لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۲

هشت صبح: طالبان علاقمند کاهش خشونت نیستند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر در مورد افزایش خشونت‌ها در آستانه مذاکرات صلح مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح با اشاره به افزایش خشونت‌ها در آستانه مذاکرات صلح نوشته است در جنگ جاری به شمول نظامیان به افراد ملکی هم تلفات وارد شده و هزاران خانواده بی‌جا شده‌اند.

سرمقاله‌نویس نوشته که شدت جنگ در یک هفته اخیر نشان می‌دهد که گفت‌وگوهای صلح با بن‌بست مواجه شده است این جنگ نمایانگر آن است که طالبان به تمام توافقات دوحه پشت کرده‌اند و برای کاهش خشونت‌ها علاقه ندارند.

نویسنده با اشاره به سفر نمایندگان وزارت خارجه امریکا به ریاست زلمی خلیل‌زاد نوشته، انتظار می‌رفت که هدف این گفت‌وگوها کاهش خشونت باشد و حتی گفته می‌شد که شماری از مقام‌های کشورهای منطقه می‌توانند بر طالبان فشار بیاورند. به نظر روزنامه، این سفرها نتیجه‌ای نداشته و جنگ شدت یافته است.

  • مسیر

روزنامه مسیر با اشاره به حمله اخیر به مرکز غور نوشته که اگرچه طالبان گفته‌اند که به شهرهای بزرگ حمله نمی‌کنند، اما به نوشته روزنامه سطح ناامنی بیشتر شده است. روزنامه تصاویر پخش شده از حمله غور را غم‌انگیز دانسته و نوشته است که قلب هر انسانی از دیدن چنین تصاویر زنان و کودکان بیگناه می‌سوزد.

به باور سرمقاله‌نویس مسیر، این درست است که مذاکرات صلح به جای این که به خواست هر دو طرف ادامه یابد، بیشتر به خواست امریکا و فشارها پیش می‌رود، اما زمانی که صحبت از مذاکرات صلح می‌شود باید خشونت کاهش یابد.

روزنامه تأکید می‌کند که لازم است تا بر صلح تمرکز شود و اجازه داده نشود که بیشتر از این مردم در آتش جنگ بسوزند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته حملات خونین در حالی شدت گرفته است که به سطح ملی و بین‌المللی از طالبان خواسته شده تا خشونت را کاهش دهند و طالبان هم در تفاهم با امریکا در دوحه این مسئله را پذیرفته بودند.

نویسنده افزوده که نماینده امریکا در این مورد چندین مرتبه با نماینده‌های طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده و تعهد آنها را گرفته است. جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی ناتو هم تعهد کرده است با در نظر داشت تفاهمنامه دوحه به شهرهای بزرگ حمله نمی‌کند و خشونت را کاهش می‌دهد.

به نظر نویسنده هیواد اما این در واقعیت مشروعیت دادن جهانی به طالبان از سوی امریکا است که این مسئله مقامات امریکایی را زیر سؤال هم قرار داده است.

XS
SM
MD
LG