لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۰

ورلد پالیتیکس رویو: رئیس جمهور جدید امریکا با کدام گزینه‌ها در افغانستان مقابل خواهد بود؟


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • ورلد پالیتیکس رویو

نشریۀ امریکایی ورلد پالیتیکس رویو در شمارۀ اخیرش مطلبی را در این مورد نوشته که رئیس جمهور جدید امریکا با کدام گزینه ها در افغانستان مقابل خواهد بود.

در آغاز مقاله آمده، باوجود آنکه از دوازدهم سپتمبر به این طرف نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر گفتگو می‌کنند، ولی پیشرفتی در بخش رسیدن به یک توافق صورت نگرفته و این هم معلوم نیست که ایالات متحده امریکا هنوز هم میل دارد در طولانی ترین جنگش باقی بماند؟

نویسندۀ مطلب گفته که، طالبان علاقمندی شان به برنده شدن مجدد دونالد ترمپ در انتخابات امریکا را ابراز کرده اند.

دلیل این علاقمندی طالبان، از دید نویسنده، این است که ترمپ در موضوع صلح افغانستان بی صبر است و در این اواخر در تویتی گفته بود، تمام سربازان امریکایی باید تا کریسمس به کشورشان برگردند.

در بخشی دیگر مطلب ورلد پالیتیکس رویو آمده است با وجود آنکه در جریان گفتگوهای جاری در قطر هیئت دولت افغانستان خواست آتش‌بس را مطرح کرده، ولی طالبان نه تنها آتش‌بس را رد کرده اند بلکه حملات شان در افغانستان را شدت هم بخشیده اند.

به باور نویسنده، هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا هم طرفدار حضور قوای امریکایی در افغانستان نیستند.

  • دفینس پست

نشریۀ دفینس پست در شمارۀ اخیرش به موضوع متفاوت در رابطه با افغانستان تمرکز کرده و مقالۀ را تحت عنوان "چرا افغانستان وعدۀ حمایت از آذربایجان در ناگورنو قره‌باغ را داده" به نشر رسانده.

به نوشتۀ نشریه، حمایت افغانستان از آذربایجان منعکس کننده تمایل کابل به تقویت روابط با کشورهایی است که افغانستان را در افزایش تجارت جهانی‌اش کمک خواهند کرد.

نویسنده گفته که، افغانستان خود از ده‌ها سال به اینطرف درگیر جنگ بی پایان است و پاسخ کابل به ادعاهای نامعقول یک کشور دیگر، برای افغان‌ها غیرمنتظره و متحیر کننده است.

به نوشتۀ نشریه، یکروز بعد از آغاز درگیری های شدید در ناگورنو قره‌باغ در ۲۷ سپتمبر، وزارت خارجۀ افغانستان در اعلامیه‌ای رسمی تأکید کرد که ناگورنو قره‌باغ بخشی به رسمیت شناخته شده‌ای آذربایجان است.

به گفتۀ دفینس پست، در حالی که حکومت افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس در ناگورنو قره‌باغ شد، حمایتش را از آذربایجان ابراز کرد.

به نوشتۀ مقاله این اعلام حکومت افغانستان باعث احیای تعامل تاریخی افغانستان و آذربایجان شده.

XS
SM
MD
LG