندی اردوی ملی در غزنی ۳۱ نفر کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شدند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی غزنی این‌را به رادیو آزادی گفت.

داکتر باز محمد همت رئیس شفاخانۀ غزنی هم به رادیو آزادی این خبر را تائید کرد و گفت که ۳۰ کشته را به شفاخانه انتقال داده اند.

او هم شماری زخمی‌ها را ۲۴ تن گفته است

اما تا حال کسی و یا گروه مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

قبلاً چنین حملات را طالبان انجام می‌دادند.

با افزایش حاصلات انارِ کندهار صادرات آب و صابون آن افزایش یافته است

انار کندهار

وزارت صنعت وتجارت افغانستان می‌گوید با افزایش حاصلات انار در ولایت کندهار، صادرات آب انار و صابون آن به کشورهای امریکا و اروپایی افزایش یافته است.

جواد دبیر، سخنگوی این وزارت می‌گوید در سال جاری محصولات آب انار به بیش از ۱۰ تن و تولیدات صابون انار در ولایت کندهار به هشت تن رسیده است.

به گفته آقای دبیر، در سال جاری بیش از۶۰۰ تُن دانه انار که برای تولید محصولات صحی و آرایشی استفاده می‌شود بسته‌بندی و به خارج از کشور صادر شده است.

به سخنگوی وزارت تجارت و صنعت، با افزایش کارخانه‌های تولید آب‌میوه و صابون انار در ولایت کندهار، زمینه کار برای صدها تن از شهریان این ولایت نیز فراهم شده است.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید انار کندهار در مقایسه به‌سال قبل در بازارهای بین‌المللی بازار بهتری پیدا کرده و رهبری این وزارت تلاش دارد تا این روند بهتر شود.

کار ساخت ۷۱ سردخانه‌ سیب در میدان‌وردک درحال‌ تکمیل شدن است

آرشیف

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت میدان‌وردک می‌گوید که کار ساخت ۷۱ سردخانه‌ صفر انرژی مدل سارک سیب در این ولایت در آستانه‌ تکمیل شدن است.

ولید احمد تسل رئیس زراعت و مالداری این ولایت به رادیو آزادی گفت که این سردخانه‌ها در قالب طرح مدیریت محصولات زراعتی ساخته می‌شود.

وی گفت که کار ساخت این سردخانه‌ها، ۷۰ درصد پیش رفته و به‌زودی به‌پایان می‌رسد.

آقای تسل می‌گوید که هزینه‌ جمعی ساخت این ذخیره‌خانه ۱۸۴ میلیون و ۶۰۰ هزار افغانی است که ۹۰ درصد هزینه آن را وزارت زراعت و ۱۰ درصد را باغداران مستفید شونده می‌پردازند.

رییس زراعت ولایت میدان‌وردک افزود که این سردخانه‌ها به‌منظور نگهداری محصولات زراعتی و رشد اقتصاد باغداران ساخته شده است.

به گفته او، پیش از این یک سردخانه ۵۰۰ تُنی در میدان‌شهر مرکز این ولایت و یک سردخانه‌ یک هزار و ۵۰۰ تُنی در ولسوالی سیدآباد میدان‌وردک ساخته شده بود که باغداران در نگهداری تولیدات‌شان از آن استفاده می‌کنند و اثرات اقتصادی بزرگ دارد.

حمله موتربمب بر رئیس شورای ولایتی زابل

عطا جان حقبیان، رئیس شورای ولایتی زابل

عطا جان حق بیان رئیس شورای ولایت زابل صبح امروز (یکشنبه، ۹ قوس) هدف حملۀ انتحاری موتر بمب قرار گرفت.

مقام‌های امنیتی می‌گویند، او از این حمله جان به‌سلامت بُرده است.

همت کوچی قوماندان امنیه زابل به رادیو آزادی گفت: "امروز صبح حوالی ساعت ده بجه یک موتر انتحاری مملو از مواد منفجره خود را در مقابل موتر رئیس شورای ولایتی عطا جان منفجر کرده است."

محمد داوود مجیدی رئیس شفاخانه مرکزی زابل به رادیو آزادی گفت که یک جسد و ۲۲ زخمی از محل حادثه به شفاخانه انتقال یافته که اکثریت آنها غیرنظامیان اند.

اما قوماندان امنیه زابل تعداد کشته شده‌ها را ۳ نفر گزارش داده و گفت که حق بیان خود سطحی زخمی شده.

آقای حق بیان قبل از این هدف حملات انتحاری قرار گرفته که آخرین آن حملۀ هفتم ماه نوامبر بوده که در آن حدود ۱۰ تن زخمی شده اند.

مسئولیت حمله امروز را تا حال کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است.

طالبان هم در این مورد چیزی نگفته اند.

ادامه درگیری پس از حمله موتر بمب در غزنی؛ ۸ تن زخم برداشتند

موقعیت غزنی در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی از ادامه درگیری پس از انفجار صبح امروز یک‌شنبه (۹ قوس) در مرکز ولایت غزنی خبر می‌دهند.

باز محمد همت رئیس شفاخانه ملکی غزنی به رادیو آزادی گفت که تا اکنون هشت زخمی از انفجاری که در نتیجه بمب‌گذاری در یک موتر رخ داد، به شفاخانه منتقل شده‌اند.

آن‌سو مقام‌های ولایت تائید می‌کنند که انفجار حوالی ساعت ۷:۵۰ دقیقه صبح امروز یک تانک هاموی کندک نظم عامه در حوزۀ سوم امنیتی شهر غزنی را هدف قرار داد.

مقام‌ها از دادن جزئیات خودداری می‌کنند اما ادامه جنگ را در این منطقه تائید کرده‌اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

تعمیر کتابخانه مخصوص زنان در غور افتتاح شد

تعمیر کتابخانه مخصوص بانوان در ولایت غور

تعمیر کتابخانه مخصوص زنان دیروز شنبه (۸ قوس) در ولایت غور افتتاح شد.

حلیمه پرستش رئیس امور زنان ولایت غور گفت، تعمیر این کتابخانه به هزینۀ بیش از پنج میلیون افغانی ساخته شده و یک نیم میلیون افغانی برای تجهیز و خریداری کتاب در نظر گرفته شده است.

در این حال حبیب‌الله رادمنش معاون والی غور با آن‌که گفته است، فرهنگ کتاب خوانی در این ولایت رونق چندان ندارد، اما وی ابراز امیدواری کرده که این کتابخانه بتواند مشکلات بانوان دانش‌آموز و دانش‌جو را حل کند.

بر اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی از غور، این کتابخانه در حالی افتتاح شد که در آن هیچ کتاب دیده نمی‌شد.

مقام‌ها: دو تروریست در ولایت فراه دستگیر شدند

موقعیت فراه در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی ولایت فراه از دستگیری دو تروریست مسلح خبر داده‌اند.

محب‌الله محب سخنگوی قوماندانی امنیه فراه به رادیو آزادی گفت: "دو تن از تروریستان که قبلاً هم مهتم به قتل کارمندان دولتی بودند و قصد ترور نیروهای امنیتی را در شهر فراه داشتند عصر دیروز (۸ قوس) در مربوطات ناحیه پنجم شهر فراه دستگیر شدند ."

به گفتۀ آقای محب، از نزد این افراد یک مقدار اسلحه و مهمات نیز بدست آمده است.

محب: حمله‌های طالبان و سایر گروه‌ها روی اهداف غیر نظامی متمرکز است

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان و سایر گروه‌های "تروریستی" حملات‌شان را روی اهداف غیر نظامی متمرکز کرده‌اند.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز گذشته، در این مورد با مقام‌های امنیتی بحث و تبادل نظر کرد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت، در این نشست مقام‌های امنیتی در مورد حمله‌های شورشیان نیز بحث کردند.

آقای اندر می‌گوید: "استراتیژی فعلی طالبان و سایر گروه‌های تروریستی این است که حملات‌شان را روی محلات غیرنظامی متمرکز کنند، زیرا توانایی جنگ رو در رو را از دست داده‌اند."

در این نشست همچنان خواسته شد تا نتایج تحقیقات در مورد رویدادهای امنیتی با مردم شریک ساخته شود.

در این اوخر تحقیقات در مورد شماری از رویدادهای مهم امنیتی وعده داده شده، اما نتایج این تحقیقات تا هنوز در اختیار مردم قرار نگرفته است.

انجمن خبرنگاران هلمند: در تحقیقات قتل الیاس داعی پیشرفتِ دیده نمی‌شود

محمد الیاس داعی، خبرنگار کشته شده‌ای رادیو آزادی در هلمند

انجمن خبرنگاران هلمند می‌گوید، هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در تحقیقات قتل محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، دیده نمی‌شود.

زین‌الله ستانکزی، رئیس انجمن خبرنگاران مستقل در شهر لشکرگاه، به رادیو آزادی گفت: "متأسفانه تاکنون ارگان‌های کشفی و نهادهای مسئول هیچ پیشرفت در این قضیه نداشته اند، به ما و خانواده وی هیچ اطلاعی داده نشده، در حالی‌که آن‌ها در روزهای اول گفته بودند که در این قضیه پیشرفت کرده‌اند و عاملان این رویداد دستگیر و به چنگ قانون سپرده خواهند شد."

محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی ۲۹ عقرب در اثر انفجار یک ماین مقناطیسی بر موتر وی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، کشته شد.

مقام‌هاب محلی و طالبان تعهد کرده‌اند که در مورد این رویداد تحقیق می‌کنند، اما تا هنوز در شناسایی و مجازات قاتلان وی هیچ پیشرفت نشده است.

اتمر از "او آی سی" خواست خشونت در افغانستان را محکوم کند

حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان

محمد حنیف اتمی وزیر خارجه افغانستان از وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ( او آی سی) خواست تا خشونت در افغانستان را محکوم و از تلاش‌های صلح افغانستان حمایت کنند.

اجلاس دو روزه وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی دیروز (۷ قوس) در نیامی پایتخت نایجر شروع شد.

