لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۷

تأکید وزارت دولت در امور صلح بر اجرای آتش‌بس بشردوستانه از سوی طالبان


آغاز گفتگوهای میان افغانان در قطر

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، گفت‌وگوهای صلح تا هنگامی نتیجۀ مؤثر نمی‌دهد که آتش‌بس بشردوستانه از جانب طالبان به اجرا گذاشته نشود.

وزارت دولت در امور صلح تأکید می‌کند که گفت‌وگوهای روان در قطر هنگامی نتیجۀ خوب خواهد داد که طالبان از جنگ‌ها دست بکشند و آتش‌بس بشردوستانه را بپذیرند.

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، دیروز (۵ عقرب) با راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل دیدار کرد و میزان افزایش خشونت‌ها در افغانستان را به بحث گرفت.

در این دیدار گفته شد که میزان خشونت‌ها در این سطح بلند در افغانستان به هیچ صورت قابل پذیرش نیست و چنین وضعیت روی مذاکرات صلح هم تأثیر منفی خواهد گذاشت.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در پیامی به رادیو آزادی شام دوشنبه گفت، افزایش خشونت‌های جاری در افغانستان، غیر نظامیان را زیان‌مند کرده‌است.

بانو انوری می‌گوید: "ازدیاد خشونت و جنگ از همه بیشتر، مردم افغانستان را متأثر می‌سازد و آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. تقاضای آتش‌بس و توقف خشونت‌ها، خواست مردم افغانستان است که بارها از جانب دولت افغانستان مطرح شده و تأکید بیشتر روی آتش‌بس بشردوستانه و انسانی بوده. همه جامعه جهانی و کشورهای اسلامی خواهان قطع خشونت و توقف خو‌ن‌ریزی در افغانستان شده‌اند. توقع داریم که طالبان به این خواست مردم افغانستان و جهان اسلام تمکین کنند و جنگ را در افغانستان متوقف سازند."

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

از سوی دیگر محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت، حمله‌های آن‌ها در واکنش به حمله‌های نیروهای افغان صورت می‌گیرد.

به‌گفتۀ او نیروهای دولتی بمباران و حمله‌های تهاجمی‌شان را افزایش داده‌اند.

از جانب دیگر اقبال خیبر مسئول حرکت مردمی صلح به رادیو آزادی گفت، پروسۀ صلح هنگامی جنبه حقیقی به خود خواهد گرفت که جوانب دخیل جنگ، نخست درگیری‌ها را متوقف کنند.

آقای خیبر می‌گوید: "گام نخست صلح همین خواهد بود که جنگ متوقف و آتش‌بس نافذ شود. سپس گفت‌وگو ادامه یابد. بدبختانه، تا اکنون جنگ متوقف نشده، تنها به نام برای گفت‌وگوها می‌نشینند. به این نمی‌توان پروسۀ صلح گفت. این یک توطئه و در زیر سایه، قدرت طلبی است."

پیش از این برخی سازمان‌ها و کشورها از میزان خشونت‌ها در افغانستان انتقاد کرده و از طالبان خواسته بودند تا حمله‌های‌شان را متوقف کنند.

تصویری پس از یک انفجار در کابل
تصویری پس از یک انفجار در کابل

هیئت‌های دولت افغانستان و دفتر سیاسی طالبان، از ۱۲ سپتمبر به این‌سو در قطر مشغول گفت‌وگو استند.

اما با سپری شدن یک‌ونیم ماه، نه‌تنها جنگ جاری در افغانستان متوقف نشده، بلکه روی آجندا و راهبرد مذاکرات رسمی هم تا اکنون هیچ توافقی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG