لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۹ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۴

پایان حمله گروهی به پوهنتون کابل؛ '۱۹ تن کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شده‌اند'


نیروهای امنیتی افغان در نزدیکی پوهنتون کابل

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که حمله به پوهنتون کابل پایان یافته و در این حمله ۱۹ تن کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی می‌افزاید که حمله پایان یافته، سه حمله کننده از بین برده شده و عملیات تصفیوی جریان دارد.

شماری از مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش از چاشت امروز دوشنبه به پوهنتون کابل حمله کردند و این حمله حدود شش ساعت دوام کرد.

تا کنون مسئولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

گروه طالبان گفته که انفجار و حمله در مربوطات پوهنتون کابل به آنان ارتباط ندارد.

این در حالیست که سوم عقرب ماه روان یک انتحار کننده، مواد بسته بر بدنش را در برابر مرکز آموزشی"کوثر دانش" در منطقۀ پل خشک دشت برچی کابل منفجر کرده بود.

مراسم خاکسپاری شماری از شاگردان کشته شده مرکز آموزشی کوثر دانش در کابل
مراسم خاکسپاری شماری از شاگردان کشته شده مرکز آموزشی کوثر دانش در کابل

در این حمله انتحاری ۲۴ تن کشته و ۵۷ تن دیگر زخمی شده بودند.

مسئولیت این حملۀ انتحاری را شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفته بود.

  • واکنش‌ها به حمله مهاجمان مسلح به پوهنتون کابل

حملۀ مهاجمان بر پوهنتون کابل واکنش‌های برخی از مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی را برانگیخته است.

امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری، حملۀ امروز بر پوهنتون کابل را کار طالبان خوانده و در صفحۀ توتیرش نگاشته است که این حمله ناکامی استخباراتی حکومت است.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز این حمله را محکوم کرده و آن‌را یک جنایت نا بخشودنی خوانده‌است.

وی گفته است که محصلان برای آموزش به فضای آرام نیاز دارند و نباید این فضا برهم زده شود.

در حالی‌که طالبان مسئولیت این حمله را نپذیرفته اند، صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری نیز درپیام صوتی به رسانه‌ها گفته است، پس از آن‌که هراس افگنان در ولایت هلمند با شکست روبه‌رو شدند، حالا این گروه‌ها یکجا شده و بر مراکز علمی و آموزشی حمله می‌کنند.

آقای صدیقی می‌افزاید: "برائت طالبان، از جنایاتی‌که در افغانستان اتفاق می افتد، بسیار دشوار است که این گروه را برائت داد. این گروه بستر امن گروه‌های تروریستی را در افغانستان فراهم کرده‌است، طالبان با یک اعلامیه نمی‌توانند از این مسئولیت بزرگ که در قبال شان، همانا دست داشتن در خشونت‌ها و حملات هراس‌افگنی در افغانستان است، به هیچ صورتی خود را برائت بدهند."

ستیفانو پونتیکورو نمایندۀ ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان افزون بر نکوهش این حمله گفته است که کودکان و جوانان افغان هنگام رفتن به مراکز آموزشی به مصونیت نیاز دارند.

او در صفحۀ تویترش نگاشته است از هر تلاشی‌که سبب متوقف شدن خشونت‌ها شود، حمایت می‌کند.

در این حال نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در کابل نیز حمله بر پوهنتون کابل را نکوهش کرده، در صفحۀ تویتر این نهاد آمده است که در ۱۰ روز گذشته این دومین حمله بر مراکز آموزشی است.

این اتحادیه همچنان گفته است که کودکان و جوانان افغان حق دارند، در زمان رفتن به پوهنتون‌ها و مراکز آموزشی احساس مصونیت کنند.

فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره کنندۀ صلح حکومت، در کنار محکوم کردن این حمله گفته است که حکومت باید در مورد تلفات غیر نظامیان شکایت‌اش را به شورای امنیت سازمان ملل بفرستد.

فضل‌الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه این حمله را وحشیانه خوانده و گفته است که حمله بر مراکز علمی و اکادمیک کار افراد بیرون شده از دایرۀ دین و انسانیت است و این‌گونه حملات به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر تأسیسات عام‌المنفعه را تخطی آشکار حقوق بشردوستانه خوانده است.

شخص زخمی شده در حمله به پوهنتون کابل
شخص زخمی شده در حمله به پوهنتون کابل

ذبیح‌الله فرهنگ رئیس نشرات این کمیسیون در مورد به رادیو آزادی گفت: "حملات هدفمند، عمدی و آگاهانه بر تأسیسات عام‌المنفعه که غیر نظامی استند، نقض فاحش حقوق بین‌الملل بشردوستانه و جنایت جنگی است، به دلیل این‌که این نوع حملات سابقه دارد و در گذشته هم بارها اتفاق افتاده است، دولت افغانستان باید برخورد پیش‌گیرانه داشته باشد و جلوگیری بکند از وقوع چنین حملات، انتظار داریم که مسئولیت بگیرند تا در آینده تکرار نشود."

XS
SM
MD
LG