لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۶

یک ماه پس از آغاز گفتگوهای صلح، هنوز از 'اجندای اصلی آن' خبری نیست


هئیت حکومت افغانستان و گروه طالبان در قطر

پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز گفتگوها بر چگونگی تعیین کارشیوۀ گفتگوهای صلح میان هئیت دولت افغانستان و طالبان هنوزهم از آغاز گفتگوها روی اجندای اصلی خبری نیست.

حشمت‌الله افسر وزارت داخله، جز نیروهای امنیتی است که تازه برای مهار نبردها به هلمند فرستاده شده است.

او از سه روز به این‌سو در خط مقدم نبرد هلمند می‌رزمد.

هنگامی‌که فرزندش را برای عملیات گلو و بینی به شفاخانه برده برایش زنگ آمده است و گفته شده که باید به هلمند برود – چگونگی لذت تأمین صلح برای او شاید بیش از همه محسوس باشد.

او افزود: "آرزوی ما مانند دیگر شهروندان صلح است تا بتوانیم مانند دیگران زندگی آرام و آسوده داشته باشیم، مردم ما در فضای صلح به سر ببرند، کشور ما آباد شود و مانند دیگر کشورها پیشرفت کند. این آرزوی هرجوان است و از من نیز... هیچ کسی دوست ندارد خانواده خود را رها کرده و سنگر برود؛ اما من با دیگر همرزمان مان حفاظت از مردم را ترجیح دادیم تا در کنار خانواده بودن."

این افسر نظامی پیش از سفر به آن ولایت در فیسبوک خود برای یگانه فرزندش هدایت‌الله که هنوز شش سال دارد نوشت که "پسرنازم، عزیز پدرت خدا حافظ می‌روم به وظیفه در ولایت هلمند، ترا در بستر مریضی تنها می‌گذارم."

این نوشته این افسر وزارت داخله واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت و کاربران فیسبوک او را قهرمانی خواندند که خانواده‌اش را برای آزادی و امنیت کشورش رها کرده و به سنگر جنگ رفته است.

حشمت‌الله می‌گوید استقبال شهروندان او را بیشتر روحیه برای تامین امنیت کشورش داده است، اما یگانه آرزویش این است که روزی در این کشور بجای آنکه لباس نظامی برتن کند و به جنگ برود، به حیث شهروند عادی کشور به ولایت‌های کشور سفر کند.

او می‌افزاید: "روزی که صلح بیاید بجای پوشیدن یونیفورم نظامی، در لباس یک شهروند عادی به دیگر ولایت‌ها بروم و از رسم و عنعنات شان بدانم زیرا تمام ولایات چه هلمند، پکتیا یا کابل خانه‌ام و امنیت آن مسئولیت من است."

سفرهئیت‌های مذاکره‌کننده افغانستان و طالبان به قطر و آغاز مذاکرات مقدماتی خوشبینی‌ها و امیدهای بسیاری را برای پایان جنگ چندین ساله در این کشور به همراه شده بود، اما پس از اختلاف دیدگاه‌ها میان هیئت‌های دو طرف، طالبان به حمله‌ها و نبردهای خود در بسیاری از بخش‌های کشور شدت بخشیدند.

درتازه‌ترین رویداد تخار سه شنبه شب گواه حمله‌های طالبان بود که بربنیاد آمار رسمی در آن ۴۳ نیروی امنیتی و دفاعی کشور جان باختند.

در یک هفته پسین هلمند، تخار، فراه، غور، بدخشان گواه شدت نبردها و تلفات نظامیان کشور بوده است و حالا از جنگ در کندز نیز گزارش شده است.

مانند حشمت افسر وزارت داخله نظامیان دیگر نیز هستند که آرزوی صلح و پایان جنگ در کشور را دارند.

XS
SM
MD
LG