لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۵۸

جهان

'ایران و روسیه به اطلاعات رای‌دهندگان امریکایی دست یافته اند'

جان راتکلیف، رئیس استخبارات ملی امریکا

مقام‌های امنیت ملی ایالات متحده امریکا می‌گویند، ایران و روسیه به اطلاعات رای‌دهندگان امریکایی دست یافته اند و در تلاش اند تا افکار عمومی را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور تحت تاثیر قرار دهند.

جان راتکلیف رئیس استخبارات ملی امریکا دیروز (۲۱ اکتوبر) در یک نشست خبری گفت که روسیه و ایران گام‌های را جهت مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا برداشته اند.

او ایران را به ارسال ایمیل‌های تهدید آمیز به رای‌دهندگان حزب دموکرات متهم کرد.

راتکلیف افزود، تایید کرده‌اند که روسیه و ایران به طور جداگانه برخی اطلاعات رای دهندگان امریکایی را به دست آورده‌اند.

به گفتۀ او، هدف ارسال ایمیل‌های جعلی از سوی ایران به رای‌دهندگان امریکایی ترساندن رای‌دهندگان، دامن زدن به ناآرامی‌های اجتماعی و صدمه رساندن به موقف رئیس جمهور دونالد ترمپ است.

کریس ری رئیس اداره تحقیقات فدرال امریکا یا آف بی‌آی که در این کنفرانس خبری حضور داشت گفت، امریکا هر کشوری را که در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی مداخله کند، مجازات خواهد کرد.

این دو مقام امنیتی امریکا اما نگفتند که ایران و روسیه چگونه به اطلاعات رای‌دهندگان امریکایی دسترسی پیدا کرده‌اند؟

امریکا در سوم نومبر امسال شاهد برگزاری انتخابات خواهد بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک محکمه استیناف امریکا اقدام کمپاین ترمپ را رد کرد

دونالد ترمپ

یک محکمه استیناف فدرالی امریکا اقدام دیگر کمپاین رئیس جمهور ترمپ را رد کرد. با این اقدام رئیس جمهور ترمپ می‌خواست مانع اعلام پیروزی رقیب‌اش (جوبا یدن) از حزب دموکرات در ایالت پنسلوانیا شود.

این به تلاش‌های رئیس جمهور ترمپ که می‌خواهد نتایج انتخابات سوم نومبر این ایالت را تغییر بدهد ضربه دیگر وارد کرد.

کمپاین رئیس جمهور ترمپ در اول‌های ماه جاری به محکمه مراجعه کرده بود که مقامات محلی انتخابات در ایالات پنسلوانیا در شمارش آرای پُستی دقت نکرده اند و محکمه نباید نتایج آن را تصدیق نماید.

اما ۲۷ م ماه نومبر قاضی ستیفانوس بایباس به نماینده‌گی از هیئت سه گانه قضات نوشت هر اتهام به ادعای مشخص و اسناد مشخص نیاز دارد و در اینجا هیچ یک وجود ندارد.

ولی موضوع در همین‌جا خاتمه نمی‌یابد واین قضیه می‌تواند به ستره محکمه امریکا پیشنهاد شود.

دهقانان هندوستان برضد اصلاحات نو این کشور مظاهره کرده اند

آرشیف

پولیس هندوستان روز جمعه در دومین روز برخوردها با دهقانانی که به‌سمت پایتخت راه‌پیمایی می‌کنند از گاز اشک‌آور و توپ‌های آبی استفاده کرد.

دهقانان هندوستان برضد اصلاحات نو در بخش زراعت این کشور مظاهره کرده اند، زیرا ترس دارند که این اصلاحات آنها را به شرکت‌های بزرگ وابسته می‌سازد.

مقامات سرانجام اجازه دادند که دهقانان به‌سمت پایتخت حرکت کنند و اکنون آنها تحت نظر پولیس به پایتخت داخل شده اند.

تا حال غله هندوستان در بازارهای عمده فروشی به فروش می‌رسد و در سال‌های گذشته تغییر اقلیم و قرض‌های بیش از حد سبب خودکشی هزاران دهقان در این کشور شده است.

