لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۱

تبصره شماری از روزنامه های کابل در مورد افزایش خشونت‌ها


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز یکشنبه (۴ عقرب) کابل بیشتر در مورد حملۀ اخیر بر یک مرکز آموزشی در کابل و افزایش خشونت‌ها در کشور مطالبی را به نشر سپرده اند.

  • هشت صبح

روزنامۀ هشت صبح با اشاره به حمله بر یک مرکز آموزشی در کابل نوشته است این بار اول نیست که غرب کابل شاهد چنین حمله خونین است بلکه به گفته نویسنده پیش از این هم مساجد و مراکز آموزشی در این بخش مورد هدف قرار گرفته اند.

روزنامه همچنین نوشته است قربانیان این حمله دانش‌آموزان صنوف آمادگی کانکور هستند.

روزنامه به نقل از محمدامین احمدی عضو هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان نوشته که این حمله بر مرکز آموزشی "کوثر دانش" تکان دهنده بوده است و مسئول چنین حملات خونین گروه داعش است.

روزنامه نوشته است در چند سال اخیر غرب کابل شاهد چنین حملات مرگبار بوده که بیشتر به افراد ملکی تلفات وارد شده است.

  • اصلاح

روزنامۀ اصلاح هم با اشاره به حملات خونین در کشور و گزارش سازمان عفو بین‌الملل نوشته است همزمان با آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در قطر سطح خشونت‌ها هم در افغانستان افزایش یافته است.

نویسنده نوشته است در چند هفته اخیر بیشتر از ۵۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

به نوشته روزنامه جامعۀ جهانی باید برای مصونیت افراد ملکی اقدامات لازم روی دست گیرد و به قوانین بشری بین‌المللی هم احترام بگذارند.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر با اشاره به سفرهای اخیر مقام‌های افغان پرسیده است هدف اصلی این سفرها چه است و چه نتایجی را در قبال دارد؟

به باور سرمقاله نویس امریکا روند جاری صلح را به کمک و خواست پاکستان آغاز کرده است.

به باور نویسنده از این روند بیشتر پاکستان خوشحال است و چنین معلوم می‌شود که پاکستان با امریکا در یک معامله عمیق دخیل است.

اما به گفتۀ روزنامه، هند از روند جاری صلح ناراض است و فکر می‌کند که طالبان به قدرت می‌رسند و نقش پاکستان در افغانستان بیشتر می‌شود.

مسیر در ادامه نوشته است هند فکر می‌کند که در افغانستان جنگ‌هایی متوقف می‌شوند که پاکستان در آن‌ها دخیل بود، بنابر این پاکستان تقویت می‌شود و بعداً پاکستان بجای افغانستان بر هند و کشمیر تمرکز می‌کند.

روزنامه ادعا می‌کند که هند و پاکستان هر دو در افغانستان متحدان و طرفداران خود را دارند و می‌خواهند با داشتن همین افراد اهداف خود را در افغانستان تعقیب کنند.

XS
SM
MD
LG