لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۹

هشت صبح: ' نامزد وزیران باید به خانۀ ملت بروند نه به خانۀ نمایندگان مردم'


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه (۱۲ عقرب) کابل بیشتر در مورد تاخیر در مذاکرات صلح افغانستان، سرنوشت نامعلوم نامزد وزیران و اظهارات تازه عمران خان نخست وزیر پاکستان مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامۀ هشت صبح با اشاره به سرنوشت نامعلوم نامزد وزیران نوشته است، نامزد وزیران باید به خانۀ ملت بروند نه به خانۀ نمایندگان مردم.

سرمقاله نویس از اعضای ولسی جرگه انتقاد می‌کند و بر بنیاد گزارش‌های روزنامۀ هشت صبح نوشته است، وکیلان بجای این که اسناد نامزدان را بررسی کنند با مهمانی‌های نامزد وزیران مصروف هستند.

نویسنده نوشته است، پیش از این ولسی جرگه از حکومت انتقاد کرده بود که کابینه را معرفی نمی‌کند اما حالا که توپ در میدان خود شان است این روند را بخاطر اهداف شخصی‌شان به تاخیر می‌اندازند.

سرمقاله نویس تاکید می‌کند که اعضای ولسی جرگه و نامزد وزیران باید تنها در داخل خانۀ ملت یکدیگر را ملاقات کنند نه در مهمانی‌های مجلل و در خانه‌های یکدیگر.

  • هیواد

روزنامۀ دولتی هیواد در مورد اظهارات اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد افغانستان با روزنامۀ اشپیگل جرمنی تبصره کرده است.

سرمقاله نویس نوشته است، نخست وزیر پاکستان یک بار دیگر از ایجاد حکومت جدید در افغانستان یادآوری کرده و در مصاحبه با اشپیگل گفته است، پاکستان امیدوار است که حکومت تازه در کابل به هند اجازۀ فعالیت از آن جا در برابر پاکستان ندهد.

به باور نویسنده، تاکید عمران خان روی ایجاد حکومت تازه نشان می‌دهد که پاکستان قصداً می‌خواهد طالبان قدرت را بدست گیرند.

نویسنده تاکید می‌کند، حکومت افغانستان باید در واکنش به اظهارات عمران خان واکنش نشان دهد و سخنان وی را بی پاسخ نگذارد.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا از هیئت‌ مذاکره کنندۀ صلح در قطر خواسته که توقف جنگ جاری را در کشور در اولویت قرار بدهد.

نویسنده نوشته است، هر چند نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه مصروف گفتگوها هستند اما در افغانستان روزانه ده‌ها افغان کشته می‌شوند.

به گفتۀ نویسنده، زمانی‌که از اعضای هیئت مذاکره کننده خواسته شده که جنگ نامشروع را باید هر چه زودتر پایان دهند، پاسخ چنین بود که جنگ ۴۰ ساله در یک شب حل نمی‌شود اما به باور نویسنده این دلایل باید کنار گذاشته شود و در مدت کم هر دوطرف روی آتش‌بس فیصله کنند.

XS
SM
MD
LG