لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۱

اتحادیه اروپا و بریتانیا رئیس استخبارات نظامی روسیه را تحریم کردند


بیرق‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا

اتحادیه اروپا و بریتانیا رئیس استخبارات نظامی، یک واحد این اداره و یکی از افسران آن را به علت دست داشتن در حمله‌های سایبری سال ۲۰۱۵ بر مجلس نمایندگان پارلمان جرمنی تحریم کرد.

جریدۀ رسمی اتحادیۀ اروپا روز پنج‌شنبه (۲۲ اکتوبر) نام‌های این دو فرد و واحد استخبارات نظامی را نشر کرده، گفت که آن‌ها مسئول این حمله به سیستم معلومات مجلس نمایندگان جرمنی می‌باشند یا در آن دست داشته اند.

شورای اتحادیه اروپا گفت، این حمله عملیات سیستم معلومات مجلس نمایندگان جرمنی را چندین روز مختل کرد و در این جریان یک مقدار قابل ملاحظۀ معلومات دزدی شد و به حساب‌های ایمیل چندین عضو پارلمان به شمول صدراعظم انگلا مرکل آسیب رسید.

حکومت بریتانیا اندکی پس از اعلان اتحادیه اروپا گفت که لندن هم این تحریم‌های اتحادیه اروپا را نافذ می‌کند.

وزیرخارجه دومینیک راب گفت که بریتانیا شانه به شانه در کنار جرمنی و شرکای اروپایی خود قرار می‌گیرد تا روسیه را بخاطر حمله‌های سایبری که به هدف تضعیف دموکراسی‌های غربی صورت گرفته، پاسخگو قرار دهند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا

سرمایه‌های واحد استخبارات نظامی که تحریم شد، منجمد می‌شود. اتحادیه اروپا می‌گوید که افسران این واحد در حمله سایبری به مجلس نمایندگان پارلمان جرمنی دست داشته اند.

همچنین سرمایه‌های دو فردی که تحریم شده‌اند منجمد و از مسافرت به غرب ممنوع می‌شوند. اولی ایگور کوستی کوف، رئیس استخبارات نظامی روسیه است و دومی افسری بنام دیمیتری بادین عضو تیمی است که اتحادیه اروپا می‌گوید این حمله سایبری را انجام داده است.

اتحادیه اروپا همچنین خاطر نشان کرد که افسران این واحد استخبارات نظامی روسیه در تلاش هک کردن شبکۀ وای فای سازمان جلوگیری انتشار اسلحۀ کیمیاوی در هاگ در سال ۲۰۱۸ نیز دست داشته اند.

ایگور کوستی کوف قبل از این هم به علت مسموم کردن سرگی سکریپال جاسوس دوجانبۀ روسی و دختر وی یولیا در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا تحریم شده است.

سارنوالان جرمنی حکم بازداشت بادین را که عضو یک گروه از هکران بنام فنسی بیرز یا خرس خیالی می‌باشد و از سوی حکومت امریکا نیز مورد پیگرد قرار داد، صادر کرده‌اند.

صدراعظم انگلا مرکل در ماه می گفت که برلین شواهد موثق مبنی بر دست داشتن نیروهای روسی در حمله‌های سایبری سال ۲۰۱۵ که در آن اسناد دفتر خود وی در پارلمان طبق گزارش‌ها دزدی شد، در اختیار دارد و این عمل را "شنیع" خواند.

انگلا مرکل، صدراعظم جرمنی
انگلا مرکل، صدراعظم جرمنی

اما مسکو این اتهامات را رد کرد.

اتحادیه اروپا و بریتانیا یک هفته قبل نیز به ارتباط تلاش ترور الکسی ناوالنی منتقد سرشناس کرملین تحریم‌های ممنوعیت سفر و منجمد کردن سرمایه را به شش مقام ارشد روسیه و یک ادارۀ این کشور وضع کرد.

یوگینی پریکوژین، یک تاجر مرتبط به کرملین هم به علت نقش مظنون در جنگ لیبیا تحریم شد.

XS
SM
MD
LG