لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۴

'میانجیگری ۵ کشور برای از میان برداشتن بن‌بست مذاکرات صلح'


هیئت مذاکره‌کننده صلح در قطر

یک منبع آگاه در شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید پنج کشور به‌شمول قطر برای از میان برداشتن بن بست مذاکرات میان هیئت مذاکره کنندۀ دولت و طالبان میانجیگری می‌کنند.

یک منبع آگاه در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روند گفتگوها میان گروهای تماس حکومت و طالبان را متوقف شده خوانده، اما برای آغاز دوباره آن امیدوار است.

این منبع که بخاطر حساسیت موضوع نخواست از او نام گرفته شود، به رادیوآزادی گفت که برای آغاز دوبارۀ این گفتگوها قطر، جرمنی، ناروی، اندونیزیا و ازبیکستان دست به‌کار شده اند و میانجیگری می‌کنند.

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، به رادیو آزادی گفته است که در این مذاکرات کسی به عنوان میانجی، نخواهد بود.

آقای نعیم افزود که، کشور میزبان (قطر) در کنار فراهم کردن سهولت‌ها می‌تواند به گونه انفرادی نظر و مشوره‌های خود را شریک کند.

اما حبیبه سرابی عضو هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان در پیامی به رادیوآزادی نوشته که گفتگوها میان دوطرف متوقف نشده اند.

حبیبه سرابی
حبیبه سرابی

در همین حال ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به رادیوآزادی تأیید کرد، که نشست‌ها میان اعضای رهبری هیئت‌های مذاکره‌کننده و گروه تماس دو طرف برگزار شده اند.

خانم انوری گفت که چند تن از اعضای هیئت مذاکره کنندۀ حکومت بخاطر کارهای اداری و ضروری به کابل برگشته اند، اما گفتگوها متوقف نشده اند.

ناجیه انوری
ناجیه انوری

او افزود: "درعدم موجودیت آن‌ها، مجالس رهبری هر دو تیم و همچنان مجالس گروه تماس برگزار شده است، تا کنون کدام پیشرفت مشخص نشده است، در این مجالس روی یک شیوه جدید بیان کردن، بحث شد تا به یک نتیجه برسند."

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه طالبان را نیز در این باره داشته باشد اما موفق نشد.

گفتگوها میان هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان پس از آن زمانگیر شد، که هنگام بحث روی ساخت کارشیوۀ گفتگوهای میان افغانان دو مورد اختلافی به میان آمد.

تاکید طالبان بر این است که مشکلاتی در جریان گفتگوها به میان می‌آیند بر اساس فقه حنفی حل شوند و دوم اینکه باید اساس گفتگوها توافق انجام شده میان امریکا و طالبان در دوحه باشد، چیزی که هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان آنرا نپذیرفته و طرحی بدیل را ارایه کرده است.

XS
SM
MD
LG