لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۹ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۹

آرمان ملی: 'یکی از عوامل افزایش خشونت، رهایی زندانیان طالب است'


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی موضوع افزایش درگیری در افغانستان و ادامه مذاکرات صلح در قطر پرداخته‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته است: "یکی از عوامل عمده‌ افزایش سطح خشونت در کشور، رهایی زندانیان طالب است که براساس توافق گروه طالبان با امریکایی‌ها آزاد شده‌اند." روزنامه مدعی است که این زندانیان آزاد‌شده توافق را نقض کرده و دوباره به جبه‌های جنگ رفته‌اند.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی افزوده که گرچه طالبان براساس توافقنامه دوحه باید از حمله به شهرهای بزرگ خودداری کنند، اما به باور نویسنده، «هراس‌افگنان» با گرفتن دستور از «نظامیان پاکستانی» به شهرهای افغانستان حمله می‌کنند.

نویسنده آرمان ملی از سیاست‌های امریکا انتقاد کرده که بر طالبان فشار نیاورده و این مسئله سبب شده که هر روز خون افغان‌ها بریزد.

  • مسیر

روزنامه مسیر درباره مذاکرات صلح دوحه نوشته که برای آغاز این مذاکرات هنوز هم اختلافات روی اصول و راهکار حل نشده است و با آن جنگ هم در افغانستان شدت گرفته و امید به صلح کمتر شده است.

به باور سرمقاله‌نویس مسیر، اگرچه تا کنون امید به صلح آنقدر کاهش نیافته که تصویر شکسته گفتگوهای صلح از آن گرفته شود، اما به باور نویسنده، این را هم فراموش نکنیم که ممکن است این گفتگوها به چالش کشیده شود.

روزنامه افزوده که اگر این گفتگوها موفق نشود، نگرانی از جنگ‌های داخلی وجود دارد. به باور مسیر، اگرچه طالبان فکر می‌کنند که پس از توافق با امریکا جنگ را برده و حکومت را سرنگون خواهند کرد، اما این نه‌محاسبه درستی نیست. نویسنده تأکید کرده که هر دو طرف راه صلح را انتخاب کنند.

  • هیواد

و روزنامه هیواد با اشاره به رابطه شبکه القاعده و گروه طالبان نوشته که رابطه این دو گروه بار دیگر نگرانی‌ها را بیشتر کرده است. سرمقاله‌نویس روزنامه با اشاره به اظهارات اخیر مقامات سازمان ملل متحد نوشته که رهبران شبکه القاعده هنوز هم در افغانستان هستند و ایمن الظواهری با طالبان روابط نزدیکی دارد.

این روزنامه دولتی از طالبان انتقاد کرده است که این گروه در حالی با شبکه القاعده رابطه دارد که در توافقنامه‌ای که با امریکا امضا کرده، متعهد شده است که روابط خود را با این شبکه قطع می‌کند.

روزنامه مدعی شده است که گروه طالبان روابط خود با شبکه القاعده را قطع نمی‌کند. به نظر هیواد، هر دو گروه در افغانستان به نفع پاکستان می‌جنگند.

XS
SM
MD
LG