لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۳۱

غنی: طالبان و حامیان شان هنوز به 'روایت کاذبِ فتح' باورمند هستند


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در تالار ولسی جرگه این کشور

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که طالبان و حامیان شان هنوز نیز به روایت کاذب فتح باورمند هستند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که طالبان نه‌تنها به آتش‌بس تن ندادند بلکه حملات جدی‌تری را در بخش‌های گوناگون این کشور انجام می‌دهند.

آقای غنی روز چهارشنبه هنگام معرفی ۲۶ عضو کابینه و روسای دو ادارۀ مستقل برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه گفت که گروه طالبان و حامیان آنان هنوز هم به فتح کاذب باور دارند.

او افزود: "بدبختانه طالبان و حامیان‌شان به خشونت ادامه داده اند. حمله‌های اخیر طالبان بر ولایت‌های هلمند، غور و سایر نقاط کشور نشان‌دهنده این است که آن‌ها هنوز هم به روایت کاذب فتح باورمند هستند."

رئیس جمهوری افغانستان تأکید می‌کند که جامعۀ جهانی در یک اجماع کلی از دولت جمهور پشتیبانی می‌کنند.

آقای غنی افزود که باید از فرصت‌های فراهم شده مانند روند صلح، پشتیبانی جامعۀ جهانی، ظرفیت‌های موجود، منابع داخلی، موقعیت جغرافیایی افغانستان و غیره استفاده درست صورت گیرد.

آقای غنی در واکنش به اعتراض یک عضو زن در ولسی جرگه در پیوند با چگونگی تن ندادن گروه طالبان به آتش‌بس چنین گفت: "خواهر! برو و از مولوی صاحب هبت‌الله بپرس که در کجا پنهان است و چرا افغانها را می‌کشد؟ تشکر از اینکه بر امریکایی‌ها حمله نمی‌کنند، اما بالای ما چرا حمله می‌کنند، آیا این‌ها فرزندان شما نیستند؟ همه روزه ما می‌سازیم و آنها تخریب می‌کنند، بیائید که بحث آزاد بکنیم."

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در تالار ولسی جرگه این کشور
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در تالار ولسی جرگه این کشور

در همین حال میررحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه می‌گوید که اداره‌های حکومتی باید به این جرگه پاسخگو باشند و با تصویب تشکیلات تازه ایجاد شده زمینه بهتر نظارتی فراهم شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف خود تعهد کرده بود که تا دو هفته اعضای کابینه را برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی خواهد کرد. اما این تعهد رئیس جمهوری پس از حدود هفت ماه تحقق یافت که بیشتر بحث‌های رئیس جمهور هنگام معرفی این نامزد وزیران روی چگونگی گفتگوهای صلح و تعهدات جامعۀ جهانی با افغانستان می‌چرخید.

XS
SM
MD
LG