لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۲

هشت صبح: "چه کسی از توافق‌نامه صلح تخلف کرده است؟"


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر در مورد حمله‌های طالبان مسلح و افزایش خشونت‌ها در کشور مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح سرمقاله‌اش‌ را با این پرسش آغاز کرده است که "چه کسی از توافق‌نامه صلح تخلف کرده است؟ "

روزنامه با اشاره به افزایش حمله‌های طالبان در یک هفته اخیر انتقاد کرده است که طالبان مواد تفاهمنامه با امریکا را عملی نکرده که با آن روند صلح هم متضرر می‌شود.

روزنامه همچنین نوشته است، از آغاز گفت‌وگوهای امریکا با طالبان این سؤال همیشه مطرح بوده است که آیا طالبان می‌توانند به تعهدات‌شان پابند باشند؟

هشت صبح با توجه به این نگرانی‌ها تاکید می‌کند که اگر طالبان می‌خواهند گفت‌وگوهای صلح ادامه یابند باید اول خود به توافق‌نامه‌یی که با امریکا امضا کرده‌اند، پابند باشند.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا هم در مورد افزایش خشونت‌ها در چند هفته اخیر نوشته است که همه روزه جنگ‌های خونین در تمام ولایات جریان دارند اما به گفتۀ نویسنده زمانی‌که از هر طرف پرسیده شود طرف مقابل را متهم به افزایش خشونت‌ها کرده و مسئولیت را نمی‌پذیرد.

به گفتۀ سرمقاله‌نویس اگر آتش‌بس نشود عاملان جنگ و خشونت به مردم معلوم اند و سرانجام آنان را زیر سؤال قرار خواهند داد.

  • هیواد

روزنامۀ هیواد نیز در رابطه به گسترش حمله‌های طالبان نوشته است.

در سرمقاله آمده است، طالبان با امریکا خلاف توافق‌نامه قطر به اعمالی دست می‌زنند که هم اکنون سطح جنگ و خشونت را در افغانستان بیشتر کرده‌اند.

در سرمقاله انتقاد شده است، حالا که طالبان بر شهرهای بزرگ ولایت‌ها حمله می‌کنند هراس افگنان و ملیشه‌های خارجی را با خود دارند- طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

به باور سرمقاله‌نویس، هر چند امریکا به طالبان پیشنهاد کرده است که خشونت‌ها را کاهش دهد اما به باور نویسنده چنین سفارش‌ها تاکنون نتیجه نداده است.

نویسنده می‌نگارد که امریکا باید بیش از هر زمان دیگر خود را مسئول بداند زیرا افزایش حمله‌ها و جنگ از سوی طالبان به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

XS
SM
MD
LG