لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۰

دیدبان حقوق بشر: غیر نظامیان قربانی اصلی جنگ در افغانستان هستند


بی‌جا شدن هزاران خانواده در نتیجه نبردهای اخیر در هلمند

یک مقام دیدبان حقوق بشر می‌گوید، غیر نظامیان قربانی اصلی خشونت‌های جاری در افغانستان هستند.

پاتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر می‌گوید، ادامۀ خشونت‌ها در افغانستان گفت‌وگو‌های صلح را با خطر روبه‌رو خواهد کرد.

خانم گاسمن دیشب (۲۹ میزان) به رادیو آزادی گفت، با آغاز گفت‌وگو‌ها در قطر، امیدواری‌های در مورد کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس به میان آمده بود.

خانم گاسمن می‌گوید: "سطح فزایندۀ خشونت تهدید بسیار جدی را متوجه گفت‌وگو‌های صلح، موفقیت آن و یا حداقل پیشرفت در این گفت‌وگو‌ها می‌کند. ما شاهد سطح بلند حمله‌ها و تهدید‌ها به غیر نظامیان هستیم و یقیناً که این وضعیت تشویش زیاد در میان افغان‌ها ایجاد می‌کند."

به تازگی بخش‌های از افغانستان از جمله هلمند، فراه، غور و بدخشان صحنۀ رویداد‌های مرگ‌بار بوده‌اند که در کنار کشته و زخمی شدن غیر نظامیان، مردم از خانه‌های‌شان هم بی‌جا شده‌اند.

پاتریشیا گاسمن، معاون بخش جنوب آسیایی دیدبان حقوق بشر
پاتریشیا گاسمن، معاون بخش جنوب آسیایی دیدبان حقوق بشر

پاتریشیا گاسمن از طرف‌های درگیر جنگ انتظار دارد که برای حفظ جان غیر نظامیان بکوشند.

وی افزود: "در گزارش‌ها از هلمند ما قصه‌های جداً نگران کننده در مورد تیر اندازی‌های ناسنجیده نه‌تنها از سوی طالبان بلکه توسط نیروهای حکومتی داریم و بسیاری از غیر نظامیان در اثر آتش متقابل کشته و زخمی شده‌اند. بنابرین، این یک مثالی است از این‌که طرف‌ها برای حفظ جان غیر نظامیان اقدامات احتیاطی مناسب را انجام نمی‌دهند. اگر طالبان ادعا دارند که از غیر نظامیان حفاظت می‌کنند، ما تا کنون شاهد چنین چیزی در عمل از سوی آن‌ها نیستیم."

دفتر سازمان ملل‌متحد در افغانستان گفته است، در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ بیش از هزار و دو صد غیر نظامی عمدتاً در نتیجۀ جنگ میان نیروهای افغان و طالبان کشته شده‌اند.

حکومت افغانستان و طالبان یک دیگر را به‌خاطر آسیب جانی و مالی به غیر نظامیان مقصر می‌دانند.

هیئت گفت‌وگو کنندۀ صلح دولت افغانستان می‌گوید، در دیدار با هیئت مذاکره کنندۀ طالبان خواستار کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس شده‌است.

آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در قطر
آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در قطر

اما طالبان تا کنون درخواست‌های مکرر در این مورد را نپذیرفته اند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان دوشنبه هشدار داد که سطح بلند خشونت گفت‌وگو‌های صلح میان دولت افغانستان و طالبان را زیر سؤال خواهد برد.

هیئت‌های دو طرف از دوازدهم ماه سپتمبر به این‌سو به گونۀ وقفه‌ای در قطر باهم می‌بینند، جایی‌که طالبان دفتر سیاسی دارند.

اما آن‌ها تا کنون روی طرزالعمل مذاکرات رسمی صلح به توافق نرسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG