لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۹

والی هرات: 'یکی از کشور‌های همسایه' در تلاش خروج سرمایه و طلای ما است


سید وحید قتالی

سید وحید قتالی والی هرات می‌گوید که "یکی از کشورهای همسایه" با دامن‌زدن به ناامنی‌ها در هرات در تلاش خروج سرمایه و طلا است. قتالی از کشوری خاصی نام نبرد.

اما اتحادیۀ زرگران هرات می‌گوید که ایران در تلاش ایجاد تسهیلات بودوباش به زرگران است و اینکه ده‌ها زرگر سرمایه هایشان را به ایران منتقل کرده‌اند.

برخی از زرگران مدعی اند که قاچاق طلا همچنان از هرات به ایران ادامه دارد.

ناامنی‌های‌اخیر زنگ خطر فرار سرمایه از ولایت غربی هرات را بیش از پیش به صدا در آورده.

شماری از زرگرها به دلیل تهدیدات امنیتی، سرمایه‌هایشان را فرار داده اند.

محمد شریف یکی از زرگران هرات است. او می‌گوید: "ما زرگر بودیم، دکان داشتیم و زرگری ما تهدید شد و دزدی شد. حالا هم پشت سر هم تهدید می‌شویم. ما به‌خاطر این تهدیدهایی که هست، مجبور هستیم که کشور را ترک کنیم و برویم به کشوری دیگر."

طلافروشی ها در ولایت هرات
طلافروشی ها در ولایت هرات

با خروج شماری از زرگرها، هرگرام طلای عربی ۸۰۰ افغانی افزایش داشته. هم اکنون هرگرام طلای عربی به ۴ هزار افغانی در هرات به فروش می‌رسد.

در اوایل ماه سنبله، سارقان مسلح به یک دکان زرگری در ناحیۀ ششم شهر هرات هجوم بردند و دو هفته پیش هم در واکنش به افزایش ناامنی‌ و آدم‌ربایی‌، زرگران دست به اعتصاب کاری زدند.

نثار احمد توکلی، رئیس اتحادیۀ زرگران هرات می‌گوید که همسایۀ غربی افغانستان، ایران به جلب توجه زرگران تلاش می‌کند.

نثار احمد توکلی، رئیس اتحادیۀ زرگران هرات
نثار احمد توکلی، رئیس اتحادیۀ زرگران هرات

او می‌افزاید: "فعلاً هردکان که مثلاً پنج کیلو، شش کیلو {طلا} کمتر یا بیشتر، همین سرمایه خود را به ایران انتقال بدهیم، خیلی از ما پذیرایی می‌کند. همین سرمایه را اگر انتقال بدهیم، همه چیز به ما می‌دهد، شامل اقامت، مکتب، خانه و همه چیزی که ایرانی‌ها دارند."

اتحادیۀ زرگران هرات بی‌آنکه آمار مشخصی ارائه کند، می‌گوید که شمار زیادی از زرگران سرمایه هایشان را از هرات خارج کرده‌اند.

یکی از زرگران که به‌خاطر حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت که به اساس مشاهدۀ او روزانه تا ۳۰ کیلوگرام طلا به ایران قاچاق می‌شود.

اینکه مشخصاً به کجای ایران، معلوم نیست.

برخی از زرگران هرات به رادیو آزادی می‌گویند که با ازسرگیری تحریم‌های ایالات متحده امریکا بر ایران و نیازمندی بازار آن‌کشور به طلا، قاچاق دالر از هرات به ایران هم افزایش یافته.

حدود دو هفته پیش وحید قتالی والی هرات در نشست با صرافان، صنعت‌گران و زرگران هرات بدون اینکه از کشوری خاصی نام ببرد، گفت که یکی از کشورهای همسایه با ایجاد رعب و وحشت در تلاش خروج سرمایه و طلا از هرات است.

طلافروشی‌ها در ولایت هرات
طلافروشی‌ها در ولایت هرات

اما او هشدار می‌دهد که از فرار سرمایه جلوگیری خواهند کرد.

او افزود:‌"من آن خواب را به کشور همسایه حرام می‌کنم که قرار باشد که شهرک صنعتی من را به کشور خود انتقال بدهد. وحشت و دهشت به راه‌انداخته که سرمایه برود، دالر برود، طلا برود و ما در فقر و بدبختی دست به دامن آن زندگی بکنیم و باز مهاجر آن باشیم و باز بدبخت او باشیم و دست ما دراز باشد."

مسئولان قنسولگری ایران درهرا ت دراین مورد چیزی نگفته اند.

بر بنیاد آمار اتحادیۀ زرگران، هرات پس از کابل بیشترین میزان طلا در سطح افغانستان را دارد، اما آنان به دلیل تهدیدات امنیتی میزان مجموعی طلای زرگری‌های هرات را مشخص نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG