لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۸

لاس انجلس تایمز به کشته شدن یک عضو مهم القاعده در افغانستان پرداخته


روزنامه‌های جهان
  • لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز مقاله‌ای را اخیراً در بارهٔ کشته شدن یک عضو مهم شبکه القاعده در افغانستان به نشر رسانده است.

در مقاله آمده است که حسام عبدالروف در فهرست افراد شامل بود که پولیس فدرال امریکا در جستجوی آن‌هاست.

حسام در فعالیت‌های محاربوی خود در افغانستان به ابومحسن‌ المصری مشهور بود.

براساس معلومات ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان او در عملیات نیروهای ويژه در غزنی کشته شده است.

روزنامهٔ لاس انجلس تایمز می‌نویسد که خشونت‌ها در افغانستان و ادعای کشته شدن المصری گفت‌وگوهای صلح در قطر را تهدید می‌کند.

این نگرانی هم به روزنامه قابل توجه است که امان‌الله کامرانی معاون شورای ولایتی غزنی در بارهٔ المصری گفته است. کامرانی بدون ارائه اسناد و شواهد مشخص به روزنامه لاس انجلس تایمز گفته که طالبان به این عضو شبکه القاعده در غزنی پناه داده‌اند.

به نوشتهٔ روزنامه لاس انجلس تایمز، سارنوالان اداره تحقیقات فدرال امریکا "اف بی آی" در سال ۲۰۱۸ میلادی حکم بازداشت او را داده و از آن زمان در فهرست افرادی درج شده که مورد پیگرد قانونی امریکا قرار دارد.

در آن فهرست در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۷ تن دیگر شامل بودند.

روزنامه به طور کوتاه به بیوگرافی المصری نگاه انداخته، می‌نویسد که او در سال ۱۹۵۸در مصر تولد شده و در سال ۱۹۸۶ با مجاهدین افغان پیوست و بر ضد شوروی وقت مبارزه کرد.

  • واشنگتن پُست

روزنامهٔ واشنگتن پُست مقالهٔ را در مورد افزایش شعله‌های جنگ در افغانستان به نشر رسانده است. روزنامه می‌نویسد: "طالبان، جنگ و انفجار را در ۲۴ ولایت افغانستان افزایش داده."

در این مقالهٔ روزنامه واشنگتن پُست می‌خوانیم، در حالی که گفت‌وگوهای صلح در دوحهٔ قطر ادامه دارد، این گونه خشونت‌های طالبان به این معناست که نشان دهند در هر جای می‌توانند، آتش جنگ بیافروزند.

روزنامهٔ واشنگتن پُست در ادامه این مقاله به نقل از یک عضو هیئت مذاکره کنندهٔ دولت افغانستان که نخواسته نامش افشأ شود، می‌نویسد: "طالبان در گفت‌وگوهای قطر نه تنها به پایان جنگ هیچ‌گونه عجلهٔ ندارند، بلکه، به گفتهٔ این عضو هیئت مذاکره کننده، طالبان در این مذاکرات وقت کُشی می‌کنند.

در مقاله آمده که همهٔ مردم و عالمان دینی این حمله‌های طالبان را محکوم می‌کنند.

اما روزنامه به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان می‌نویسد که آن‌ها حکومت افغانستان را خارجی فرض می‌کنند و در برابر آن می‌جنگند.

به نوشتهٔ واشنگتن پُست، توییت دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، افغانان را خیلی نگران کرده.

رئیس جمهور ترمپ در توییت خود نوشته که تا پایان سال جاری میلادی همه نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کند.

به گفتهٔ روزنامه، نگرانی مقام‌های محل و مردم این است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان طالبان مناطق بیشتر را تصرف می‌کنند و جنگ ادامه می‌یابد.

XS
SM
MD
LG