حنیف اتمر امروز شنبه در سخنرانی خود در این نشست گفت، سازمان همکاری اسلامی در برقراری صلح در افغانستان می‌تواند نقش مهم را بازی کند: "ما از همه شما می‌خواهیم که دست به هم داده از پروسه صلح افغانستان حمایت کنیم و علمای دینی را در همه کشور های عضو سازمان ترغیب کنیم تا خشونت را در افغانستان محکوم کنند و از پروسه صلح حمایت نمایند."

این کنفرانس تحت عنوان" اتحاد برضد تروریزم بخاطر صلح و پیشرفت" برگزار شده است.

کشورهای سازمان همکاری اسلامی در جلسات قبلی خود بر تلاش‌های صلح و ثبات در افغانستان تاکید نموده و طالبان را تشویق کرده اند که حملات را متوقف بسازند.

افغانستان نگرانی‌اش را از طرح جدید در مورد پناهجویان با پارلمان ایران شریک کرد

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، سفارت افغانستان در تهران پس از تهدید‌های تازه ایران در برابر پناهجویان افغان، راه حل دیپلوماتیک را جستجو می‌کند.

شماری از نمایندگان مجلس ایران طرح تازۀ را با تدابیر سختگیرانه در برابر مهاجران به شورای مجلس اسلامی پیشنهاد کرده اند.

حامد تهذیب معاون سخنگوی این وزارت امروز شنبه (۸ قوس) به رادیو آزادی در این مورد گفت، سفیر افغانستان در تهران نگرانی در بارۀ طرح پالیسی جدید ایران را با پارلمان این کشور شریک ساخته است.

بر اساس گزارش‌ها، در این طرح آمده که هر تبعۀ خارجی که به طور غیر قانونی وارد ایران می‌شود، به مجازات ۲۵ سال زندان و جریمه نقدی گزاف رو به رو خواهد شد.

این طرح حدود ۸۰۰ هزار مهاجر افغان را که به طور غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند، نگران ساخته است.

"حنیف اتمر با وزرای خارجه ۴ کشور در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد"

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی دومین روز اجلاس شان را در نایجیر آغاز کردند.

این نشست تحت عنوان "اتحاد در برابر تروریزم برای صلح و انکشاف" برگزار شده است.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان که در این کنفرانس حضور دارد، در حاشیه آن با همتایان پاکستانی، ترکی، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی خود در بارۀ برقراری صلح در افغانستان ملاقات‌های جداگانه داشت.

حامد تهذیب معاون سخنگوی وزارت امور خارجه به رادیو آزادی در باره هدف این دیدار ها به رادیو آزادی گفت: "تقویت اجماع، جلب حمایت کشور های اسلامی در خصوص صلح ، رفاه و امنیت افغانستان، تقویت اجماع برای حفظ دستاورد های ۱۸ سال و نظام جمهوریت و همچنان قدردانی از حمایت این کشورها در کنفرانس ژینو از افغانستان از جمله مسایل عمده بود."

پیش از این محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان گفته که از اشتراک کنندگان کنفرانس سازمان همکاری اسلامی خواهد خواست که در تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری کنند.

وزارت دفاع: در عملیات‌های شب گذشته ۵۳ شورشی مسلح کشته شده اند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در عملیات نیروهای امنیتی و دفاع دیشب ۵۳ شورشی کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

نیروها در این عملیات از حمایت قوای هوایی برخوردار بودند.

در اعلامیه وزارت دفاع که امروز منتشر شده آمده، این شورشیان در ولسوالی کوهستان هرات، گیزاب ارزگان، ناوه، نهر سراج و نادعلی هلمند، امام صاحب کندز و خوگیانی ننگرهار هدف عملیات نیروهای افغان قرار گرفته اند.

اعلامیه می‌گوید، که در اثر این عملیات‌ها مهمات و وسایط به دست نیروهای افتاده اند.

تا حال گروه‌های مخالف در این مورد چیزی نگفته اند.

شورای عالی مصالحه: فهرست اعضای شورای رهبری این نهاد تکمیل می‌شود

قصر سپیدار

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید، فهرست اعضای شورای رهبری این نهاد ممکن ظرف در ۲ تا ۳ روز آینده تکمیل شود.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا امروز به رادیو آزادی گفت که کار روی تکمیل فهرست اعضای شورای رهبری تا حدی زیاد پیش رفته است.

او افزود: "بحث‌ها تکمیل شده،برخی نهاد تاکنون نماینده‌های شان را معرفی نکرده که ما منتظر آنها هستیم. فعلاً ما به همین اکتفا می‌کنیم. زیرا، در دو سه روز آینده ممکن این فهرست اعلام شود و ما شاهد برگزاری اولین نشست آن خواهیم بود."

پیش از این، راس ویلسن، شارژدافیر و سرپرست سفارت ایالات متحده در افغانستان گفت که از اعلامیۀ اتحادیۀ اروپا در مورد اهمیت آغاز به کار شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، درخواست آتش‌بس و صلح پایدار، کاملاً پشتیبانی می‌کند.

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز، حدود شش ماه پیش برای رهبری روند صلح این کشور ایجاد شد.

اما عبدالله عبدالله، رئیس این شورا و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور هنوز روی فهرست اعضای این شورا به توافق نرسیده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG