لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۱۳

'پوشش امنیتی میدان هوایی حامد کرزی مانع قاچاق مواد مخدر خواهد شد'


میدان هوایی حامد کرزی

پوشش امنیتی میدان هوایی حامد کرزی مانع قاچاق مواد مخدر خواهد شد.

بررسی دوسیه‌های قاچاق مواد مخدر در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد که تنها در جریان ماه میزان امسال شانزده تن هنگام قاچاق مواد مخدر از طریق میدان هوایی حامد کرزی به خارج از افغانستان دستگیر شده اند.

حال دولت افغانستان سیستم جدیدی را جهت کنترول میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی فعال ساخته است که به گفته مسئولان این میدان، با آنان در جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خارج از افغانستان کمک خواهد کرد.

سید عمر صبور رئیس میدان هوایی حامد کرزی به رادیو آزادی گفت، حال تمامی بخش‌های این میدان، به‌شمول محلات تلاشی تحت پوشش کمره‌های امنیتی قرار گرفته است.

او افزود: "هیچ نقطه میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی از تحت پوشش کمره‌های امنیتی بیرون نیست. این پوشش امنیتی بر کاروبار قاچاقبران مواد مخدر تاثیرات زیاد دارد. تمامی نقاط تلاشی و بررسی هم تحت پوشش کمره‌های امنیتی قرار دارد."

در کنار قاچاق هیرویین از طریق میدان هوایی حامد کرزی به خارج از افغانستان، در این اواخر قاچاق مواد مخدر کیمیاوی از خارج به داخل افغانستان نیز بیشتر شده است.

در این اواخر پولیس میدان هوایی حامد کرزی یک شهروند فرانسه را هنگام قاچاق ۴۲ کیلوگرام و یک شهروند بلجیم را نیز با ۱۲ کیلوگرام تابلیت‌های نشه آور از اروپا به کابل دستگیر کرد.

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر می‌گوید، با کاهش محدودیت های سفر پس از قرنطین، حال بار دیگر تمرکز قاچاقبران برای استفاده از میدان‌های هوایی بیشتر شده است.

او افزود: "از آغاز سال روان میلادی تا به حال، بطور مجموعی ۳۷ قضیه قاچاق مواد مخدر از میدان هوایی حامد کرزی به مرکز عدلی و قضایی محول شده است. همراه با این قضایا ۳۷کیلوگرام هیرویین، چهار کیلوگرام تریاک و بیش از چهار کیلوگرام شیشه که قاچاقبران قصد انتقال آن را از طریق این میدان به شهرهای دُبی، دهلی، استانبول و پاریس داشتند، توسط پولیس دستگیر و قضایای آنان در مرکز عدلی و قضایی تحت بررسی است."

قاچاقبران برای انتقال مواد مخدر از طریق میدان هوایی به کشورهای دور تر آن را در لایه های لباس جاسازی می‌کنند، اما برای قاچاق مواد مخدر به کشورهای نزدیک از شیوه جاسازی در بطن استفاده می‌کنند و برای قاچاق آن از جوانان و زنان استفاده صورت می‌گیرد.

گزارش: مرسلین ارسلا

پوشش امنیتی میدان هوایی حامد کرزی مانع قاچاق مواد مخدر خواهد شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG