لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۴

ادارۀ انرژی هسته‌ای از آغاز کار ساخت دستگاه مونتاژ سانترفیوژ در ایران خبر داده است


تأسیسات هسته‌ای نطنز در ایران

ادارۀ بین‌المللی انرژی هسته‌ای امروز تصاویر ماهواره‌ای را پخش کرد، تصاویری که به گفته‌اش نشان دهندۀ کار ساخت دستگاه زیرزمینی مونتاژ سانترفیوژ در نزدیکی تأسیسات هسته‌ای نطنز در ایران است.

امروز تصاویر ماهواره‌ای را پخش کرد، تصاویری که به گفته‌اش نشان دهندۀ کار ساخت دستگاه زیرزمینی مونتاژ سانترفیوژ در نزدیکی تأسیسات هسته‌ای نطنز در ایران است.

رافائل گروسی، رئیس این اداره می‌گوید، به نظر می‌رسد که این دستگاه به جای مرکزی که در ماه جولای منفجر شد، ساخته می‌شود.

گروسی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری اسوشیتد پرس در شهر برلین افزود: "ایران به عنوان بخشی از مکلیفت‌هایش مطابق برنامۀ جامع عمل مشترک به ما اطلاع داده که می‌خواهد برخی از تأسیسات را به مکان حفاظت شده منتقل کند. این، یک اعلام رسمی بوده و بازرسان ما با ایران در تماس هستند. این به آن معنی است که آن‌ها {ایران} ساخت مکان نو را آغاز کرده اند، اما تکمیل نشده است. یک پروسۀ طولانی است."

دستگاه‌های سنتریفیوژ در تأسیسات نطنز
دستگاه‌های سنتریفیوژ در تأسیسات نطنز

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی/ رادیو اروپای آزاد، گروسی همچنان افزود که ایران در حال ذخیره کردن مقدار زیاد یورانیم کمتر غنی شده است، اما به نظر نمی رسد که برای تولید سلاح هسته‌ای یورانیم کافی داشته باشد.

او افزود: "من فقط به طور بسیار عمومی گفته می‌توانم که ما گواه روندی هستیم که تا کنون بوده ایم {افزایش فزایندۀ سطوح غنی‌سازی} همین لحظه، من با بازرسان خود در تماس هستم. اما گفته نمی‌توانم که ایران یورانیم بسیار غنی‌شده برای ساختن سلاح هسته‌ای دارد."

در نتیجۀ انفجار ماه جولای در تأسیسات هسته‌ای نطنز، مرکز مونتاژ سانترفیوژ ایران به گونۀ گسترده تخریب شد.

تهران این رویداد را حملۀ تخریبکارانه خوانده.

علی اکبر صالحی، رئیس برنامۀ هسته‌ای ایران ماه گذشته گفت، به جای دستگاه تخریب شده دستگاه دیگری در قلب کوه‌های اطراف نطنز ایجاد خواهد شد.

رافائل گروسی گفته است، با وصف درهم شکستن معاملۀ سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان، بازرسان ادارۀ بین‌المللی انرژی هسته‌ای به مکان‌های هسته‌ای ایران دسترسی دارند.

هدف معامله با ایران آن بود تا برنامۀ هسته‌ای این کشور محدود شود، در بدل رفع تحریم‌های جهانی بر تهران.

ایران اصرار می‌ورزد که در تلاش ساختن اسلحۀ هسته‌ای نیست.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از معاملۀ هسته‌ای با ایران بیرون شد.

XS
SM
MD
LG