با اصلاحات نو دهقانان هندوستان می‌توانند تولید خودرا به هرکه خواسته باشند بفروشند، بدون دخالت عنعنوی دلالان.

نریندرا مودی صدراعظم از این اصلاحات استقبال کرده و می‌گوید که این عمل سیکتور زراعتی کشورش را کاملاً تغییر می‌دهد، به ده‌ها هزار دهقان صلاحیت معامله را می‌دهد و سرمایه‌گذاری را در این سکتور تشویق می‌کند.

اما دهقانان ترس دارند که با این عمل نرخ غله پایین خواهد آمد و آنها قدرت رقابت با شرکت های کلان را نخواهند داشت.

حمله حامیان "الصدر" بر مخالفین حکومت عراق ۳ کشته برجا گذاشت

حامیان رهبر شیعه‌های عراق مقتدا الصدر روز گذشته بر یک کمپ اعتراضی مخالفین حکومت در این کشور

حامیان رهبر شیعه‌های عراق مقتدا الصدر روز گذشته بر یک کمپ اعتراضی مخالفین حکومت در شهر جنوبی عراق ناصریه حمله کردند که در نتیجه حد اقل سه نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

در این مورد شب گذشته شاهدان عینی و کارمندن طبی عراق معلومات دادند.

پیروان صدر که تصاویر وی را حمل می‌کردند بعد از نماز جمعه به‌سمت میدان مرکزی الحبوبی جای که مخالفین حکومت از ماه اکتوبر به این سو نشست اعتراضی دارند، راهپیمایی کردند.

شاهدان می‌گویند آنها به‌سمت خیمه‌های اعتراض‌کننده‌گان فیر کرده و بم‌های پطرولی پرتاب نمودند که این عمل اعتراض‌کننده‌گان مجبور کرد که به این برخوردها پاسخ بدهند.

برخوردها تا شب دوام داشت و کارمندان طبی گفتند که قربانیان با تیر زخمی شده بودند.

صدر که بزرگترین بلاک را در پارلمان عراق رهبری می‌کند انتظار دارد که در انتخابات قبل از وقت پارلمانی این کشور اکثریت مطلق را بدست آورد.

صدر همزمان با اینکه مخالفت طولانی با امریکا دارد ، مخالف نفوذ ایران در عراق هم می‌باشد.

۴ کارمند ساختمانی اردوی پاکستان در وزیرستان شمالی کشته شدند

آرشیف

چهار کارمند ساختمانی اردوی پاکستان در وزیرستان شمالی کشته شدند.

مقام‌ها و باشنده‌های محلی می‌گویند، این چهار تن دیروز (۲۶ نومبر) از کار به سوی خانه روان بودند که در نزدیکی شهرک میرعلی از سوی افراد مسلح ناشناس متوقف و سپس به ضرب گلوله کشته شدند.

پولیس پاکستان می‌گوید، کشته شده‌ها باشنده‌های ایبت آباد، دیره اسماعیل خان، گوجرانواله و وزیرستان شمالی بودند.

اردوی پاکستان در سال ۲۰۱۴ عملیات را بر ضد شورشیان مسلح در وزیرستان شمالی آغاز کرد. در نتیجۀ این عملیات حدود یک میلیون تن آواره شدند.

تا هنوز مسئولیت حمله دیروز پنجشنبه بر کارمندان ساختمانی اردوی پاکستان را کسی نپذیرفته است.

محاکمه دیپلومات ایرانی و ۳ تن دگر در بلجیم آغاز می‌شود

آرشیف

محاکمۀ یک دیپلومات ایرانی و سه تن دیگر به اتهام دست داشتن در توطئه بمب ‌گذاری امروز (۲۷ نومبر) در بلجیم برگزار می‌شود.

اسدالله اسدی دیپلومات رژیم ایران با سه مظنون دیگر متهم استند که بمب گذاری در یک گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس را در سال ۲۰۱۸ طرح ریزی کرده بودند. اسدی معاون سوم سفارت ایران در اتریش بود و در جریان یک سفر به جرمنی بازداشت شد.

سخنگوی لوی سارنوالی بلجیم، اسدالله اسدی و سه تن دیگر را دو ماه پیش به مشارکت در اقدام های سازمان تروریستی متهم اعلام کرد.

در نخست مقام‌های بلجیم گفته بودند که یک زوج ایرانی تبار را از داخل یک موتر مملو از مواد انفجاری بازداشت کردند. سپس رسانه ها گزارش دادند که دو تن دیگر هم بازداشت شده اند.

شورای ملی مقاومت ایران که سازمان مجاهدین خلق بخش عمدۀ آنست، گفته که شواهد دارد، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران به عملیات دو سال پیش در پاریس دستور داده بود.

ایران هر گونه دخالت و آگاهی در مورد این عملیات در گردهمایی مجاهدین خلق را رد کرده است.

حزب سوسیال دموکرات قزاقستان: انتخابات پارلمانی را تحریم می‌کنیم  

بیرق ملی قزاقستان

حزب سوسیال دموکرات قزاقستان اعلام کرده که انتخابات پارلمانی آیندۀ این کشور را تحریم می‌کند.

اَشقت رحیم ژانوف رهبر این حزب که خودش را مخالف رژیم قزاقستان می‌داند، امروز (۲۷ نومبر) اعلام کرد که نامزدان حزبش در انتخابات دهم جنوری سال آینده اشتراک نمی‌کنند.

به گفته او، وضعیت همین گونه که است ادامه می‌یابد، با حضور عین احزاب سیاسی.

اکثریت از اعضای حزب سوسیال دموکرات قزاقستان امروز در یک نشست میان حزبی رای دادند که انتخابات پارلمانی یک و نیم ماه بعد تحریم شود.

نورسلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین که در ماه مارچ سال گذشته از قدرت کناره‌گیری کرد، تا هنوز از چهره‌های قدرتمند سیاسی در قزاقستان است. در حال حاضر حزب او، ۸۴ کرسی را در پارلمان ۱۰۷ عضوی آن کشور در اختیار دارد.

پیکر دیگو مارادونا به خاک سپرده شد

اشتراک مردم در مراسم به خاک سپاری دیگو مارادونا

پیکر دیگو مارادونا ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین، پس از ادای احترام ده‌ها هزار تن از هوادار وی، به خاک سپرده شد.

پیکر دیگو مارادونا در بخش مرکزی شهر بونس آیرس پایتخت ارجنتاین در جوار مزار پدر و مادرش به خاک سپرده شد و در این مراسم اقارب نزدیک وی حضور داشتند.

دیگو مارادونا ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین و جهان که در سال ۱۹۸۶ میلادی به کشورش در پیروزی جام جهانی مکسیکو کمک کرد، چهارشنبه (۲۵ نومبر) به سن ۶۰ سالگی در اثر سکته قلبی درگذشت.

وی چند هفته قبل تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته و در حال بهبود قرار داشت.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهور ارجنتاین، به دلیل درگذشت دیگو مارادونا، سه روز عزای ملی در این کشور اعلام کرد.

ترمپ: اگر الکترال کالج پیروزی بایدن را به رسمیت بشناسد قصر سفید را ترک می‌کنم

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید، اگر الکترال کالج یا کالج انتخاباتی پیروزی رئیس جمهور منتخب جو بایدن را به رسمیت بشناسند، قصر سفید را ترک خواهد کرد.

گرچه وی تعهد کرده که به مبارزه با نتایج انتخابات ادامه خواهد داد.

دونالد ترمپ دیروز (۲۶ نومبر)، هنگامی که خبرنگاران در قصر سفید در مورد به رسمیت شناختن تصدیق کالج انتخاباتی از وی پرسیدند، گفت: "مطمئناً، این کار را خواهم کرد و شما این را می‌دانید، اگر کالج‌های انتخاباتی نتایج انتخابات را تأیید کنند."

این نخستین بار است که رئیس جمهور ترمپ در این مورد اظهار نظر می‌کند.

قبلاً قانونگذران ارشد جمهوریخواه و مقامات قصر سفید گفته بودند، دونالد ترمپ، ۲۰ جنوری سال آینده قصر سفید را ترک خواهد کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری امریکا که سوم نومبر برگزار شد، جو بایدن دموکرات ۳۰۶ رای کالج انتخاباتی و دونالد ترمپ جمهوریخواه و رئیس جمهور امریکا ۲۳۲ را دریافت کرده اند.

کالج انتخاباتی که برنده قصر سفید را تعیین می‌کند، به تاریخ ۱۴ دسمبر جلسه خواهد کرد، تا پیروزی جو بایدن را تأیید کند.

دونالد ترمپ تا هنوز هم شکست خود را در انتخابات نپذیرفته است.

سازمان صحی جهان: آزمایش‌های اچ.آی.وی باید افزایش یابد

آرشیف، آزمایش اچ.آی.وی در روسیه

ادارۀ کنترل بیماری های اتحادیۀ اروپا و سازمان صحی جهان خواستار افزایش آزمایش‌های اچ.آی. وی شده اند.

آنها می‌گویند تشخیص افراد مبتلا به اچ.آی.وی، بطور خاص در اروپای شرقی، روسیه و کشورهای آسیای میانه، خیلی دیر صورت می‌گیرد.

به گفتۀ این نهادهای صحی، تشخیص دیر هنگام اچ.آی.وی که باعث بیماری ایدز می شود، می‌تواند افراد مبتلا را از تداوی موثر بی بهره سازد.

گزارشی که روز گذشته (۲۶ نومبر) توسط ادارۀ کنترل بیماری‌های اتحادیه اروپا و سازمان صحی جهان نشر شد، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۳۶ هزار تن در اروپا به ویروس اچ.آی.وی و بیماری ایدز مبتلا شده اند.

به اساس این گزارش، ۸۰ درصد این موارد در اروپای شرقی، روسیه و کشورهای آسیای میانه ثبت شده است.

دموکراتان از جو بایدن خواسته اند بودجه نظامی امریکا را کاهش دهد

جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا

خبرگزاری رویترز می‌گوید که شماری از دموکراتان بر جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده فشار وارد کرده اند تا بودجۀ نظامی آن کشور را کم کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده طی سه سال اخیر بودجۀ نظامی امریکا را از ۶۱۹ میلیارد دالر به ۷۴۰ میلیارد دالر یعنی حدود ۱۹ درصد افزایش داد.

به اساس گزارش موسسۀ بین‌المللی تحقیقاتی صلح استکهلم موسوم به سیپری که در ماه ثور امسال نشر شد، بنابر پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا، روند افزایش هزینه های نظامی آیندۀ کشور ها ممکن توقف و یا حتی کاهش یابد.

یک محکمۀ ترکیه ۳۳۷ تن را به حبس ابد محکوم کرد 

بیرق ملی ترکیه

یک محکمۀ ترکیه، ۳۳۷ متهم به شمول قوماندانان اردو و پیلوتان را به حبس ابد محکوم کرد.

محکمه این افراد را به خاطر آنچه دست داشتن در تلاش کودتای ماه جولای سال ۲۰۱۶ علیه رئیس جمهور رجب طیب اردوغان خوانده شده، مجرم دانسته است.

محاکمۀ متهمین در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و عمدتاً دوسیه‌های نظامیان مستقر در پایگاه هوایی اکینچی در انقره بررسی شده است. ادعا می‌شود که این پایگاه مرکز توطئه گران بوده است.

جلسۀ نهایی محکمه طی تدابیر شدید امنیتی در پایتخت انقره برگزار شد.

روسیه، غرب را متهم به مداخله به امور داخلی بلاروس کرد

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه (چپ) حین مصافحه با الکساندر لوکاشنکو

سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه غرب را به مداخله در بلاروس متهم کرد.

لاوروف هنگام ملاقات با الکساندر لوکاشنکو، اتهام وارد کرده است.

لوکاشنکو از انتخابات ریاست جمهوری جنجالی ماه آگست به اینطرف با اعتراضات رو به رو است.

هزاران تن هر آخر هفته به جاده‌ها بر آمده و خواستار استعفای لوکاشنکو می‌شوند.

