لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۶

گفته‌های حکمتیار در پاکستان، واکنش‌هایی را در افغانستان برانگیخته است


گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان

اظهارات گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در پاکستان، واکنش‌هایی را در افغانستان برانگیخته است.

آقای حکمتیار در سفری به پاکستان گفته است به جای حکومت فعلی افغانستان باید یک حکومت دیگر بر سرکار بیاید تا به گفته او، تحمیل شده و دست نشانده نباشد.

هرچند حزب اسلامی در باره سخنان رهبر خود اظهار نظر نمی‌کند، اما برخی حقوق‌دانان و کارشناسان این سخنان را ضد منافع ملی می‌خوانند.

او افزود: "مسئله اصلی مذاکرات صلح باید این باشد که به جای این حکومت یک حکومت دیگر بیاید تا قابل قبول افغان‌ها باشد، مستقل باشد؛ دست نشانده نباشد و تحمیل شده از سوی خارجی‌ها نباشد. این‌گونه حکومت به میان بیاید."

این سخنان اخیر گلبدین حکمتیار است که در مصاحبه با برخی رسانه‌های پاکستانی مطرح کرده و در آن حکومت افغانستان را مخالف صلح و دست‌نشانده امریکا خوانده است.

این اظهارات با واکنش‌هایی در داخل افغانستان همراه شده است.

اعضای ارشد و سخنگویان حزب اسلامی درباره سخنان رهبر خود چیزی نمی‌گویند، اما برخی حامیان دیگر او از این سخنان پشتیبانی می‌کنند.

برخی مقام‌های حکومت افغانستان و سخنگویان ریاست جمهوری در حساب‌های کاربری خود این سخنان رهبر حزب اسلامی را محکوم کرده‌اند.

وحید عمر مشاور روابط عامه و استراتژیک رییس جمهور در واکنش به سخنان آقای حکمتیار نوشته که "صدای حکمتیار از اسلام‌آباد صدای بی‌نتیجه از تکرار تاریخ و سرنگونی نظام است. در جواب به این خیانت تکراری در یک صف قرار می‌گیریم و بر ضدش صدا بلند می‌کنیم."

برخی کارشناسان افغان می‌گویند که اگر نظام فعلی مستقل نباشد، چرا با حزب اسلامی توافقنامه صلح امضا کرد.

شیرالله جبارخیل یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت در کشوری که مردم جنگ را بر خود تحمیل شده می‌خوانند، این گونه اظهارات پرسش‌برانگیز است.

آقای جبارخیل افزود: "او از طرف دیگران تحریک می‌شود. از طرف دیگران تمویل می‌شود و از طرف دیگران برایش گفته می‌شود. این سخنان او نه‌بلکه سخنان سازمان استخبارات پاکستان است، اصلاً سفر او به پاکستان برای افغان‌ها سوال‌برانگیز است."

گلبدین حکمتیار در حال دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان
گلبدین حکمتیار در حال دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

اما طرفداران گلبدین حکمتیار سخنان او را مطابق آزادی بیان خوانده می‌گویند که در جامعه‌ای مردمسالار، او حق دارد تا نظر بدهد.

آقای حکمتیار در حالی این سخنان را مطرح کرده که پیش از این نیز در باره ایجاد حکومت موقت، سخن گفته بود، اما جواب سخنگویان حکومت این بود که افغان‌ها به دیگر حکومت‌ها جواب رد داده‌اند.

XS
SM
MD
LG