لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۸

چالش‌ها فرا راه دختران ورزشکار در ولایت فراه


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

در میدان ورزشی لیسه دخترانۀ "توفق میرضایی" گروهی از دختران با شور و هیجان والیبال می‌کنند

سحر بانوی ۲۲ ساله یکی از اعضای تیم منتخب دختران فراه است که برای نخستین بار دو سال قبل ایجاد شده است.

او می‌گوید با همه مشکلات در جامعه سنتی فراه با خانواده‌اش مبارزه کرد تا اجازه یافت والیبال بازی کند: "من از دوران کودکی به ورزش و به والیبال علاقه زیاد داشتم قبل از اینکه شامل مکتب شوم ورزش می‌کردم و در دوران مکتب تمرینات را افزایش دادم و به مسابقات بیرون از ولایت شرکت کردم و دستاورد‌های داشتیم."

این دختران به دلیل نبود مکان مشخص تمرینات و مسابقات‌شان را در مکاتب دخترانه در میدان‌های غیر معیاری و با امکانات ناچیز برگزار می‌کنند.

ناهید یک عضو دیگر تیم والیبال دختران در فراه است که از نبود امکانات و وسایل ورزشی شکایت دارد: "خواست ما همین است که یک مکان مناسب با تجهیزات برای والیبال دختران بسازد تا بتوانیم به راحتی ورزش خود را ادامه بدهیم؛ اینکه ما داخل مکتب تمرین می‌کنیم بیشتر وقت درس ما گرفته می‌شود."

شمار اعضای تیم دختران والیبال فراه ۱۲ نفر است.

آنها هفتۀ یک روز زیر نظر دنیا راهب، مربی این تیم تمرین می‌کنند.

بانو راهب هم از امکانات اندک ورزشی و هم از جنگ و نا امنی می‌گوید که سبب شده شمار اندک دختران در فراه بتوانند به ورزش والیبال رو آورند:‌ "ما مشکلات زیاد داریم ما دختران زیادی داریم که علاقه زیاد به والیبال دارند اما زمانی که می‌خواهیم در مسابقات دیگر ولایات شرکت بکنیم فامیل‌ها آن‌ها را اجازه نمی‌دهند بعضی مشکلات است. مشکلات دیگر ما از قبیل نبود مکان مناسب برای بازی و عدم همکاری و حمایت مقامات محلی هم است. در صورتی که در کشور صلح تامین شود ما دخترانی داریم که علاقه دارند در مساباقات داخلی و خارجی شرکت کنند."

موسس تیم منتخب والیبال دختران فراه حمیرا عظمی است.

او می‌گوید اگر زمینۀ بهتر ورزش برای دختران فراهم شود، شمار بیشتر آن‌ها به ورزش رو می‌آورند و این تیم دختران نیز دستآوردهای بیشتر خواهند داشت: " ۱۲ نفر از دختران به این تیم شمولیت دارد و این‌ها در سطح ولایت مسابقات بین هم اجرا کردند و یک مسابقه به مرکز اجرا کردند و آنجا خوب درخشید، برعلاوه اینکه این تیم امکانات خوبی به دسترس ندارد باز هم یک شوق و علاقه میان دختران هست، و مسابقات برگزار گردد و در عرصه ورزش آنها را حمایت و کمک کند. چون هنوز هم محیط برای ورزش دختران آماده نیست و خانواده‌ها دختران‌شان را اجازه نمی‌دهند که ورزش کنند."

اینکه چرا مسئولان ورزشی در فراه امکانات بهتر ورزشی را در اختیار این تیم دخترانه قرار نداده اند، محمد ابراهیم آمر المپیک فراه گفت: "ما تا حد امکان کوشش می‌کنیم، آنچه در اختیار ماست برای شان می‌رسانیم و در مسابقات بیرون از ولایت ما از آنها حمایت کردیم تمام مصارف رفت و برگشت آنها را تهیه کردیم اما متاسفانه ما هم امکانات زیاد در اختیار نداریم و نا امنی هم باعث شده است که آنها نتوانند تمرینات و مسابقات‌شان را در میدان جمنازیوم عمومی انجام بدهند.

ولایت فراه بین سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ خورشیدی تیم منتخب والیبال دخترانه داشت. اما پس از سقوط رژیم به رهبری نجیب‌الله دیگر فعالیت نکرد.

پس از فروپاشی رژیم طالبان در سال ( ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱) دوباره زمینه نسبی ورزش برای دختران در این ولایت فراهم شد، اما فراه هنوز هم تیم منتخب والیبال زنان نداشت.

دختران معمولاً در تیم‌های مکاتب‌شان والیبال می‌کردند، تا این که حمیرا عظمی، معلم در یکی از مکاتب شهر فراه، به این کار اقدام کرد و تیم منتخب والیبال دختران را در این ولایت ایجاد کرد.

گزارش: حفیظ‌الله نورزاد

XS
SM
MD
LG