لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۸

نامزد وزرا فردا 'چهارشنبه' به ولسی جرگه معرفی می‌شوند


آرشیف، اعضای ولسی جرگه افغانستان

دفتر رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که نامزد وزیران و روسای شماری از ادارات مستقل فردا (چهارشنبه ۳۰ میزان) برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی می‌شوند.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهوری امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که ۲۶ نامزد وزیر و روسای دو اداره مستقل به ولسی جرگه معرفی می‌شوند: "فردا اعضای کابینه که تعداد آنها به ۲۶ تن می‌رسد با دو رئیس اداره‌های مستقل که نیازمند گرفتن رای هستند به ولسی جرگه معرفی می‌شوند."

دوا خان مینه پال
دوا خان مینه پال

از سوی هم بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از ولسی جرگه می‌خواهد که پیش از روند رای‌دهی به نامزد وزیران، موضوع تابعیت دوم آنها را بررسی کند.

یوسف رشید رئیس اجرایی این بنیاد در این مورد به رادیو آزادی گفت: "اعضای ولسی جرگه از مردم نمایندگی می‌کنند. بحث آن‌ها سلیقه‌ای نیست. خواست مردم چیست و بررسی ولسی جرگه چه نشان می‌دهد؟ آیا وزیرانی که تابعیت دوم و سوم داشتند، با کفایت بودند؟ آیا آنها موثر بودند؟ احساس مسئولیت داشتند؟ آیا به این کشور و خاک وفادار بودند؟ اعضای ولسی جرگه با هوش هستند و باید به گونه درست مطالعه و بررسی کنند."

یوسف رشید
یوسف رشید

در همین حال ولسی جرگه افغانستان تاکید دارد که به وزیران پیشنهادی در روشنایی قانون، رای داده خواهد شد.

اسدالله شهباز منشی این جرگه به رادیو آزادی گفت که پس از بررسی اسناد اعضای کابینه، روند رای‌دهی به اعضای کابینه جدید آغاز خواهد شد.

اسدالله شهباز
اسدالله شهباز

این در حالی است که محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف خود تعهد کرده بود که تا دو هفته وزیران جدید را برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی خواهد کرد.

اما پس از انتقادهای مکرر و با گذشت چندین ماه، اعضای کابینه حالا برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG