لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۵

انتخابات نادر در تاریخ امریکا؛ '۱۶۰ میلیون تن رأی خواهند داد'


جریان رأی‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت میشیگان

انتخابات ریاست جمهوری امریکا در بسیاری از ایالت‌های این کشور به ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه (سوم نومبر) آغاز شد. آنهایی که تا کنون رأی نداده اند به مراکز رأی دهی می‌روند و برای نامزد مورد نظر‌شان رأی می‌دهند. دونالد ترمپ جمهوریخواه در یک رقابت تنگاتنگ با جو بایدن رقیب دموکراتش قرار دارد.

این یکی از نادرترین انتخابات امریکاست که در سایه همه‌گیری ویروس کرونا برگزار شده است. قبل از امروز سه‌شنبه (سوم نومبر) که روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا است، بیش از صد میلیون امریکایی از طریق پست و یا رفتن به مراکز رأی‌دهی، رأی داده اند و این پروسه به خاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در بیشتر ایالت‌ها توسعه یافت.

با در نظرداشت این که شمار زیاد واجدین شرایط قبل از برگزاری انتخابات رأی داده اند، شاید میزان مشارکت در این انتخابات نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به بیش از ۵۵ درصد برسد.

یک مرکز رأی‌دهی در واشنگتن
یک مرکز رأی‌دهی در واشنگتن

مایکل مک دونالد استاد پوهنتون فلوریدا که پروژه انتخابات این کشور را به پیش می‌برد به رادیو آزادی گفت که شاید ۱۶۰ میلیون تن که ۶۷ درصد واجدین رای‌دهی را تشکیل می‌دهند در این انتخابات شرکت کنند. به گفته وی این از سال ۱۹۵۰به این‌سو بلندترین رقم مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری امریکا خواهد بود.

شمار افراد واجد شرایط رأی‌دهی در ایالات متحده امریکا ۲۴۴ میلیون تن گفته شده است.

مک دونالد به مانند سایر ناظران به این نظر است که پیش‌بینی در مورد برندۀ این انتخابات قبل از وقت خواهد بود.

یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا برای برنده شدن به حداقل ۲۷۰ رأی الکترال کالج نیاز دارد. اما به دلیلی که بیشتر آرا از طریق پست فرستاده شده، به شمارش نیاز دارند.

دونالد ترمپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه
دونالد ترمپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه

طبق گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، ویب سایت "ریل کلییرپولتیکس" که از شمارش آراء نظارت می‌کند، تخمین کرده که بایدن و معاون وی کامیلا هریس در ایالت‌های که طبق نظر سنجی پیشتاز بوده اند، به گرفتن ۲۱۶ رای الکترال کالج نزدیک شده اند.

همچنان طبق تخمین این ویب سایت در ایالت‌های که ترمپ و مایک پنس معاونش پیشتاز بوده اند، نزدیک به ۱۲۵ رأی الکترال کالج را کسب کرده اند.

XS
SM
MD
LG