معترضان به این باور اند که سویتلانا تیخانوفسکایا نامزد ۳۸ سالۀ اپوزیسیون برندۀ واقعی انتخابات است.

مسکو به دنبال آغاز اعتراض‌ها علیه لوکاشنکو به حمایتش از او ادامه داده است.

ایران کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی را رها کرد

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در ایران به اتهام جاسوسی به اسرائیل بازداشت شده بود، رها شد.

مقامات استرالیا و بریتانیا از رهایی کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی استقبال کردند.

او در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود.

رسانه های ایران می‌گویند که گیلبرت به اتهام جاسوسی به اسرائیل بازداشت شده بود. او در بدل رهایی ۳ تاجر ایرانی آزاد شده است.

ماریس پاین وزیر خارجۀ استرالیا در بیانیۀ گفته است که آزادی گیلبرت در اولویت دولت آن کشور بود.

دومینیک راب وزیر خارجۀ بریتانیا در تویترش از آزادی این پژوهشگر و بازگشت وی به استرالیا استقبال کرده است.

سوگواری مردم ارجنتاین برای درگذشت مارادونا ستارۀ فوتبال جهان

مردم ارجنتاین وفات دیگو مارادونا ستارۀ فوتبال این کشور و جهان  را ماتم گرفته اند. 

مردم ارجنتاین وفات دیگو مارادونا ستارۀ فوتبال این کشور و جهان را ماتم گرفته اند.

او بعد از سالها مشکل استفاده از مواد مخدر و الکول دیروز ۲۵ نومبر در ۶۰ سالگی در گذشت.

مارادونا در سال ۱۹۸۶ تیم ملی فوتبال کشورش را در بازیهای جام جهانی مکسیکو به مقام قهرمانی رساند.

البرتو فرناندز رئیس جمهور ارجنتاین ماتم ملی سه روزه را به این مناسبت اعلام کرده و جسد مارادونا در قصر ریاست جمهور بوینس آیرس گذاشته شده و مردم برای آخرین دیدار به آنجا می روند.

سارنوال جان برویارد گفته است مرگ مارادونا خصوصیت کاملاً طبعی دارد، ولی آنها جسد وی را کالبد شکافی می‌کنند چونکه ویروس کرونا در این کشور بسیار فراگیر است.

تا حال بیش از ۳۷ هزار مورد مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس در ارجنتاین ثبت شده است.

لیونیل مسی ستاره امروز فوتبال ارجنتاین و جهان گفته امروز روز غم‌انگیز برای ارجنتاین و فوتبال است.

او افزود مارادونا رفت ولی او هرگز آنها را ترک نخواهد کرد و این‌که مارادونا جاویدان خواهد ماند.

روحانی: ایران آماده برگشت به برجام است، اگر امریکا خواسته باشد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید، ایران و ایالات متحده امریکا اگر خواسته باشند می‌توانند به شرایطی که دو کشور تا ۲۰ جنوری سال ۲۰۱۷ به آن موافقه کرده بودند برگردند.

یعنی شرایط قبل از به قدرت رسیدن دونالد ترمپ.

حسن روحانی دیروز (چهارشنبه، ۲۵ نومبر) در اجلاس کابینه کشورش در تهران گفت ایران به این اقدام آماده است، اگر امریکا هم خواسته باشد.

روحانی می‌گوید: «ما امیدواریم دولت آینده امریکا در اولین قدم‌هایش سیاست‌های ترمپ را نسبت به ایران با صراحت محکوم کند. صراحت‌های ضد حقوق بشری، اقدامات ضد حقوق بشری، اقدامات تروریستی این را به صراحت محکوم بکند.»

حسن روحانی همچنان گفت که حکومت نو امریکا باید سیاست‌های نادرستی را که دولت قبلی امریکا در طول چهار سال اعمال کرده بود، جبران کند.

رئیس جمهور ترمپ در سال ۲۰۱۸ کشورش را از پیمان اتومی قدرت‌های بزرگ با ایران خارج کرده، تحریم‌ها علیه ایران را از نو آغاز کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG